• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 0 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

TEKNOKENT A.Ş

Ufuk Karadavut

Geçtiğimiz hafta sonu Selçuk Üniversitesi Teknokent’inde Konya için bir ilk olan ARGEPP 2006 AR-GE Proje Pazarı adlı bir toplantı yapıldı. Toplantı başlarken TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın bir kuruluşu) ve KOSGEB bünyesinde kurulan TEKMER (Teknoloji Geliştirme Merkezi) yetkilileri birer konuşma yaparak projelerin nasıl hazırlanması gerektiği, nasıl ve nereye başvuruda bulunmamız gerektiği, izlenecek yolun nasıl olacağı konusunda bilgiler verdiler. Oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birisi. Böyle giderse yakın bir zamanda Türkiye’nin en büyüğü olmaya aday. Bu toplantı, her ne kadar bazı sıkıntıları ve eksiklikleri olsa da en büyük olmanın iddiasını taşıyan insanların bu Üniversite bünyesinde olduklarını gösteriyor. Kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Toplantının sonunda bizlere verilen üç temel konu olduğunu gördüm. Bunlardan birincisi teknolojik yenilik. Yapılan projelerin daha ziyade teknoloji ağırlıklı olması istenmekte. Gelecek bizi buna zorluyor. Modern teknolojinin faydaları zararları bu farklı bir konu ama teknolojinin kullanılması geliştirilmesi için bir zorlamanın olduğu hemen seziliyor. Üstü kapalı bir baskı var. Ancak şu da bir gerçek ki, eğer bir konuda iddialı iseniz ve kendinizi en iyi olmaya aday olarak görüyorsanız, işletmenizin bugünün değil yarınlarında işletmesi olmasını istiyorsanız teknolojiyi sonuna kadar kullanmanız gerekmektedir. Elbette insan temelli teknoloji olmak şartıyla.

İkinci bir konu ise yapılan projelerin ekonomik getirilerinin iyi olmasıdır. Sunulan projeler uygulamaya yani sanayicilerin kullanımına yönelik çalışmalar olması istendiği için elbette bu konu ön plana çıkmaktadır. Yaptığınız yatırımların ve harcadığınız kaynakların size geri dönüş miktarı yaptığınız çalışmaların ekonomikliğini ve sizin başarınızın göstergesidir. Kalitenizden ödün vermeden yapmış olduğunuz çalışmaları ne kadar ekonomik yaparsanız o derece rekabet gücünüz artıyor. Rekabet gücünüzün artması hem ülke içi piyasalarda hem de dış pazarlardaki kazanımlarınızı ve firmanızın kalıcılığını pekiştirecektir.

Üçüncü bir özellik ise girişimcilerin özellikleri. Konuşmacılar bunu üçüncü sıraya koymuşlar. Bana göre diğerlerinden de önemli. Girişimcinin ne tür yetenekleri olduğu, kendini yenileme kabiliyetinin olup olmadığı, eğitimi, yeniliklere açık olup olmaması çok önemli. Girişimci donanımlı ve kendi alanında iyi yetişmiş biri ise yapılacak çalışmalar zaten hem ekonomik olur hem de şartlar gereği teknolojiyi kullanmak zorunda kalacaktır. Ancak girişimcinin yetenekleri sınırlı ise diğer seçenekleri yapma şansınız zaten kalmayacaktır.

Dikkatimi çeken bir konu, özellikle davetli olarak gelen konuşmacıların ‘Nitelikli proje’ vurgulamaları. AR-GE için ellerinde verilecek paranın bulunduğunu ancak nitelikli projelerin üretilmediğinden şikayet ediyorlar. Bu konuda araştırmacıların, sanayicilerin biraz daha gayret etmeleri ve yönlendirilmeleri gerekiyor. Yönlendirmenin yapılması için de Teknokent’te yapılan bu çalışmalar oldukça olumlu sonuçlar verecektir. Önümüzdeki yıllarda da yapılacağı ifade edilen toplantıya önümüzdeki yıllarda daha fazla katılımın olacağını umuyorum. Çünkü AR-GE çalışmalarında süreklilik esastır. Elde edilen bilgilerin sanayicilerin hizmetine sunulması bu tür toplantılarla daha kolay olabilir.

Sunulan projeler hakkında da birkaç şey söylemek istiyorum. Gerçekten hepsi için emek harcanmış. Ancak dikkatimi çeken nokta projeler hazırlanırken sanayici ya da üreticilerle görüşülmemiş. Projemiz bu, isteyen alsın şeklinde bir yaklaşım var. Bu bence yanlış. Olması gereken ihtiyaçların tespiti ve buna göre projelerin yönlendirilmesi olmalıydı. Çünkü, sayın TÜBİTAK yetkilisinin belirttiği gibi Konya ili proje fakiri. Türkiye genelinde projelere verilen pay içerisinde Konya’nın payı ancak yüzde 1.6 gibi oldukça düşük bir düzeyde kalmış. Bu miktarın nitelikli projelerle artırılması gerekmektedir. Sunulan projeler içerisinde Göz kaslarının egzersizi için bilgisayar kontrollü bir cihazın tasarım, Organo-Mineral gübre üretimi, Buzağı maması üretimi, Yapay zeka teknikleri ile hastalık teşhisi, Röntgen tüpünden geçen akımın şiddetini ve uygulama süresini ölçen masmetre tasarımı, Güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi projesi ve Gıda endüstrisinde dijital görüntü analizi ile kalite kontrolü gibi oldukça ilginç ve farklı projeler varken bazı projelerin de proje olup olmadığı dahi belli değildi. Yalnızca sunulmuş olmak için sunulmuşlar gibiydi.

Toplantıya Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu ‘Bitki Islahçısı’ olarak en iyilerinden kabul edilen sayın Dr. Ali Üstün ile birlikte katıldık. Yıllarca Amerika ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışında pek çok ülkede çalışmalarda bulunan sayın Üstün’ün bu toplantıda gözlerden kaçan bir eleştirisine ben de katıldığım için burada açıklamak istiyorum. ‘Amerika’ya ve Avrupa’ya özeniyoruz onlara yetişeceğiz diye. Ancak bazı konularda onları geçmişiz. Avrupa ve Amerika’da insanlar giyimlerine bizim kadar özen göstermezler. Ancak bir toplum karşısında çıkılacağı zaman en şık takım elbiselerini giyerler. Ancak konuşmacıların bir kısmı buna hiç dikkat etmemiş.’ Yapılan bu eleştiri bence yerinde ve anlamlı. 

Ancak bir ilk olması nedeniyle buraya kayılmak isteyen bazı kişilerin neler olacağını görmek için gözlem yaptıklarını da biliyorum. Önümüzdeki sene daha iyi katılımlı ve daha kaliteli projelerin sunulacağını inanıyorum. Ancak, önümüzdeki sene daha iyi bir tanıtım yapılması şartıyla.

             

           

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim