• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Tevazu ve Fakr

Bekir Akgül

 ‘Gah çıkarım gök yüzüne/ Seyrederim alemi/ Gah inerim yer yüzüne/ Seyreder alem beni.’ Böyle diyor Nesimi Hazretleri bir beyitinde. Hatta bestelenmiş hali de var sanırım. Notalar beyitin ruhundan çıkan sesi ver(e)mese de idare edeceğiz artık!

Kelimelerle anlatılması zor bir tevazuyu şiirle anlatmış bizim Nesimi. Tabi bu işler aşk ile oluyor. Aşk tevazuyu gerektirir. Tevazunun hemen ardından da aşk gelir. Ben demiyorum; tasavvuf ahlakı böyle diyor.

Bir de fakirlik vardır. Fakir olmak. Fakat bizim bildiğimiz anlamda bir fakirlik değil. Derdimiz; arapça olan bu kelimenin, kelime anlamındaki fakirlik. Fakir, ‘fakr’ kelimesinden türemiştir ve Türkçedeki esas anlamı ‘muhtaç olmak’tır. Farsçada da ‘natûvan’ olarak karşılık bulur. ‘Natûvan’ kelimesi de yine kıymetli Türkçemizde ‘çaresizlik’ ve ‘muhtaçlık’ anlamlarına gelir. Neye çaresizlik ve neye muhtaçlık? Kuldan gelecek üç kuruşa mı? Hayır. Rabb’dan gelecek Rahmet ve Mağfirete. Yani Allah’a muhtaç olmak, Allah karşısında çaresizliğini bilmek ve dahi O’ndan çare dilemek.

İşte bu fakirlik, tevazu ve aşk tasavvuf’da ayrılmaz bir üçlüdür. Hangisini terk etseniz, ‘Hayy’dan gelip Hû’ya gidersiniz.’ Bu meseleye de önümüzdeki günlerde açıklık getireceğiz inşAllah.

Tevazu, sözlükte "alçak gönüllü olmak, alçakta olmak, insanın kendisini daha aşağıda görmesi" vs anlamlarına gelir. Günümüz böyle alçak gönüllü görünümlü insanlarla dolu. Herkesten beklenmedik tevazu gösterileri görüyoruz. Tam burada Dücane Cündioğlu ‘tevazu göstermek başka, tevazu gösterisinde bulunmak başka’ diyor.

Birinin alçak gönüllü olması, kendisini alçaklarda görmesi bizi mutlu eder. Bakınız yüksek mertebe sahibi Alimlere, Evliyalara, Dervişlere; hepsinin sözleri, davranışları, yürüyüşleri, kısacası hal ve hareketleri tam bir alçak gönüllülük ile çevrilidir. Kendilerini sürekli alçakta gösterirler. Evet ve işte bu tevazudur. ‘Onlar yeryüzünde tevazu içinde yürürler.’ (Furkân, 25/63). Kur’an-ı Kerim derdimizi ne güzelde anlatmış, kısaca.

Öte yandan, zaten aşağıda olan birinin ‘ben aşağıdayım’ demesi tevazunun daniskasıdır. Bu tevazu değildir. Bu, bu adamın belki de hayatında söylediği en anlamlı ve dahi manidar cümlesidir. Böyle cümleleri zenginlerden duyarız, fakirlerden değil. ‘Bazı insanlar alçak gönüllüdür bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür.’ (Necip Fazıl Kısakürek.)

Tevazu en çok Allah katında belirli mertebe sahiplerine yakışır. Böyle mertebelerde tevazu kelimesinin hakkı verilmiş olur.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurdular; ‘Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa, kuşkusuz Allah’ta onun derecesini yükseltir.’ O zaman şunu dermiyiz; tevazu göstermek için önce yükselmek gerek. Yükselirken de bir önceki dereceye/mertebeye tevazu ile bakmalıyız ki diğer mertebeye ulaşabilelim (bkz; Hz. Nesimi). Buna binâyen, yüksekte olanın aşağıdaki bizleri görmesi bile ayrı bir tevazudur diyebiliriz.

Yükseğe çıkmak için ‘fakr’ / ‘natûvan’ olmak gerek. Yani muhtaç olmak, çaresizliğe düşmek. Yine aşıklarımızdan biri ‘önce derdi ara’ diyordu. Buraya dikkat(!) derman değil dert. Derdi arayacaksın sonra derdin dermanına fakr/muhtaç olacaksın. Dermanın da kimlerde olduğu bellidir. Merak etmeyin Onlar sizi bulur. Siz yeterki natûvan olup derman ateşi ile yanın. Avuçlarında tutarlar yanan yüreğinizi. Sonra üç-beş odun daha atarlar köze. O zaman yanmak nedir anlarsınız ve önceki ateşinize tevazu ile bakarsınız.

Sözün hasılı; tevazu, önce insanın kendisini bilmesiyle başlar. Şeyh Edebali Hazretleri şöyle buyurmuşlar; ‘Sen seni bil; ömrünce bu yeter sana.’

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim