Türk eskrimi altın çağını yaşıyor
- Milli takım sporcuları, son 1,5 yılda katıldıkları uluslararası büyük organizasyonlarda 9 altın, 1 gümüş ve 10 bronz madalya kazandı- Yıldızlar kılıç kategorisinde İbrahim Ahmed Acar, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında kürsünün en üstünde yer alarak bir i
ANKARA (AA) - ÖMER HAKAN KİBAR - Eskrimde Türk Milli Takımı sporcuları son 1,5 yılda katıldıkları uluslararası büyük organizasyonlarda toplam 20 madalya kazanarak, 2020 Tokyo Olimpiyatları yolunda umut tazeledi.
Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı'nın 10 Nisan 2015'te göreve gelmesinin ardından gerçekleştirilen çalışmalarla milli sporcular katıldıkları şampiyonalarda ilklere imza attı.
Milliler, son dönemde elde ettikleri başarılarla Uluslararası Eskrim Federasyonunun belirlediği dünya klasmanında da üst sıralara tırmandı.
Türk Milli Takımı sporcularının son 1,5 yıldaki başarıların ilk adımı 2017 yılının ocak ayında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirilen Gençler Kılıç Dünya Kupası'nda geldi. İbrahim Ahmed Acar, Mehmet Fatih Ant, Alp Ege Koç, Aylin Çakır, Fatma Zehra Köse, Deniz Selin Ünlüdağ'dan oluşan karışık takım bronz madalyaya uzandı.
Şubat ayında ise İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Büyükler Flöre Satellite Turnuvası'nda milli eskrimci Martino Minuto gümüş madalya kazandı.
2017 yılının mart ayına girildiğinde ise Türk eskrimi adına tarihi bir başarıya imza atıldı. Bulgaristan'da düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası'nda yıldızlar kılıç kategorisinde yarışan İbrahim Ahmed Acar, 95 yıllık Türk eskrim tarihinde ilk Avrupa şampiyonluğu madalyasını Türkiye'ye getirdi.
İbrahim Ahmed Acar, nisan ayında ise Türk eskrim tarihine ilk dünya şampiyonluğunu kazandırdı. Bulgaristan'da düzenlenen organizasyonda Acar, yıldızlar kılıç kategorisinde dünya şampiyonu olarak tarihe geçti.
Nisan ayının bir başka tarihi başarısı ise 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda elde edildi. Bu şampiyonada, kadın kılıç milli takımı, tarihteki ilk takım Avrupa şampiyonluğu madalyasını kazandı.
Türk sporcular 2017 yılını 6 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalyayla kapattı.
- Başarılar bu yıl da sürüyor
Rusya'nın Soçi kentinde bu yılın mart ayında düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası'nda Deniz Selin Ünlüdağ, yıldız kızlar kategorisinde Avrupa şampiyonluğu madalyasını takarak, Türk eskrim tarihinin ilk kadın Avrupa şampiyonu unvanını aldı.
Aynı şampiyonada Aylin Çakır da gençler Avrupa üçüncüsü olarak bronz madalya kazanırken, yıldız kız kılıç takımı bronz madalyanın sahibi oldu.
Milli eskrimciler bu yıl şimdiye dek katıldıkları uluslararası müsabakalarda 3 altın ve 6 bronz madalya elde etti.
Türk Milli Takımı sporcuları son 1,5 yıllık dönemde toplamda 9 altın, 1 gümüş, 10 bronz olmak üzere 20 madalyayı Türkiye'ye getirmenin haklı gururunu yaşadı.
- Avrupa Eskrim Şampiyonası
Milli sporcular, Sırbistan'ın Novi Sad kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'ndan ise madalyasız döndü.
Türk Milli Takımı sporcuları içinde en iyi dereceyi, kadınlar flörede 12. olan İrem Karamete elde etti.
Kadınlar flörede mücadele eden İrem Karamete, şampiyonayı 12. sırada tamamlayarak bu kategoride Türk eskrim tarihinin en iyi derecesine imza attı.
Erkekler flörede Martino Minuto ise 14. sırada yer aldı.
Takım müsabakalarında ise Türk sporcular sadece kadın kılıç kategorisinde yarıştı. Deniz Selin Ünlüdağ, Iryna Shchukla, Aylin Çakır ve Fatma Zehra Köse’den oluşan milli takım şampiyonayı 10. sırada tamamladı.
- Dünya sıralaması
Milli eskrimcilerin dünya klasmanındaki sıralamaları da bu başarılardan olumlu etkilendi.
Erkekler flörede Martino Minuto, dünya klasmanında toplamda 43 puanla 35. sıraya yerleşerek Türk eskrim tarihinin en iyi derecesine sahip oldu.
Erkekler kılıç kategorisinde Enver Yıldırım ise 28 puanla 54. sırada yer aldı.
Kadınlar kılıçta Iryna Shchukla 27,5 puanla, kadınlar flörede ise İrem Karamete 24,5 puanla dünya klasmanında kendilerine 65. sırada yer buldu.
Üst üste elde edilen başarılar sonrasında kazanılan puanlar, millilerin 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılma umutlarını artırdı.
Son olarak 2016 yılında İrem Karamete, kadınlar flöre kategorisinde Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma başarısını göstermiş ve bu başarısıyla Türk eskrim tarihinde elemeler yoluyla olimpiyatlara katılan ilk sporcu unvanını elde etti.
- Son 1,5 yıllık dönem
Eskrimde Türk Milli Takımı sporcularının 2017 ile 2018 yılının mayıs ayı sonuna kadar katıldıkları uluslararası turnuvalarda elde ettikleri madalyaların dağılımı şöyle:
2017:
Gençler Kılıç Dünya Kupası / Macaristan-Budapeşte / 7-8 Ocak
Erkek-Kadın Mix Takım (İbrahim Ahmed Acar, Mehmet Fatih Ant, Alp Ege Koç, Aylin Çakır, Fatma Zehra Köse, Deniz Selin Ünlüdağ) / Bronz madalya
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / İspanya-Barselona / 2 Şubat
Martino Minuto / Gümüş madalya
Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası / Bulgaristan-Plovdiv / 2-9 Mart
İbrahim Ahmed Acar / Altın madalya
Büyükler Kılıç Satellite Turnuvası / Finlandiya-Turku / 18-19 Mart
Enver Yıldırım / Altın madalya
Iryna Shchukla / Altın madalya
Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonası / Bulgaristan-Filibe / 1-9 Nisan
İbrahim Ahmed Acar / Altın madalya
23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası / Belarus-Minsk / 23-24 Nisan
Enver Yıldırım (Kılıç) / Bronz madalya
Kadın Kılıç Takımı (Fatma Zehra Köse, Deniz Selin Ünlüdağ, Iryna Shchukla, Melis Sarıçam) / Altın
madalya
Büyükler Epe Satellite Turnuvası / Bulgaristan-Sofya / 13 Mayıs
Dilara Ünal (Bronz madalya)
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / Hollanda-Amsterdam / 24 Eylül
Martino Minuto (Altın madalya)
Enver Yıldırım (Bronz madalya)
2018:
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / İspanya-Barselona / 24 Şubat
Martino Minuto / Bronz madalya
Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası / Rusya-Soçi / 2-11 Mart
Deniz Selin Ünlüdağ (Yıldızlar) / Altın madalya
Aylin Çakır (Gençler) / Bronz madalya
Kız Kılıç Takımı (Yıldızlar) (Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır, Maya Ataç Kurtulmuş, Nisanur
Erbil) / Bronz madalya
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / Meksika-Zacatecas / 23-24 Mart
Martino Minuto / Altın madalya
23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası / Ermenistan-Erivan / 15-19 Nisan
Iryna Shchukla (Kılıç) / Bronz madalya
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / Romanya-Bükreş / 12-13 Mayıs
Martino Minuto / Altın madalya
İrem Karamete / Bronz madalya
Büyükler Flöre Satellite Turnuvası / Danimarka-Kopenhag / 26-27 Mayıs
Martino Minuto / Bronz madalya
AA
Kaynak: