• BIST 79.118
 • Altın 125,288
 • Dolar 3,0774
 • Euro 3,3518
 • Konya 17 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Tanrı büyücüyü yaratandır

M. Faik Özdengül

Haydutlar yolu kestiler. Kervan kalabalıktı. Herkesi soydular. Bir don bir de gömlek. Parasız pulsuz hatta hiçbir şeysiz bir hırpani vardı. Haydutların başı, sıra ona gelince neyin var diye sordu. Hiçbir şey dedi hırpani. Kovdu. Defol git dedi. Hırpani sağ salim kurtuldu. Gidip bir ağacın altına oturup çubuğunu tüttürmeye başladı. Yolculardan birisi yanına geldi ve be adam utanmaz mısın, hiç duygu yok mu sen de? İnsan biraz üzülür o kadar insan soyulup soğana çevrildi dedi. Yaşlı çulsuz. Bırak be adam dedi. Yıllardır züğürtlüğün ilk kez bir faydasını gördüm bırak tadını çıkarıyım dedi.

 

Birkaç haftadır olgunlaşmaktan söz ediyorum. Aslında bahsettiğim şey yukarıdaki hikayeye benziyor. Hiç olmak. Kendinden başkasını taşımamak. Bu aynı zamanda kendini de başkasına taşıtmamak anlamına geliyor.

Her türlü ilişki, ticaret, muhabbet, alış veriş ve her neyse bunu Tanrı’yla yapabilmek de işin sufice yorumu. Nereye yatırım yapılacağını bilmek diyor sufiler buna. Zira Tanrı’ya her ne verirseniz kat kat misliyle iade ediyor size. Çok kazançlı yatırım. İki damla gözyaşı veriyorsunuz Kevser ırmağı veriyor. Bu aynı zamanda sizi beklentisiz kılıyor. İnsanlardan beklememeyi öğrenince en istenilen şey yani en ilkel tarafımız olan güçlü olma isteği kendiliğinden gelip yerini buluyor.

 

Hiç olmayı engelleyen his ya da duygu belki de düşünce, varlık hissi. Yani hiçliğin zıddı varlık. Gönlü dolduran varlık adına her ne varsa. Ataullah İskenderi diyor ki: Tanrı’dan sürekli hazineler akar durur gönle, ne var ki gelip bakarlar gönülde yer yok. Geri dönerler. Temizlendikçe gönül, boş kalan yere hazineler dolar diyor.

 

Var olmaktan vazgeçmek şahsiyetsiz olmak değil elbette. Hiç olmayan bir şeyden zaten vaz geçemezsiniz. Önce şahsiyeti var etmek. Oyun bu. Önce var olmak. Sonra bilerek isteyerek vaz geçmek. Yapabilecekken yapmamayı tercih etmek. Bilinçli olarak seçmek bunu. Kazandıran bu. Kırabilecekken kırmamayı tercih etmek. Küçücük çocuğa vurabilecekken vurmamayı tercih etmek. Başkasının malını mülkünü gaspedecek gücün varken etmemek. Tutabileceğin halde vermek. Bilerek isteyerek bağışlamak. Korkudan değil.

 

İnsanın doğası ki buna epigenetik açılım diyoruz. Var olmaya yöneliktir. Kendini dayatmaya. Önemsetmeye, kabul ettirmeye, farklı olmaya. Hiçlik oyunu tersine bir oyun. Tanrı büyücüyü yaratandır. Nasıl büyücüler, sihirbazlar, illüzyonistler içinde pirinç olan tabağı akreple dolu gösteriler. Türlü oyunlarla görünenle görünmeyeni karıştırırlar bizim gözümüzde ki sahne sanatçıları, gerçekten çok önemli olan görünendir derler. Yaşadığımız alem de öyle. Görünenle gerçek birbirinden farklı. Büyücüler bunu yaparsa büyücüyü de yaratan neler yapmaz. Ateşi su gösterir diyor Hz Pir. Ölürsen omuzlarda taşınırsın. Ölüyü ancak su kaldırır. Canlı olarak atlarsan suya batarsın diyor. Oyun tersinden oynanıyor. Gerçek ve görünen farklı. Varlık gösterisinin zevkini yokluğun başta getireceği tahammül acısıyla değiştirirsen ağacın altındaki adam gibi çubuğunu tüttürürsün.

 

İncinmeyi engellemenin yolu da bu. Hiç olursan nasıl incineceksin. Bir hiçe bir boşluğa sövüp sayan birisi nasıl incitir ki seni. O anda sen Tanrı’yla alışveriştesin. Şeffafsın. Onlayken neye ihtiyacın olur ki. Canlı kalmanın yolu da bu. Hep halsizlikten, yorgunluktan, cansızlıktan şikayet eden sen. Enerjin çatışmalarda harcanıyor. Hiç olursan enerjin sende kalacak. Onu yararlı alanlarda harcamak için. Faydalı karlı alışverişlerde kullanmak için.

 

Okuyucularımın yorumlarını da severek takip ediyorum. Onlar da enerjilerini çatışma yerine faydaya harcasınlar. İnsan her nefesinde yeni birisi olur diye okumuştum William Chittick’in Tasavvuf kitabında. O zaman kızdığımız insan değil az önceki. Ve her nefeste değişiyor ve yeni birisi oluyorsa son nefes son halimiz. İşte sorgulanacağımız halimiz de o son nefes o zaman.

Her nefesin olgunluğa doğru bizi değiştirip yenilemesi dileğiyle esen kalın.

www.pozitifdegisim.com

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Figen Yavuz
19 Haziran 2008 Perşembe 16:05
Güzel....
Çok güzel bir yazı olmuş. Son zamanlarda insanın kendini terbiyesi üzerine bu kadar zevkle başka bişey okumadım sanırım. Sade ve ümitvar....
Teşekkürler doktor bey.
88.249.74.110
redi
09 Haziran 2008 Pazartesi 19:13
Hay' dan gelip Hu' ya gitmek!...
ihtiyacımız olan şeyler daha biz istemeyi bilmezken verildi bize... en güzelleri verildi her şeyin ... göz, kulak, sevgi,aşk...biz niçin verildiğini unuttuk... Hay'dan gelelerin Hu'ya gidecegini bile bile yine de uzaklaşıyoruz gerçekten ve bu bizi biz olmaktan alıkoyuyor.kupkuru çölleri cennetlere çeviren GÜL'ün kokusunu bir nebze gönüllerde hissedebilmek ümidiyle...Hay'dan gelip Hu'ya gitmek ne güzel!...
selam ve dua ile...
78.163.140.63
esma tutar
07 Haziran 2008 Cumartesi 22:58
hiçlik ve varolmak
ben varoluşun kavgasını yaparken kendimle ve dünyayla birileri hiç olmaktan bahsediyor...anlamaya çalışıyor aklım zihnim..o ne diye...asıl hiç olursan varsın diyor.kendinden vazgeç rable bütün ol..güc o diyor..varlık o diyor...küçüğüm diyorum büyültürler diyor...ama ben biliyorum daha çok yolum var...yüreğinize sağlık...ilk okuduğumda ezildim...bu dünyadaki değerin ne kadar değersiz olduğunu hissettim...yeni kapılar yeni bakışaçıları ...haydi bismillah yola devam....
85.106.154.147
...
04 Haziran 2008 Çarşamba 15:37
...
Her okuyanin mutlaka bir şeyler alacaği bir yazi yazmişsiniz.O'na giden yolda niyet 6 cihete işik saçmak ve bütünün hayrina olmak...Yaziniz bu güzel niyet dorultusunda.
Takdir ederim.
Kevser gibi deniz suyununun letafetinden
Dibindeki ateş arçalarinin hepsi inci ve mücevher
Gül bahçesisin ,gül suyusun başa sürülesin
Halden haberdar Zerkup.

Hiçlikte buluşmak ümidiyle...
88.232.95.181
sevil köse
04 Haziran 2008 Çarşamba 13:34
şiirrim ve hiç olabilmek
sayın yazarım,bende size kendi yazdıgım şiirlerimden birini gönderiyorum,şiirler benim pozitif degişimlerimden bir daldır.

GÜCÜNÜ RAB DEN ALMIŞ NEFESLER
bu kadar acılara ragmen
sevgisiz bakıpta görmeyen insanlar içinde
tutunacak bir dal arıyoruz
belkide güç arıyoruz
gücünü rab dan almış güç
elimizi açıp yalvarıyoruz
her şeyin ondan geldigini biliyoruz
gözlerimi sımsıkı yumdum
Mevlanada dua ettim
ALLAH dualarımı kabul etti
sana şüürler olsun ALLAHIM
ŞÜKÜRLER OLSUNKİ
sen beni aç açık koymadın
senin büyüklügüne yüceligie
hre zaman san sıgınırım
biliyorum.................
sen beni duyuyorsun
sana el açıp yalvarırken
benim ne kadar çaresiz oldugumu biliyorsun
ben sen varsın diye,acılara direndim
bu bir sınav dedim
sana karşı mahçup degilim ALLAHIM
temiz bir vicdan taşıyarak gelecegim yanına
gücümü RAB dan almış olarak çıkacagım karşına
işte o güne degin,senden aldıgım gücü esirgeme benden.
şiir benim yaşam biçimim,belkide HİÇ olabilmek için bir vesiledir.
saygılarımla
85.110.29.157
mehmet kılınçaslan
04 Haziran 2008 Çarşamba 12:55
günümüz insanı
Sevgili Faik'ciğim,önce cuma mesajları için teşekkürlerimi ileteyim.Günümüz insanları aldıkları nefesten haberleri var mı acaba?Soluğu omuzundan alan bir millet olduk.İlk önce aldığımız nefesin farkında olmamız gerekir.Ondan sonra değişime girelim.Saygılar.Cumartesi görüşmek umuduyla(daha bir haber çıkmadı ya neyse)
88.228.108.60
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim