• BIST 78.844
 • Altın 125,575
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 14 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

TBMM’yi ziyaretimiz ve yansımaları…

Mehmet Kanmaz

Milletimizin devleti ayakta tutmak için en mühim dayanak olan yasama görevini vekaleten verdiği istiklal savaşı gazisi;TBMM’ni toplumun hayat damarından olan en mühim olmazsa olmazı ve 18 sene önce devletin sivil ve askeri  bürokrasisi ile siyaset koridorlarında İğne ile aradığımız Adaleti 15 seneden bu yana üstün cesa reti ile savunan Adaleti savu nanlar derneği konya il başkanlığı olarak arkadaşlarımızla 06 0cak 2016 Çarşamba  bütün gün meclis koridorlarında milletin vekillerini ziyaret etme imkanını bulduk.

Bizlere yakın ilgi gösteren başta Ahmet Sorgun vekilimiz olmak üzere diğer konya vekillerine şükranlarımızı arzediyorum.bu ziyaretimizde bizimle ilgili alamadığımız haklarımızı özetleyen dosyamızı teslim ettik ve yardımlarını istedik.

Bu arada meclis odalarını ve diğer tesisleri gözlemleme imkanı bulduk ve gurur duyduk.Tesettürlü hanım vekilleri,meclis mescidini öğle vakti dolduran nur simalı erkek vekilleri görünce Bir an yakın tarihin hüzünlü sahifeleri hatırıma geldi,1920 meclisini ve erzurumlu Nene hatunu kahramaraşlı sütçü imamı, İskilipli Atıf Hoca'yı, hatırladım... Hele bir de; Bediüzzaman Said Nursi'nin, aşağıdaki 10 maddelik beyannamesini Kasım 1922’de geldiği Ankara Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerine meclis kürsüsünden özel misafir kimliği ile hitab ettiği, ayrıca Kazım Karabekir'in  bu metni M. Kemal’e de okuduğunda nasıl tepki verdiğini bir an hafızamdan geçirirken ”NERDEN NEREYE” sözleri dudaklarımdan dökülüverdi.                                                 

 “Bediüzzamanın bu 10 maddelik hitabetini özet olarak sizlerle paylaşmak istedim”

1- Şu muzafferiyetteki harikulade nimet-i İlahiye bir şükran ister ki, devam etsin, ziyade olsun. Yoksa, nimet böyle şükür görmezse, gider. Madem ki Kur’an’ı Allah’ın tevfikıyla düşmanın hücumundan kurtardınız; Kur’an’ın en sarih ve en kat’i emri olan salat(namaz) gibi feraizi imtisal(eda etmeniz) etmeniz lazımdır.

 2- Alem-i İslamı mesrur ettiniz, muhabbet ve teveccühünü kazandınız; lakin, o teveccüh ve muhabbetin idamesi, şeair-i İslamiyeyi iltizam ile olur: Zira, Müslümanlar İslamiyet hesabiyle sizi severler.

3- Bu alemde, evliyaullah hükmünde olan gazi ve şühedalara kumandanlık ettiniz; Kur’an’ın evamir-i kat’iyesine imtisal etmekle öteki alemde de o nurani güruha refik olmaya çalışmak, al-i himmetlilerin şe’nidir(gereğidir)

4- Bu millet-i İslamın cemaatleri, her ne kadar bir cemaat namazsız kalsa, hatta fasık da olsa, yine başlarındakini mütedeyyin görmek ister.

5- Enbiyanın ekseri şarkta ve hükemanın ağlebi garbda gelmesi Kader-i Ezeli’nin bir remzidir ki, şarkı ayağa kaldıracak din ve kalbdir, akıl ve felsefe değildir.

6- Hasmınız ve İslamiyet düşmanı İngiliz, dindeki kayıtsızlığınızdan pek fazla istifade ettiler ve ediyorlar. Hatta diyebilirim ki, Yunan kadar İslama zarar veren, dinde ihmalinizden istifade eden insanlardır.

7- Alem-i küfür, bütün vesaitiyle ve medeniyetiyle, felsefesiyle, fünunuyla, misyonerleriyle alem-i İslama hücum ve maddeten uzun zamandan beri galebe ettiği halde, alem-i İslama dinen galebe edemedi. Demek, alem-i İslam içinde mühim ve inkılabvari bir iş görmek, İslamiyetin desatirine inkıyad(itaat ederek)olur.

8- Zaaf-ı dine sebep olan Avrupa medeniyet-i sefihanesi yırtılmaya yüz tuttuğu bir zamanda ve medeniyet-i Kur’an’ın zaman-ı zuhuru geldiği bir anda, lakaydane ve ihmalkarane müsbet bir iş görülmez.

9- Sizin muzafferiyetinizi ve hizmetinizi takdir eden ve sizi seven, cumhur-u mü’minindir ve bilhassa tabaka-i avamdır ki, sağlam Müslümanlardır; sizi ciddi sever ve tutar ve size minnettardır ve fedakarlığınızı takdir ederler.

10-Şimdi, yirmi dört saatten bir saati işgal eden namaz gibi zaruriyat-ı diniyenin imtisalinde yüzde doksan dokuz ihtimal-i necat var; yalnız gaflet, tenbellik haysiyetiyle, bir ihtimal zarar-ı dünyevi olabilir: Halbuki, feraizin terkinde, doksan dokuz ihtimal-i zarar var.Yalnız, gaflete, dalalete istinad eden tek  ihtimal-i necat olabilir. 

Acaba dine ve dünyaya zarar olan ihmal ve feraizin terkine ne bahane bulunabilir? Hamiyet nasıl müsaade eder?

Şu inkılab-ı azimin temel taşları sağlam gerek. Şu meclisin şahsiyet-i maneviyesi, sahip olduğu kuvvet cihetiyle, mana-i saltanatı deruhte etmiştir. Eğer, şeair-i İslamiyeyi bizzat imtisal etmek ve ettirmekle mana-i hilafeti dahi vekaleten deruhte etmezse, inşikak-ı asaya sebebiyet verecektir.
İnşikak-ı asa ise, “Allah’ın dinine ve Kur’an’a hep birlikte sımsıkı sarılın.” (Al-i İmran Suresi: 103.) ayetine zıttır. Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatin ruhu olan şahs-ı manevi daha metindir,Öyle ise, zaruri vazifeniz, şeairi ihya ve muhafaza etmektir.
ELHASIL;ey kardeşlerim ziyaretimizin hülasası olarak tespitim şudur ki 1920 tarihli bu hitabete ve onun gerekliliğine o zamandan daha fazla millet olarak ihtiyacımız var… Dua ve muhabbetle…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yamtar
10 Ocak 2016 Pazar 09:39
09:39
Yine sayın yazar Said-i Nursi'nin "Birinci Dünya Savaşı'nda, Bizimle savaşmış da olsa, biir Hıristiyan ölmüşse şehit sayılı, âhirette mükâfatı vardır." sözünden de bihaber. Ya da körü körüne bir bağlılık. Allah acısın diyelim.
95.10.0.140
Yamtar
10 Ocak 2016 Pazar 09:36
09:36
Galiba yazarın her yazısında dile getirdiği ve övdüğü Said-i Nursi'nin şu sözlerinden haberi yok ve ya inka edecektir. Said-i Nursi diyor ki: "Müslümanlaık-Hıristiyanlık ittifakını bozmaya çalışanlara karşı üç zümre; Nurcular, Hıristiyan ruhaniler ve misyonerler, uyanık olmalıdır." (Emirdağ Lahikası I, s 1712; Tarihçe-i Hayat, s. 434)
95.10.0.140
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim