• BIST 93.444
  • Altın 194,449
  • Dolar 4,7192
  • Euro 5,4827
  • Konya 17 °C
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi

Tarık Akan: AKP islam anayasası getirecek

Tarık Akan: AKP islam anayasası getirecek
Ünlü oyuncu Tarık Akan, yeni anayasa süreci, İmralı ile görüşmeler ve sıcak gündem başlıklarıyla ilgili konuştu..

PKK'nın silah bırakacağına inanmayan Tarık Akan, İmralı sürecinin seçim yatırımı olduğunu düşünüyor. Akan, Atatürk'ün olmadığı bir anayasaya ya karşı. Anadolu'yu karış karış gezip 'onaylamayın' diyeceğini söylüyor.

AK Parti'nin tamamen ABD'nin desteğiyle islam mantığına dayalı bir anayasa peşinde olduğunu ileri süren Akan, Akşam Gazetesi'nden Barış Kocaoğlu'na konuştu:

BU ANAYASAYA OY VERMEYİN DERİM

-Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Atatürk unutturulmaya mı çalışıyor?
Apaçık ortada. Bunu Tayyip (Erdoğan) kendisi de söylüyor. AİHM'de 'Kararı ulemaya sormak gerekir' diye başladı, bugüne getirdi. 'Toplum isterse laiklikten de vazgeçer' diyen o. Anayasanın 1, 2, 3. maddelerinden rahatsızlık duyan o. Şu anda müthiş bir laf etti. Mart sonuna kadar hedefi koydu, sonra kendi yazdığı anayasayı kamuoyuna götürmeye karar verdi. Hazırladığı anayasanın maddelerini biliyoruz. Bunlar içerisinde Atatürk, laiklik, demokrasi yok.

İSLAM ANAYASASI ÇIKARMAK İSTİYORLAR

Tamamen ABD'nin istediği, onun da İslam mantığına dayalı bir anayasa çıkarma peşinde. Bana zor geliyor. Eğer başarırsa, bir Tarık Akan olarak ne işe yarar bilmiyorum ama herhalde tüm ülkemde adım adım, köy köy, kasaba kasaba dolaşarak bağırırım. 'Bu anayasaya oy vermeyin' diye. Sanatçı arkadaşlarımla Anadoluyu karış karış dolaşırız, sonuç ne olur bilmiyorum.

-Başbakan'ın tutuklu askerlerle ilgili yargıya dönük eleştirileri oldu...
Buna şaşırdım. Çünkü yalnız askerler değil, ondan önce Ergenekon var. KCK var... Bence karar veren, düğmeye basan kendisi. Laflarından da bu çıkıyor. 'Bunun savcısıyım' diyen kendisiydi. Benzer o kadar laflar etti ki. Şimdi sanıyorum iki kuvvet dengesi dönüyor bu olay üzerinde. Birincisi, Amerika'da Persilvanya ayağının kuvvetli hâkim-savcıları tarafından iktidarın başlatıp da aşırıya gitmiş bir hareketin neticesi. Bundan bir kere rahatsız. İkincisi, Genel Kurmay Başkanı'nın hem Cumhurbaşkanı'yla hem de kendisiyle görüşmesinin ardında yatan rahatsızlıklarına inanmış vaziyette. Ama treni kaçırdı artık. Bu saatten sonra Başbakan ne derse desin tutuksuz yargılamanın olabileceğine inanmıyorum.

ORDU İKİ KEZ HATA YAPTI

- Ordunun hatası olmadı mı hiç?
Bu ordu, her zaman Atatürkçü ve laiktir. Evet, iki defa hata yapmıştır. 70/80 dönemlerinde ABD'nin gücü ve isteği doğrultusunda hareket etmiştir. Ama 1986'dan sonra bu ordu Amerika'yla tüm ilişkilerini koparttı.
Demokrasinin üzerinde bir baskı, parçalanma görüldüğünde ilk hareketlenen o ülkenin silahlı güçleri. Başta ordu, arkasından polis, arkasından milli istihbarat, onun arkasından bilim insanları ve öğretim görevlileri olur. Sonra halk gelir. Bu, yok olmayı önleyen güçlerdir. Dünyanın her yerinde böyledir.

28 ŞUBAT DARBE DEĞİL Mİ?

- 28 Şubat'tan darbe olarak söz etmiyorsunuz.
Solcu arkadaşlarım da kızar. Benim düşüncem öyledir. 1960 darbe değil, devrimdir. 28 Şubat kararları 'Postmodern darbe' derler. Asla öyle bir kelimeyi kullanmam. 28 Şubat kararları alınmadan önce Necmettin Hoca'nın yaptıklarına bakarsanız, bir beş yıl sonra Türkiye'nin geleceği nokta 28 Şubat'ta hemen geliyordu. Ve buna darbe yapılmadan bildirim yaptılar, kendileri de imza attılar. O günkü iktidarın imzası var.

BEN ALBAY ÇOCUĞUYUM

Ben bir Albay çocuğuyum. Dedem Çanakkale Savaşı'na girmiş, yaralanmış. Sonra Arabistan'a gitmiş, dönmüş Kurtuluş Savaşı'na girmiş. Adamın ömrü savaşla geçmiş. Ben onların çocuğuyum. Bu ülkede Atatürk'ün aleyhinde olmak mümkün değil. Bunu yapmak ve düşünmek ülkeme en büyük acıyı verir.

- İmralı görüşmeleriyle başlayan süreci destekliyor musunuz? Sizce PKK silah bırakır mı?
Bana göre bırakmaz. Neden dersen; cevap vermem zor. Güneydoğu'yu çok iyi bilirim. O insanları severim. Kürtleri çok severim, muhteşem insanlardır. Burada bütün yatırım bana göre seçimlere kadar PKK'nın harekâtını bir ölçüde alt seviyeye düşürmek. Ondan sonra oy toplama meselesidir. Kolay kolay bunun önüne geçebileceklerini sanmıyorum.

- Öcalan'a ev hapsi gündeme getiriliyor.
Olmayacak şeyler bunlar. Hayır

- CHP'deki istifaları nasıl okuyorsunuz?
CHP'ye oy veririm, elimden geldiği kadar da eleştiririm. Şunun farkına varılması lazım; sosyal demokrasi anlayışında grupların kendi içerisinde kavga etme özgürlüğü vardır. Hatta başkanıyla kavga ederler. Buradaki inanç, tek başına başta olan insanın inancına bağlı değildir. Diğer demokrat olmayan muhafazakâr, tutucu ve konservatif politika içerisinde var olmak demek biyat etmek demektir. Burada kavga yoktur, başkan ne derse o. CHP, her zaman kendi içerisinde bu kavgayı verir. Ama hiçbir şekilde dağılma, parçalanma söz konusu olamaz. Bunlar, sosyal demokrasinin gereği kavgalardır.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
i.h.haydar
12 Şubat 2013 Salı 22:35
sen
memleket.com.tr internet sitesinde hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı ve kanıtlanmamış iddialar içeren, büyük harflerle yazılmış ve site dışına link veren yorumlar onaylanmamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz....
176.240.221.35
GİRYATTEPE.COM
12 Şubat 2013 Salı 22:35
ASIL YUH SİZE
şunuda soruyorum size acaba son günlerde tarık akan hiç medyada görünüyormu unutuldu bakın kadir inanırda başka bir yerde saçmalamış bunların derdi belki böyle yaparsam acaba bir filim teklifi yada dizi teklifi alabirmiyim endişesi başka ne olaki
Bu millet böylelerinden çok çekti şimdi millet yüzde 50 oyla bir iktidarı benimsiyorsa bunların bu yüzde elliye olan saygısızlığının bir göstergesi değilmi yani bir nevi benim oyumada saygısı yoksa ben niye bunun gibi insanlara saygı duyayım
94.120.194.186
giryattepe.com
12 Şubat 2013 Salı 22:29
yuh senin gibilere
Sayın derya hanımefendi kimi eleştireceğimize senmi karar veriyorsun o benim saygı duyduğum büyük lidere saçma sapan atıflarda bulunacak özgürce ben yaptığımda suçmu oluyor
tarık akan gaipten habermi alıyorda bizmi görmüyoruz acaba gelecekte ne olacağını sadece bizi yaradan mevladan başka kimse bilemez
ben size ülkede neolduğunu söyliyeyim bolluk var refah var 2000-2001 de işyoktu ekmek yoktu kara kara düşünüyorduk şimdi her şey var iş var ekmek var
94.120.194.186
adağ
12 Şubat 2013 Salı 20:13
ayak kokan hareketler bunlar
bu işler boyla posla pozla olmuyor aslanım(!) biraz birikim, düşünce, vizyon ve memleket sevdası gerek. yoksa böyle bir iktidarı allah yüz senede bir gönderir. ha senin sevindekiler veya aşağıdakiler seni eleştirmesin yine de. derya denizde bogulurlar. boylarını aşar bazı şeyler. onlar koyduğumuzda yerde dura dursunlar bakalım
95.183.198.140
DERYA
12 Şubat 2013 Salı 16:15
YUH SİZE
TARIK AKAN gibi birisini eleştirmek sizlere ve bana hiç düşmez. Ülkedeki gerçekleri görmüyorsunuz... YUH SİZE.
Bu ülkede yaşananları ve yaşanacakları ancak Tarık Akan gibi insanlar bilir. Ayrıca TARIK AKAN'ın popülerlik gibi saçma sapan bir düşünceye ihtiyacı yok.
95.70.182.118
halil tenekeci
12 Şubat 2013 Salı 15:42
destekliyorum
siyasi partiler kanunu değişmeden anayasa neyimize bizim gardaşım.
88.249.47.2
giryattepe.com
12 Şubat 2013 Salı 13:05
zavallı derim
sayın tarık akan galiba sende popülerlikten düştükce acaba nasıl gündeme gelirim kaygısıyla yüce dinimizde alet ederek akpye saldırmaktasın yuh sana derim yuuuuh
94.120.194.186
Abdullah HÜDAVERDİ
12 Şubat 2013 Salı 12:52
Önyargı
Bu tip insanlar ne yazık ki islamı tanımayıp, ön yargılı olan kişilerdir.İslamı araştırmalarını tavsiye ederim, bu korkularının yersiz olduğunu anlayıp, beyhude geçen yıllarına üzüleceklerdir, muhakkak.
85.105.216.184
Nisan MARTCCI
12 Şubat 2013 Salı 12:16
Bi Bana denk gelsen !
İnşallah bana denk gelirsin, Tarık AKAN, Sana oturur siyasetin iyi kötü yönlerini detaylı gösteririm.
212.175.167.194
Talhan Sekreteroğlu
12 Şubat 2013 Salı 12:14
Yazıklar olsun !
Tarık Akan bey demiyeyim (:::)... Zira beyefendilik kalmamış... İnsanların sanatından dolayı değer verdiği kişiler siyasette ne yazıkki pis yüzlerini göstermeleri bizleri üzüyor. İnşallah kapı kapı dolaşırken bana denk gelir ! (::::)
212.175.167.194
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim