• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Tarihe not düşmek

Hasan Özönder

Tarihçi olmak özel bir konu; tarihe not düşmek, tarih yazmak da başlı başına kutsal bir görevdir. Tarihe not düşen, tarih yazan da, tarihi yapan kadar hassas, dikkatli ve geniş ufuklu olmadığı takdirde, olayların ters görünümler aksettirmesi tehlikesinden kaçınılamaz. Ama tarih, en büyük hakemdir; Er-geç hakikatler günışığına çıkar. Tarih, tembel çöpçünün kendisine döktüğü sahil şehrinin çöplerini, önce alıp götürür gibi olan denizin dalgaları gibidir; ama bir sabah bakılır ki, çöplerin hepsini sahile iade edip, sıvayıvermiş… Kurnaz ve tembel çöpçünün de bütün foyası böylece ortaya çıkmış olur.

Tarihçi,  “şüphe”  ve “güven” atını birlikte sürmeyi beceremiyorsa, her zaman için aldanabilir. Binaenaleyh, araştırma ve yazılarında daima her şeyden şüphe edecek, ama inandığı şeylere de tam manasıyla güvenecektir, güvenmelidir. Bunun için de,  bilimsel araştırma metotlarına hakkıyla vâkıf olması; gayet geniş bir düşünce, mukayese, muhasebe, muhasala kabiliyetine sahip bulunması şarttır. Önüne çıkıveren belge ve bilgilerle yetinmeyerek araştırmalarında, bunların doğruluk derecelerini, güvenilirliklerini çok iyi ve derinlemesine tahkik etmesi önemlidir. İhtimaller, alternatifler üzerinde etraflıca durması gerekir. Tarih ilminin öğretiminde, bu ve benzeri metodolojik prensiplere hakkıyla sadık kalınması esastır. Olayların şâhitleri, belgeleri, bilgileri, materyalleri araştırmacı için birer kaynaktır. Ne var ki, aktığı yerlerden dolayı suyu kirlenmiş kaynaklar gibi, bu kaynakların da kirlenmesi, karartılması, gizlenilmesi mümkündür. Bu sebeple tarihçi, suyun çıktığı kaynağın başına kadar tırmanma zahmetine katlanmalı, yukarılardan akıp gelen ve kirlenmesi doğal olan suya râzı olmamalıdır. Tarihçi, kuvve-i sâmiaya, kuvve-i bâsıraya muhakkak ki önem verir ama tam olarak güvenmez. Bunların da yanıltılabileceği, yanılabileceği ihtimalini hiçbir zaman unutmaz. Tam güveninceye kadar, hiçbir şeye güvenmez. Bu bir septisizm ve güvensizlik fobisi değil, inanılıp, bel bağlanılacak sağlıklı güvene ulaşmanın tek yoludur. Diyanet İşleri Başkanı merhum Hasan Hüsnü Erdem, bundan kırk yıl kadar önce anlatmıştı; İstanbul’da tahsilde iken, bir gün derslerine merhum Mehmet Âkif Bey girer. Tanışma sohbetinde, tarihin önemimden bahseder ve yazı tahtasına, inci gibi rik’asıyla: “İ’timad itme sakın kuvve-i sâmiaya, bâsıraya / Onlar da elbet olur bir gün giriftar hataya” mealinde bir beyit yazarak, tarihteki olayların değerlendirilmesinde daima temkinli olunması gerektiğinin üzerinde durur.

Çünkü insanlık tarihi, nice yalancı şâhitlere, aldatmacalara, sahte belgelere, düzmece nazariyelere sahne ve şâhit olmuştur. Bundan olayıdır ki Anatole France, “İçinde yalan olmayan bütün tarih kitapları sıkıcı ve usandırıcıdır” şeklinde kinayeli ifadede bulunur.  Cenap Şehabeddin de, “İnsan tarihe her istediğini söyletebilir; çünkü ölüler itiraz edemezler” teşhisini açıklamaktan kendini alamaz... Doğru, sağlıklı, ilmî tarih bilgisini, bunların meydana getirebileceği komplolardan uzak tutmak ve temizleyebilmek için ilmî haysiyetin ve metotların ölçü ve mihenktaşı yapılması lâzımdır.

Aksi takdirde okuyucu yanlış düşünecek, aldanacak; aldandığını zamanla anlayıp özür dileyenler çok olacaktır. Bu da tarihe ve tarihçiye olan güveni sarsacaktır. Maziye güveni sarsılan yeni nesillerin ise, istikbale güveni kalmayacaktır.

Bu düşünceleri, son günlerde şâhid olduğum bir örnekten dolayı konu edindim. Şehrimizin en eski ve ünlü fotoğrafçısı, Garabet Solakyan’ın kalfası olan Hasan Behçet’tir. Ustasından sonra dükkânı o işletmeye başlamıştır. Uzun yıllar Konyalının maile fotoğrafçısı olarak tanınmıştır. Konya ve yakın çevresinden fotoğraf çektirmeye meraklı olup da onun objektifinden geçmeyen yoktur denilebilir.

Hasan Behçet’in soyadı, “Kılıkçı”dır.

Sebebi?

Onun fotoğraf atölyesinde gayet geniş ve zengin bir gardırop vardı da onun için…

Solakyan’dan intikal eden şimdi yok olan tarihî atölyesindeki sıra sıra dizili bu elbise dolaplarında, çok çeşitli kadın ve erkek kıyafetleri bulunurdu. Değişik kıyafetle fotoğraf çektirmek isteyenler, dolaplardaki arzu ettiği kıyafetlerden bedenine uyanı seçip giyinerek poz verirdi. Bundan dolayı Behçet ustaya, “Kılıkçı” soyadı verilmiştir. Bundan elli yıl kadar önce, gençlerin rağbet ettiği kıyafet olduğu için meselâ ağabeyimin de, o gardıroptan seçtiği “Kafkas Kıyafeti” ile çektirmiş fotoğrafını hatırlıyorum.

Şimdi buradan nereye geleceğim biliyor umusunuz? Geçen gün bir ahbabımla yazıhanesinde sohbet ederken, babasının Mevleviliğe ve Mevlevilere olan hayranlığından bahsederek, çekmecesinden çıkardığı, Hasan Behçet atölyesinde çekilmiş bir fotoğrafını da gösterdi. Bundan yaklaşık, altmış yıl kadar öncesine ait bu fotoğrafta delikanlı iken babasının, başında sikkesi, üzerinde tennuresi ile poz vermiş olduğunu görünce, “Babanız Mevlevî mi idi?” diye sormuştum. Fotoğraftaki kıyafetine göre normal olarak ondan, “Evet, mevlevî idi” cevabını beklerken o, “Hayır; mevlevî değildi ama muhabbeti vardı. Bu kıyafetle poz vererek hatıra bırakmayı arzu etmiş olalı…”   diye sözüne devam edince hayret ettim, bir yaşıma daha girdim…

Hasan Behçet’in “Kılıkçı” soyadını alışındaki sebebi ve ağabeyimin bile Kafkas Kıyafeti ile çektirdiği resmi biliyordum ama Mevlevî olmayan bir kişinin, sikke giyip, tennure kuşanıp Mevlevî kıyafetine bürünerek fotoğraf çektireceğini nedense hiç düşünmemiştim… Ama hakikat ortada idi... Mevlevîliğe mensubiyeti olmayan bir kişinin sikke ve tennure ile fotoğraf çektirebilmesi mümkün imiş... Dostum açıklamasa idi ben onun babasını da, “Mevlevî” olarak bilecek,  notumu böyle düşecek ve sorulduğu zaman da öylece bildirecektim… Alın size işte kocaman bir yanılma örneği…

Durumu öğrenince, bir an için gözümün önünden vaktiyle araştırmalarım sırasında rastladığım Mevlevîliğe taciz ve taarruzlara sebebiyet veren yakışıksız fotoğraf ve çirkin ifadelerle donatılmış röportajlar geçti… Hiçbir zaman inanmadığım bu düzmece isnat ve iddiaların, üç beş kuruşa tamah ve tenezzül eden; kafaları ve kalemleri belli mahfillere ipotekliler tarafından piyasaya sürülmüş olabileceğine dair şüphelerim kesinlik kazanmaya başladı. Ulu mütefekkir ve mutasavvıfımız Hz. Mevlâna’ya ve ona nispet edilen müberra, mücellâ, muazzez ve mübarek yola leke sürmek için kullanılan piyonlar olabileceklerini düşünmekten kendimi alamadım. Eve dönünce arşivime baktım; meselâ,   vaktiyle bir kütüphanede görüp fotokopisini aldırdığım, 6 Kânun-ı Sânî 1927 tarihli “Haftalık Yeni Penbe Gazete”deki böyle bir yazı dizisi,  “Bir Mevlevî Dedesi’nin Hatıratı” başlığını taşıyor, Mevlevîler için ağza alınamayacak kadar çirkin ifade ve isnatlarda bulunuluyordu...

Ayrıca, “Bakalım, bu oyunlar kimleri yanılttı, kimleri yanlış kanaatlere sevk etti; Yedi yüz yıl boyunca kültür ve tefekkürümüze enerji veren bu nezih eğitim okuluna karşı olanların ekmeğine yağ sürdü?” demekten kendimi alamadım.

Şu mütevazı örnek de gösteriyor ki, her söylenilen ve yazılana inanmamak; nakledilenleri akıl, mantık, şüphe, muhakeme ve murakabe süzgecinden geçirmek; sadece tek tarafı dinlemek yerine iki tarafa kulak vermek gerektiğine dair ilim ve hâkimlik prensibini elden hiç bırakmamak lâzım, hattâ elzemdir.

Milletimiz, kendisine art niyetle anlatılan düzmece iddia ve ifadelerden çok çekti. Tarihimiz boyunca bizi cephelerde yenemeyenler,  iftira, uydurma, asılsız haberler yüklü beşinci kol faaliyetleri ile yardımlaşma ve dayanışmamızı parçalayıp yok etmeye, mukaddes mefhumlarımızı yıkmaya çok büyük çabalar sarf ettiler. Birlik ve beraberliğimiz zaman zaman sarsıntılar geçirdi. Güvenimizi kaybettiğimiz zamanlar oldu. Nice değerlerimizi böylece harcadık. Bu önce yanılıp, sonra ortaya çıkan gerçekler üzerine dil uzattığı şahsiyetlerden ve olaylardan özür dileyenler bile oldu…

Şimdi gün, araştırmacıların, tarihî hakikatleri ne pahasına olursa olsun ortaya çıkarma; her zaman olduğu gibi birliğimizi, beraberliğimizi her şeye rağmen devam ettirme; mukaddes değerlerimizi daima yaşatmaya devam günüdür.

 

Yorumlar
A. Çaycı
01 Eylül 2009 Salı 11:06
Teşekkür
Makaleyi baştan sona kadar okudum.Tarih metodolojisi konusundaki katkılarınızdan dolayı teşekkürler.
193.255.246.78
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim