• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 4 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Teşekkürler laiklik!

Bekir Akgül

Şu aralar herkes düşünüyordur, ülkemizde olup biten bunca olayı. Olay demeyelim bunun adına; skandal diyelim. Tabi bu arada bir sebep ve bunun ardından bir de çözüm arayışına gidilmekte. Çoğumuz yüzeysel sorunları konuşuyor. Buna karşılıkta yüzeysel çözümler öneriyor doğal olarak. Fakat bize gereken suyun dibidir. Yani kaynağı. En az yüz yıldan beri bu topraklarda suyun yüzünden siyaset yapılmıştır. Suyun dibine ve suyun özüne inmeyi kimse düşünmemiştir. Haksızlık etmeyelim düşünenler olmuştur. Fakat o güzel insanların da sonu bellidir.

Öte yandan sorunun temelinde yani suyun dibindeki bulanıklığın sebebi nedir? Ben bu işlerin temelinde uydurma laiklik anlayışının yattığını düşünüyorum. Fransa’dan apardığımız laiklik anlayışının. Laikliğin iki çeşidi vardır. Ama önce laikliğin tanımını bir daha hatırlayalım.

‘Laiklik, devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Kısaca laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.’

Burada araya girmek istiyorum; din bizim hayatımızın her yerinde ve her alanında olması gerekirken biz hayatımızın büyük bir kısmından -devletten- dini soyutlamaya çalışıyoruz.

Biraz felsefe diliyle konuşursak laiklik, İman ve inancın yerine, aklın egemenliğini kabul eden bir inançtır. Ruhu, sezgiyi ve duyguyu hiçe sayan bir sistemle karşı karşıyayız.

Zaten laikliğin kelime anlamına bakıldığında nasıl bişi olduğunu anlarız. Fransızca’dan Türkçe’ye geçmiş olan ‘laiklik’ sözcüğü, ‘din adamı olmayan kimse’ anlamına gelen Latince ‘laicus’ sözcüğünden gelmektedir. Roma döneminde din adamlarına ‘Clerici’ din adamı olmayanlara da ‘Laici’ adı veriliyordu. Aynı terimin İngilizce karşılığı ise Secularity olup, din ve devlet işlerinin ayrı tutulması anlamına gelir. Sekülerizm Türkçe’ye laiklik, çağdaşlaşma ve ‘dünyevileşme’ olarak üç farklı terimle çevrilebilmektedir.

İşte tam da burada Kitabımız bizi uyarıyor; ‘Onlar, âhirete karşılık dünya hayatını satın alan kimselerdir. Bu yüzden ne azapları hafifletilecek, ne de kendilerine yardım edilecektir.’ (2/Bakara, 86) Bizim dinimiz dünyevileşmeye karşıyken biz dönüp dolaşıp dünya diyoruz!

Unutmadık, yukarıda laikliğin iki çeşidi var dedik. Yani iki tip laiklik var dünya üzerinde. Birini zaten biliyoruz ve hatta yaşıyoruz; Fransız laikliği. Diğeri ise Amerikan laikliği. Fransız laikliği, devleti dinden korumayı hedefler; Amerikan laikliği ise dini devletten korumayı.

Açıkçası bu iki laiklik tipini de önemsemiyor ve tasnif etmiyorum.

Şunu bir düşünelim: Devlet işlerine dini katmayarak dini bir tarafa itmiş oluyorsunuz ve günümüzdeki birçok tıkanıklıkların da temelinde bu vardır; dini karıştırmamak! Böyle bir şey mümkün mü ki; ama oluyor işte. Yani dinin içinde -artık bu dine İslam diyebiliriz- hukuk yok mu? Adalet yok mu da biz dini bir kenara bırakıyoruz!

Bu zaten doğduğu yer itibari ile tamamen toplum huzurunu bozmaya ve insanların İslamiyet’e (dine) olan inancını zayıflatmaya yönelik bir operasyondur. Bakın Avrupa’ya -laikliğin doğduğu yere- ne din kaldı ne ahlak. Ahlak dedim, çünkü Ahlak; sahih bir dini inanışla olgunlaşmaktadır. Tek ihtiyacımız olan İslam’dır. Bunun dışında her şey bizi kırar, bizi üzer ve bizi bölük pörçük eder. Ki ediyor da…

Bilenler bilir; Bu Cemaat-AK Parti kavgasının temelinde de aslında bu vardır. Biraz daha konuşmak ve konuyu açıklığa kavuşturmak isterdim ama mecra uygun değil. Bakın farkındaysanız hala mecranın uygunsuzluğundan şikâyet ediyorum. İşte bu Avrupa’dan apardığımız laikliğin eseridir(!) Teşekkürler laiklik.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmet
13 Ocak 2014 Pazartesi 21:50
çaresi nedir
sayın yazar klasik söylemlerle bir yere varamazsınız. laiklik kötüyse yerine ne koyacağınızı da söylemeniz gerekir. farklı inanç gruplarının temsil edildiği bir ülkede sizin öneriniz nedir? başbakan bile mısırda yaptığı konuşmada laikliğe sahip çıkın dediyse bunu nasıl açıklarsınız?
81.215.215.42
Muhalif
13 Ocak 2014 Pazartesi 09:37
Yalanla nereye kadar
Kılıçdaroğlu, geçenlerde bir tv programında, Rahşan affıyla kurtulması gibi bir durum olmadığını, dokunulmazlık nedeniyle dosyasının mecliste bekletildiğini, kendisinin başvurmasına meclis gündemine alınmadığı için yargılamanamadığını söylemişti. Konu da Bakanlık Müfettişlerine verilen sicillerle ilgili bir dava olduğunu anlatmıştı. Ama Başbakanımız yalan söylemeyi ve gıybet yapmayı bir siyasi alışkanlık haline getirdiği ve hiç utanmadığı için, alışkanlığına devam ediyor.
195.177.206.65
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim