• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 11 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Tanrılaşmak yerine Tanrı’ya ulaşmak!

M. Faik Özdengül

İnsanın yücelmesi ve olgunlaşması adına, ruhen büyüme ve gelişmesi yıllardır çok çeşitli yöntemlerle yapıla gelmiş. İlk çağlardan bugüne çok fazla yöntem var elimizde. İnsanlar bu görünen bedenin dışında başka bir can taşıdıklarını hep bilmişler. Bunun gizemli olduğunu da. Peşine düşmüş ve anlamaya çalışmışlar. Her toplumda bir takım gizemli güçlere sahip olduğu iddia edilen insanlardan dinlemeye ve öğrenmeye çalışmışlar.

Modernizmle birlikte insanı makine gibi gören anlayış değişiyor artık. Şimdilerde insana bütün olarak bakma, bütüncül yaklaşımlar yeniden gözde. Zaten psikosomatik hastalıkların oransal büyüklüğü insanı parçalara ayıramayacağımızı iyice göz önüne getirdi.

Psikoterapi de bu yüzyılın başından beri özellikle ikinci dünya savaşından sonra pozitif bir disiplin olarak yerini aldı bile. Ancak o da kendi gelişimi içinde sekülerleşti. Belki de öyle başladı zaten. Bugün genel geçer kuramlara baktığımızda çoğunun Tanrı’yı ve kutsalı devre dışı bıraktığını görüyoruz. İnsanı Tanrılaştırmaya çalıştıklarını müşahede ediyoruz. Oysa bizim kadim kültürümüzde insanı Tanrılaştırmanın insanın gelişip olgunlaşmasının en büyük engeli görüldüğünü biliyoruz. Çalışmalarımızda psikoterapötik disiplinlerden elbette yararlanıyoruz. Ancak bu kendimizce konuya farklı alanlardan bakmamızı da engellemez.

Şu an gurup terapisi anlamında, iki tane gurup takip ediyorum. Birisinde bilinen modern terapi yöntemleri ile çalışırken diğerinde Mesnevi üzerine bina ettik terapiyi. Yine benzer argümanlar kullanmakla beraber Mesnevi ve onun sistematiği üzerine kurduk terapiyi. Bir anlamda Mesnevi okuması gibi de denilebilir.

Gurupların gelişmesini takip ediyorum. Bizim adına Aşkın Terapi de dediğimiz Mesnevi sistematiğiyle devam ettiğimiz gurubun diğerine oranla daha çok gelişme katettiğini görebiliyorum. Neden diye düşündüm.

Öncelikle kendi kültürel kodlarımıza daha uygun. Yabancı gelmiyor guruba.

Sonra kendi içinde bir sistematiği var.

Bizzat uygulayıcıları ve denenmişliği var.

Diğerinden fazlası var o da Allah ve O’nun takdiri faktörü. Bu tıkanmışlığı engelliyor.

İnsanı Tanrılaştırmak yerine asıl Tanrı’yla arasında güçlü bir bağ oluşturup kargaşayı önlüyor. Standart getiriyor.

Dua ve niyazı ilave ediyor.

Çalışma sonunda ruhen yıkanmışlık ve temizlenmişlik hissi veriyor.

Temel varoluşsal kaygıları gideren güçlü ve sağlam bir ip öneriyor.

Yalnızlık duygusundan çekip çıkarıyor.

Ve daha bir çok faktör ama asıl ve en önemlisi asıl Şifa Verici’nin varlığını hissedip durmanız.

Özellikle Osmanlı Kültüründe 3 kitap çok okunurmuş Şeyh Sadi’nin Bostan ve Gülistan’ı, Hafız’ı Şirazi’nin Divan’ı ve Hz Mevlana’nın Mesnevi’si. Kur’an ve Hadis’i zaten söylemeye gerek yok.

Bu kültür örmüş toplumu yıllarca. Bir arada tutmuş. İnsanlar birbirini çok kolayca anlamış. Bugün problem olarak görüne bir çok şey zaten bahsedilen kültür gereği daha ortaya bile çıkamadan hallolmuş. Ölüm başka görünüyormuş gözlere. Mal mülk, saltanat, dünya başka bilinirmiş bugünkü anlamlarına bakılınca. Dünya tek değilmiş bir de öbürü varmış o zaman. Burada yaşayamayan istediklerini zaten orda yaşarım diye kanaat edermiş. Burada sahip olan emanetçiyim diye daha çok dağıtırmış. Kibir ve büyüklenme ayıplanır, gösterişten kaçınılırmış. Dışarıdan bakılınca zengin fakir giyim kuşama ve yaşama göre anlaşılmazmış. Rahmet, bereket, ahlak, takva, izzet…kavramlar bugünkülerden başkaymış.

Sonuç olarak diyorum ki: yıllarca denenmiş ve işe yaramış kadim kültürün yöntemlerini kullanalım psikoterapide de diğer alanlarda da. Roma’yı yeniden keşfetmek yerine. İşe yarıyor. Hem de diğerinden daha çok.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
esma tutar
01 Mayıs 2009 Cuma 17:11
tanrıya ulaşmak
tanrıya ulaşmak için egoyu aradan çıkarmak gerek nasıl yapıcaz ...onu bilmiyoruz...anlatın faik bey lütfen..nasıl olacak bu iş..
85.106.242.56
sevil köse
30 Nisan 2009 Perşembe 10:18
sayın Nisan,midenize talcit alın
SAYIN Nisan,madem midenize karplar giriyor benim yorumlarımı okumayın,yazarımızı okuyun sadece.Benim yazı uslubum kimseyi ilğilendirmez,kaldıki ben sizi okuyasınız diye yazmıyorum.o midenize giren krapları okuyucu yorumlarını okuyarak değilde,faik Beyi okuyarak,pozitif değişim gösterseniz daha iyi olmazmı,Kafamın karışıklığı benimde mideme giren kraplardan ama sebep siz degilsiniz,haddini bilmeyenler.En yakın eczaneden TALCİT alın.Her görüşe saygı duyun karaplar geçer,yazarın dediği gibi Tanrılaşmak yerine,Tanrıya ulaşmak ne güzel yol.
selamlar
85.110.28.126
nisan
30 Nisan 2009 Perşembe 01:06
sevil köse'den bir rica
sayın sevil köse'den rica ediyorum. yorumlarınıza "sayın yazar" diye başlamayın lütfen. mide kramplarına neden oluyor. başka bir ifade bulsanız diyorum. bir de yorumlarınızı daha anlaşılır yazsanız. kafanız sanırım çok karışık.
88.254.29.152
Ercan harmancı
29 Nisan 2009 Çarşamba 22:59
Cevabınız ne ola
Celalleddin-i Rumi birgün derse ki bizim çocuklar bu işi o kadar abarttı ki ben bile anlamıyorum.
Cevabınız ne ola?
Evet sen anlamazsın dediğinizi duyar gibiyim anlaşılması gereken o kadar çok şey var ki... Bilene
88.254.12.180
sevil köse
29 Nisan 2009 Çarşamba 17:35
yanlış aynalar
sayın yazar,Romayı keşfetmek yerine,bilinen yoldan ilerlemek.çok güzelde O kendini tanrılaştıran,kendini herşeyin üzerinde gören insanlar göre değilki,bilinen yoldan yürümek.Roma yı yeniden keşfedecekler ki o zaman ses getirsin,o zaman farkedilsin.Diyorsunuzki Rahmet,bereket,ahlak,takva,izzet gibi kavramlar bu günkünden başkaymış,tabiki başkaydı çünkü biz değerlerimizi iyi biliyorduk,AYIP denen şey her yerde ayıptı,YANLIŞ heryerde yanlıştı,şimdilerde herkes rütbesine ve parasına göre itibar görüyor.Her kes birbiriin aynası oluyor,halbuki eskiden AYNA olan insanlar belliydi şimdi,mevkii yüksek yerlerdeyse etik olmanın lüzümu yok,AYNA yüksek mevkiideki insan.Sizi AŞKIN TERAPİSİNDE dinledim,ÖZGÜR KUŞLARIN safında yer almalısınız diyorsunuz ve bunun içinde ölü kuş taklidi yapın diyorsunuz,buraya kadar tamam.güzel güzel aşkın terapisini alırken,özgür kuşların safındada yer almaya başlamışken,etrafınızdan birileri Tanrılaşıp bütün özgür kuşları kendi kafesine koymaya çalışırsa ne yapacagız işte o zaman ölü taklidi yapamıyoruz,yani sözümüzden cayar o kendini TANRILAŞTIRAN ve bu yolda her yolu mübah sayan insanı kulağından tutup AŞKIN TERAPİSİNE getirsek,ve desekki ona TANILAŞIPTA bize akıl verme,vereceksen huzur ver.Aşkın terapisinden,pozitif değişime geçişe ve tanrıya ulaşıma kolaylıklar diliyorum.
saygılarımla
85.110.84.34
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim