• BIST 78.739
 • Altın 127,059
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Türk Tıp Tarihi kongrelerinin ardından

Hasan Özönder

TÜRK TIP TARİHİ KONGRELERİ’NİN ARDINDAN

 

Selçuk Üniversitesi, geçtiğimiz haftalarda, ulusal ve uluslararası iki kongreye daha ev sahipliği yaptı. “1.Uluslararası Türk Tıp Tarihi Kongresi” ve “10. Ulusal Türk Tıp Tarihi Kongresi, 20-24 Mayıs tarihleri arasında yerleşkede gerçekleştirildi. Programa, yurdumuzdan ve yabancı ülkelerden üç yüze yakın konuşmacı katıldı. İki yüz elliye yakın tebliğ sunuldu. Dili, Türkçe ve İngilizce idi…

Kongreleri, Türk Tıp Tarihi Kurumu, Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Araştırmaları Merkezi ve Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ortalaşa çalışmalarıyla düzenlendi. “Uluslararası Tıp Tarihi Derneği” (ISHM) ve “Uluslararası İslâm Tıp Tarihi Derneği” (ISHIM)  tarafından da desteklenildi.

Kongre(ler),  hazırlık safhasından itibaren birçok güzellikleri bir araya getirmiştir. Her şeyden önce üzerinde durulması gereken ilk özellik, bu son derecede önemli kongrelerin, Konya’da yapılmasına karar verilmiş olmasıdır. Çünkü Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti, Osmanlı, Karamanoğlu dönemlerinin başta gelen kenti, Cumhuriyet çağının ileri gelen kenti olan Konya, böyle çok yönlü ilmî toplantıyı lâyıkıyla ağırlayacak birikim ve altyapıya sahiptir. Siyasî ve askerî yönlerden olduğu gibi, sosyal ve kültürel açılardan da büyük önemi hâiz bulunan Konya, Türk Tıp Tarihi’nin de çok önemli merkez ve kaynak şehirlerinden biridir. Birçok tarihî belgede, yukarıda andığımız dönemlerde şehirde faaliyette bulunan okullardan, hastanelerden, eczanelerden; ünlü hekim ve tabiplerden; Kütüphanelerindeki birbirinden önemli ve kıymetli tıp eserlerinden bahsedilmektedir. Binâenaleyh, bu kongrelerin Konya’da yapılması gayet anlamlıdır. İyi ve isabetli düşünülmüştür.

Kongre, bundan altmış sekiz yıl önce kurulan Türk Tıp Tarihi Kurumu’nun Türkiye’de ve dünyada ilk defa yapacağı   “Uluslararası” seviyedeki Türk Tıp Tarihi Kongresi olma özelliğini de taşıdığı için de ayrı bir öneme sahiptir.                                                                                              

Kongrelerin ilk anda dikkati çeken bir diğer özelliği ve güzelliği, sunulacak bildirilerin, önceden basılarak, katılımcılara teslim edilmesidir. Dışarıda katıldığımız çoğu kongrelerde bir türlü gerçekleştirilemediğini yakından bildiğimiz bu başarı, gerçekten sevinç ve kıvanç vericidir. Bildiriler kitabı, (998+1021 = 2019 sayfadan oluşan) iki cilt halinde ve gayet temiz bir şekilde basılmıştır. Kitapta yer alan tebliğler arasında, “İslâm Öncesi Türk Tıbbı, Selçuklu Türkleri’nde Tıp, Osmanlı Tıbbı, Türkiye Cumhuriyeti Dönemi’nde Türk Tıbbı, Türk Tıbbı’nın Batı Tıbbı İle İlişkileri, Türk Tıbbı’nın Doğu Tıbbı İle İlişkileri, Türk Cumhuriyetleri’nde Tıp, Türk Cumhuriyetleri Arasında Tıbbî İlişkiler, Türkler’de Halk Tıbbı, Konya’da Sağlık Kurumları, Konya’da Sağlığa Hizmet Edenler ve Konya’da Halk Tıbbı” gibi  birbirinden önemli ve kıymetli konular  bulunmaktadır.

 Kongre(ler) münasebetiyle, bazı sosyal programlar da gerçekleştirilmiştir. Defile, Tezhip ve Ebru sergileri bunlardandır. Yrd. Doç. Dr Saadet Bedük, Yrd. Doç.Dr. Şerife Küçükosmanoğlu ve Öğr. Gör. Emine Esirgenler tarafından yönetilen “Geleneksel Türk Kültürü’nde Konya Giyimleri Defilesi”, büyük ilgi ve hayranlıkla izlenildi. Prof. Dr. Nil Sarı, Gülbün Mesara, İlhan Gökçen, Jale Yavuz, Gaye Özen, Nusret Çolpan, Ümit Emrah Kurt  yönetiminde hazırlanan “Ord.Prof.Dr.A. Süheyl Ünver Nakışhanesi”nin büyük emeklerle  hazırladığı “Konya Selçuk ve Osmanlı Mimarî Bezemeleri Sergisi ( Exhibition)” büyük alâka  ve  son derecede takdir topladı. Ebru Sanatçısı Kezban Arıkan’ın “Memleket Ezgileri” başlıklı ebru sergisi, büyük bir zevkle gezildi. Doç. Dr. Adnan Ataç’ın “Mevlâna Bir Sevgidir” dia gösterisini, bir misafir katılımcının, Üçler Mezarlığı’nda metfun bulunan merhum hemşehrimiz Prof. Dr. Feridun Nâfiz Uzluk’un kabrini görmeyi ısrarla arzu etmesi üzerine şehre indiğimizden dolayı seyretme imkânını bulamadığıma hâlâ üzülürüm.

Kongre vesilesiyle yaşanan bir diğer güzellik de, “Alâeddin Dâru’ş-Şifası Gezisi” idi. Yerli ve yabancı katılımcılar, S.Ü. Selçuklu Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’ın rehberliğinde, Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubad’ın bulunduğu yeri gezdi. Sultan’ın Konya’da yaptırdığı, ama günümüze kadar maalesef gelemeyen Dâru’ş-Şifâ’nın,   Prof.Dr. Küçükdağ tarafından, Eski Adliye binası yakınında belirlenen yerinde incelemede bulunuldu. Aslında “Şifâ-hâne”ye ait olduğu belirtilen ve  “Saka-hâne Mescidi” diye anılan tarihî mescidin kapısı üzerine bir de tanıtıcı levha yerleştirildi. Prof. Dr. Küçükdağ, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan, önemli belge ve bilgilerin yer aldığı  “Konya Alâeddin Dâru’ş-Şifâsı” isimli yeni eserini de bilim adamlarıyla buluşturdu.

Dolu dolu beş gün süren kongre(ler), gayet özenle hazırlandığı gibi, büyük bir düzenle devam edip, güzelliklerle sona erdi. Türk Tıp Tarihi’ne dair gerçekten önemli ve orijinal konferanslar verildi, tebliğler sunuldu. Sosyal aktiviteler gerçekleştirildi. Başarılı oldu. Amacına ulaştı. Yerli ve yabancı bütün katılımcılar, son derecede memnun ve mutlu oldular. Unutulmaz bilgi ve hatıralarla ayrıldılar.                                                                           

Konya ve Selçuk Üniversitesi,   Türk Tıp Tarihi’nde  “uluslararası” seviyedeki bir  “ilk”e daha ev sahipliği yapmış ve katkıda bulunmuş oldu.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim