• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • Konya -2 °C
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • 'Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artışın sebebi...'
  • Raid Salah serbest bırakıldı
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • 'Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artışın sebebi...'
  • Raid Salah serbest bırakıldı

Türkiye’nin Kimliği

Ufuk Karadavut

1995 ile 2000 yılları arasında MGK’nın direktifleri ile Erciyes Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi ve Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyelerine kamuoyu araştırması yaptırıldı. Bu araştırmanın sonuçları basına yansımasına rağmen* pek ilgi çekmemiş gözüküyor. Oysa oldukça ilgi çekici ve Türkiye’nin geleceğini doğrudan etkileyebilecek gerçekleri bünyesinde taşıyordu. Burada görev yapan öğretim üyeleri 68 ili tek tek dolaşıp köy ver mahallelere kadar inmişler ve insanlara sorular yönelterek kim olduklarını sormuşlar. 60 il tamamen bitmiş. 8 ilde ise nüfus sirkülasyonu nedeniyle bitirilememiş.

Bu araştırmaya göre Kendini Türk olarak ifade eden ve Türk soyundan gelen (Yörük, Türkmen, Karaçay, Azeri ve Tatar gibi) kişilerin sayısı 50 milyon civarında bulunmuş. Bunların içerisinde Türkleşmiş bulunan 5 milyon insanı da katarsanız bu sayı 55 milyona çıkmış durumda.

Kendisini Kürt olarak sayanlar ve bazı çevrelerin Zazaları da Kürt olarak kabul etmesi ile 12 milyon civarında oldukları tahmin edilmektedir. Ancak şu çok iyi bilinmektedir ki, en az 2.5 milyon kişinin kendisini kesinlikte Türk kabul etmekte ve başka bir etnik kimliği kabul etmemektedir.

Gürcüler ağırlıklı olarak Ordu, Artvin, Samsun ve Marmara bölgesinde yerleşmiş durumdalar. Sayıları ise 870 bin civarında. Karadeniz deki bir kısmını saymazsak büyük kısmı Gürcüce’yi tamamen unutmuş durumda.

Boşnaklar genel olara Adapazarı, İzmir, Manisa ve İstanbul’da yaşıyorlar. Bunların sayıları da 1 milyon 700 bin civarında. Ancak hemen belirtelim geçtiğimiz yıllarda bu kişileri bir araya toplayan Boşnak dernekleri başkanları kendilerinin zamanında Balkanlara giden Türkler’in torunları olduklarını ve kendilerinin Türk olduklarını ısrarla vurgulamışlardı. Bununla bağlantılı olarak televizyonda Boşnakça yayın yapılmasına ilk önce onlar karşı çıkmıştı.

Çerkezler farklı illerde yaşamakta ve 2 milyon civarında oldukları biliniyor. Ancak bu sayının 2/3’ü Çerkesçe’yi tamamen unutmuş durumda.

Araplar İstanbul, Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay ve Adana illerinde yoğunlaşmışlar. Sayıları ise 870 bin civarındadır.

Arnavutların toplam nüfusu 1 milyon 300 bin civarında. Bunların büyük kısmı Boşnaklar gibi düşünüyor. Zamanında balkanlara güden Türklerin torunları olduklarını ısrarla ifade ediyorlar. Bir kısmında ise Arnavutluk şuuru hala devam ediyor.

Lazlar doğu Karadeniz bölgesinde özellikle Artvin ve Rize dolaylarında yaşamaktadırlar. Toplam nüfusları ise 80 bin civarındadır.

Hemşinliler Lazlar gibi Artvin ve Rize dolaylarında yaşamaktalar ve nüfusları 13 bin civarındadır.

Pomaklar, kimine göre Türk kimine göre ise Slav. Ama bize göre Pomak Türkleri tarihini bilen birileri için bunlar kesinlikle Türk. Bunların sayısı 600 bin civarında. Hemen hepsi –eğer Türk değillerse- Türkleşmiş durumdalar.

Bunların dışında diğer gruplar da var. Bunlar şu şekilde sıralanmış; Çingeneler 700 bin, Ermeniler 60 bin, Rumlar 15 bin, Yahudiler 20 bin ve sayıları tam bilinmemekle çok az sayıda tahmin edilen Süryaniler.

Etnik yapının dışında bir de mezhep dağılımı araştırılmış. Bunda da ilginç sonuçlar gözleniyor. Bazı çevrelerin 3-5 milyon bazı çevrelerin ise 25-20 milyon dedikleri Alevi nüfusun 8 milyon 750 bin olduğu ortaya konulmuş durumda. Avrupa’daki 1 milyon alevi nüfusta buna dahil edilirse Türkiye’de 10 milyon civarında alevi nüfuz var. Buna göre Türkiye nüfusunun yüzde 85’i Sünni Müslüman.

Raporda göz çarpan diğer bir önemli husus var. Belki de raporun en önemli kısmını burası oluşturmuş. Bu da Türk nüfusu son 15 yıldır artmıyor. Aksine azalma gösteriyor. Buna karşılık Kürt nüfusu her yıl yüzde 2.5 civarında artıyor. Elbette buna doğum kontrol çalışmalarının her nedense Türklerin yoğun olduğu yerlerde yapılmasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Doğuda bu işleri nedense yapılmıyorlar, yapmak istemiyorlar ya da başarısız oluyorlar. Türkiye’deki nüfus artışının tamamen Kürtlerden kaynaklandığı ifade ediliyor. Her yıl Boşnaklar binde 12, Türkler binde 8 ve Arnavutlar binde 5 azalıyorlar.

ABD’de bulunan ‘Languages of the World’ kuruluşundan P.A. Andrews tarafından yapılan araştırmada ise; Türkler; 60 milyon, Kürtler; 5 milyon 850 bin, Zazalar; 371 bin, Lazlar 14 bin ve diğerleri 700 bin. 

AB komisyonun raporunda ise Türkler’in sayısı yalnızca 28 milyon olarak gösterilmiş ve Türkiye nüfusunun 44 milyonu değişik etnik gruplardan oluştuğu belirtilmiş. Ayrıca son bir not olarak;  Prof. Dr. Şaban Kuzgun başkanlığında yapılan bu araştırma 2000 yılında ani ve ilginç bir trafik kazası sonucu sayın yürütücünün vefatı ve diğer öğretim üyelerinin de ilginç ve ani bir şekilde projeden çıkmak istemeleri nedeniyle aniden durdurulmuştur. Varın gerisini siz düşünün.

*Bu raporu haber10.com sitesinden elde ettim. Başka yerde göremedim. Bunun için haber10 yetkililerine teşekkür ediyorum.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
emin
03 Kasım 2007 Cumartesi 14:27
[email protected]
arapların türkiyedeki toplam nüfusunun 870 bin olması imkansız sadece hatayda en az 700 bin arap vardır bence türkiyede toplam 3 milyon arap kökenli nüfus vardır.
88.228.96.236
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim