• BIST 79.040
 • Altın 125,601
 • Dolar 3,0834
 • Euro 3,3528
 • Konya 18 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Trafikte diyabet kontrolü

Hasan Özönder

Asrımızın  müzmin hastalıklarından biri de, halkımızın  “Şeker” dediği  “Diabet”dir. Özellikle zengin ülkelerde yaygın olan  ve   çeşitli sebebpleri olamkla beraber genellikle   aşırı beslenmeden kaynaklanan  yaygın bir rahatszılıktır..   baylat, bayanlar arasında yetikin ve  yaşlı pek çok kişide görülür.son yıllarda yanlış beslenmeden dolayı son yıllarda çocuklar   arasında da  hızla yayılma  durumu göstermektedir.

Çok sessiz  ve sinsibir hastalıktır.  Zamanında  ve gerektiği şekilde  tedavi ve takip edilmiyecek olursa. Ama  gelip yerleştikten sonra , insanın gücünü, direncini, yaşamını, çalışmasını , yaşam sevincini hızla düşürüp  kaybettiriyor.Teşhis ve tedavisinde  geç kalınırsa,hızla  ilerleyerek kalbi, gözleri, böbrekleri, sinirlari, damarları tahrip ve tahriş ediyor,hemen hemen  bütün organları etkisi altına  alarak,normal  görevlerini yapamaz  duruma  getiriyor.kanda  şekerin   düşmesi bir dert,  yükselmesi  ayrı bir  dert..

Bu yıl  şahsen  ben  de bu sinsi  hastalıktan muzdaribim.Bir yıldır  çeşitli hastanelerde kısa , uzun süreli misafir olarak,  tedavi odum .Sağ olsunlar, hâzık doktorlarımızın  sayesinde şekerim  hamdolsun kontrol altına  alındı. Şimdi rahatım.

Rahatlık  dönemimde, aşırı uyku,beden ve  zihin yorgunluğu,durgunluk,  sinir   bozukluğu ; araç kullanırken  artan   göz bozukluğu : ileriyi  görememe,  far ve  sokak lâmbalarından dolayı, önünü  göremez duruma  gelme, mesafeyi kontrol edememe, düzenleyememe ,dikkat  dağınıklığı  gibi  daha  birçok sakıncaları    olduğunu bizzat yaşadım, biliyorum..Bütün bunlardan  son derece rahatsızım, ama  sebebini  bilemiyor, hatıra gelmiyecek sebebpelre  bağlıyordum. En nihayet, genç bir  doktor durumu keşfetti,yapılan tahminler sonunda, şekerimin  hayli  yüksek ve zaman zaman da son derece  düşük olduğu  ortay  çıktı. Hemen hastaneye aldılar. Çok  dakik ve hassas tahliller, analizler ve müdahaleler  sayesinde, kısa  zamanda yaşamım, normale  dönmeye  başladı.Şimdi  tahlil ve  tedavime  evimde  devam ediyorum..

Benim  asıl üzerinde duracağım  nokta,her gün radyo, televizyon  ve gazetelerde gördüümüz, içimizi parçalayan ,çoğu  ölüm ve yaralanmalarla  sonuçlanan ; ardı  ,arası kesilmeyen  trafik kazaları.Sağolsun yetkililer ve  sorumlular, yollarımızı  kan gölüne  çeviren; nice aileleri eleme  boğan, hattâ  ailelerin  toptan yok olmasına  sebebiyet veren  bu büyük fel3akete  engel olmak ve  çözüm yolları bulmak için büyük  çaba  gösteriyorlar. İçki kontrolü, aşırı hız ,ilgili evrak denetimleri  yapılıyor. Ama hastanede yatarken,o akşamı olmayan güzndüzlerde, sabahı gelmez gibi uzun gecelerde hatırıma gelen bir  noktayı dile getirmek istiyorum.trafikde  niye  şeker  kontrolü  yapılmıyor ?  Öyle tahmin ediyorum ki,

Sürücülerdeki ve yollarda  kavga, döğüş çıkaranların  sayısında, içki sayısına  göre, şeker rahatsızlığı  olanlşarın da  sayısının  hayli fazla olduğu  görülecektir. Yollarda şeker kotrolünün  hiç de  zor , imkânsız  görünen  yanı  ve  seyr u seferi aksatacak tarafı yoktur. Şimdi,  kibrit kutusu kadar özel âletle, bir  şahsın  şeker kotrolü, iki  dakikayı geçmemektedir.Bu işlem,şoförşerin içki olup olmadığına   dair  kotrolden  daha kolay, süratli ve kısa  sürelidir.Zaman zaman ekrnlara yansıyan  acı  vekomik örnekleri ile, sürücü ile  görevliler arasında görülen tartışmalara   da    sebebiyet  vermiyecek kadar masum ve mülâyim bir işlemdir.İlemi yapmak için herhangi bir  sağlık  görevlisine ihtiyaç da  bulunmamaktadır. Bunu herkes çok  kolaylıkla, süratle  ve kısa  sürede yapabilmek ve hemen  sonucu alabilmektedir.

Trafikde “Diabet Kontrolü”nün, son derece kolay, makul,kısa süreli olduğuna inanıyorum.Kontrolda   sonucu almak  hemen  birkaç dakikalık bir işlem ve kazalara sebebiyet veren  çok önemli  bir   tıbbî  faktör olacağından  eminim. Saygıdeğer ilgililere  ve yetkililere  bir günlük bir  konrol ve  anketin  bile , gerçeği göstereceğine  , kazaların  ana sebeplerinden birinin daha  ortaya  çıkmasına yeterli olacağına  inanıyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim