• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Konya 6 °C
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?

Tarihi eserlerimizi korumak

Hasan Özönder

                             

 

Nerede ve ne zaman bir tarihi eseri bakımsız, melul, mahzun görsem, kalbime hançer saplanmış gibi olurum. Onların duvarlarına hoyrat eller tarafından sürülmüş, fışkırtılmış boyaları, karalamaları kendi yüzüme yapılmış gibi hisseder, çok müteessir olurum.                                                                                                             

Temiz, bakımlı, ziyaretçisi olanlarını gördükçe de inanınız içim açılır, sevinir ve ferahlarım.                                                                                                                                                 

Eminim ki siz de aynı duyguları yaşamışsınızdır.

Tarihî eserler, göz nuru, alın teri dökülerek, büyük emeklerle yapılmışlardır. Onur, güven ve kıvanç kaynağıdırlar.  Hepsi de, bir kültür ve medeniyetin tezahürü ve tecellisidirler.  Önce onu yapanların mensup olduğu milletin, sonra da bütün insanlığın ortak malıdırlar. Hepsi de, birer mübarek ve mukaddes emanettirler.

Öyle ise, bu çirkinlik, kabalık, ihanet, acımasızlık nedendir?                                                             

Tek kelime ile:                                                                                                                       

Bilgisizlik, eğitimsizlik.                                                                                                                        

Çaresi ne?                                                                                                             

Bilgilendirmek ve eğitmek…                                         

Bunun başka yolu yok.

Bu onurlu iş,  bütün örgün ve yaygın öğretim ve eğitim görevlilerinin. Anne ve babalardan tutunuz da, öğretmenlere, eğitmenlere; Din adamlarından tutunuz da, basın ve yayın kuruluşlarına; Gazetelerden tutunuz da, televizyonlara varıncaya kadar herkes, hepimiz ama hepimiz bu işle görevliyiz.

Tarihî eserlerin önem ve değerini kavramış ileri toplumlarda, bunların korunması ve kollanılması konularında son derecede hassas davranılır. Bütün kurum ve kuruluşlar elbirliği ederek çalışırlar. “Neme lâzım” demezler, “Bana lâzım” derler. Eserler, temiz, bakımlı ve göz alıcı görünümdedirler. Bu idrake ulaşamamış,  ilerleyememiş toplumlarda ise, her birisi ya bir karış tozun, toprağın altında, küllüğün içerisinde, ya kazma-küreklerle tahrip edilmiş   vaziyette  veyahut da, ilgisizlikten, alâkasızlıktan  dolayı bir kenarda  unutulup, makus   talih  ve  mukadderatına  terk edilmiş, yapayalnız  durumdadırlar.

Hâlbuki tarihî eserlere sahip çıkmak ve bu konuda bilgi ve eğitim den yoksun olanlarla meşgul olma arzu ve görevi, bir kültür seviyesidir;  Bir gönül ve inanç konusudur; Bir şuur ve idrak yüceliğidir.

Tarihî eserler bizi biz yapan; Bizi tarihe; Dünü bu güne, bu günü de yarına bağlayan en önemli köprü ve bağlardır. Yapılışlarındaki güzellik, ihtişam ve mükemmellik Veya başarısızlık, basitlik, güçsüzlük, bizden öncekilerin; Onlara karşı koruyuculuk ve kollayıcılıkla sahip çıkarak temiz, bakımlı, sağlam Veyahut sahipsiz, harap, bîtâp durumları ise,  ne ve nasıl olunduğunu yansıtan bizim yüzümüze tutulmuş aynadaki görüntülerdir.

Milletler, ülkelerinde bulunan tarihî eserleri korumak ve kollamak için çeşitli yönetmelik ve kanunlar hazırlamışlardır. Bizde de zaman içerisinde, günün şartlarına göre çeşitli mevzuat yayınlanılmıştır. Çıkarılan kanun, nizamname ve emirlerle,   yerüstünde, yeraltında veya su içindeki, taşınır, taşınmaz bütün eski eserlerin, kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve kollanılması istenilmiştir. Bunlar muhakkak ki büyük faydalar  sağlamışlardır. Ne var ki, kanunlar kadar, kanun tatbikçileri de önemlidir. Her ferdin başına bir görevli dikilemeyeceğine göre, bu kuralların iyi yürümesi, uygulamalardan güzel sonuçların elde edilebilmesi için, herkesin bu konuda üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmesi gereklidir. İşte öğretim ve eğitimin önemi, değeri bu noktada devreye girmektedir.  Bütün mesele, iyi insan, iyi vatandaş yetiştirmektir. Bu da, aile ocağından başlayıp, üniversiteden mezun oluncaya ve hayatta tecrübeler edininceye kadar devam eden bir süreçte elde edilir.  Bu program,  her iş, meslek, makam ve mevkii; köylüyü, kasabalıyı ve şehirliyi de içine alır. İnanç, samimiyet, azim, sebat, gayret ve çaba ister.    

Ve tabiidir ki tarihî eserler, bunların hepsine fazlasıyla lâyıktırlar.

Bundan kırk beş yıl önce, İmam–Hatip Lisesi’nde öğrenci iken,   sanat tarihi hocamız olan,  Konya Müzeler Müdürü merhum Mehmet Önder’in anlattığı şu hatıra zihnimizde derin iz bırakmıştı: Meşhur bir Alman sanat tarihi âlimi, incelemelerde bulunmak üzere bir gün Konya’ya gelir. Hocamız ona rehberlikle görevlendirilmiştir. Sıra Alâeddin Camii’ndedir. Âlim, dünyaca ünlü ahşap minbere birkaç adım kala ceketini ilikler, büyük bir makam sahibinin önünde bulunurcasına saygıyla durur. Uzun uzadıya seyreder. Daha fazla yaklaşıp, eliyle dokunup dokunamayacağını hocamızdan sorarak, izin ister. Çekingen adımlarla yaklaşır. Heyecandan titreyen elleriyle yavaşça, okşarcasına dokunarak, o abanozdan yapılmış nefis eserdeki nakış ve motifleri dakikalarca tetkik eder. Sonra hocamıza dönüp: “Mehmet Bey, Almanya’yı taşıyla toprağıyla, fabrikasıyla, bacasıyla size versek,  karşılık olarak acaba şu minberi bize verir misiniz?” der... Onun bu sözünde muhakkak ki mubalâğa vardır.  Ama Alâeddin Camii’nin minberi de mübalâğalı derecede muhteşem ve kıymetlidir…

Gerekli öğretim ve eğitimi vermenin yanında, bundan uzak kalmış olanların tahrip ve tecavüzlerini gördüğümüz zaman onlara iyilikle, güzellikle ve anlayacakları dille mânî olmak, akıllarını vardırmak; Görevlilere yardımcı olmak da bize düşer...                                                                                                                                           

Tarihî eserleri iyilik ve hayır yapayım, sevap kazanayım diye, kendimizce onarmaya, bakım yapmaya, sıvamaya, boyamaya kalkmak; yerlerini değiştirmek, başka maksatlara kullanmak, son derecede büyük hata ve suçtur. Bozulmasına, yıkılmasına, tahrip ve yok olmasına sebep olmak affedilmez günahtır.  İyilik, güzellik ve sevap, yıkıcılıkta değil,  yapıcılıktadır. Bunu, Millî Şâirimiz Mehmet Âkif Ersoy ne kadar güzel dile getirir:

 “Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?

Onu en çulpa herifler de, emin ol, becerir.

Sâde sen gösteriver ‘işte budur kubbe’ diye.

İki ırgadla iner şimdi Süleymaniyye.                                     

Ama gel kaldıralım dendi mi, heyhat, o zaman,

Bir Süleyman daha lâzım yeniden, bir de Sinan”

Bize düşen görev, onları en iyi şekilde koruyarak, gelecek nesillere ulaştırmaktır.

“Sahipsiz olan toprağın batması haktır; Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır”  tembihinin, bu konuyu da içerdiği kanaatindeyiz.   

Yorumlar
karabela42
19 Mayıs 2008 Pazartesi 21:42
Süleymaniye ve Dülger
Merhaba sevgili Hocam. Yazınıza göz attım. tarihi dokunun yok olmasına göz yummak bize has bir şey olsa gerek. Siz derslerde çok derdiniz. Süleymaniyeyi yenden inşaa etmeye kalksak yüzlerce mimr mmühendis gerekirken yıkmak için 4 dülger yeterli derdik. Biz bu gün dülgerliğe talibiz Hocam. size bir yer göstecem gidin bakın. Aleaddin caminin giriş kapısının sağ tarfı. minarenin altına gelen kısm. yukardan gelen yağmur suyu taş duvarı eritiyor kimse görmüyor
yıkılıncaya kadarda görmeyeceğiz. buna yeminliyiz adeta. Tedbir yok bakıp geçen körler gibiyiz hocam selam ve dua ile...
88.226.84.134
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim