• BIST 78.739
 • Altın 127,059
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 12 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Syrıza Zaferi tesadüf değil

Elif Can Uçak

Yunanistan’da 25 Ocak seçimlerinde Radikal Sol Koalisyon Syriza en yüksek oyu alarak birinci parti geldi. SYRIZA’nın seçimdeki yükselişinin büyük kısmı, kemer sıkma programlarından ve istikrar anlaşmasından kaynaklanan toplumsal öfkenin sonucuydu. Tepki oyu, seçimlerde belirleyici etkendi. Buna karşın, yeni siyasi oluşum ve partiler ile seçmenlere birçok seçenek sunulmuşken, SYRIZA’nın aldığı oyun sadece tepki oyu olmadığı varsayılabilir.Syriza’nın, AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’nın zorlamaları ile halkın beklentileri arasında sıkışarak, kapitalist sistemi eleştiren bir programla sistem içi araçlarla siyaset yapan radikal sol partiler açısından kaçınılmaz olan meydan okumalarla karşı karşıya kalacağı ortada. Bu da çok yönlü bir Syriza tartışmasını gündemimize sokuyor. Syriza hükümeti kendi ülkesinde ve Avrupa çapında çok sayıda zorlukla karşılaşacağa benziyor...İçerde, büyük işletmelerin, sert tasarruf önlemi yanlısı partilerin ve Yunan medyasının azılı bir muhalefetiyle karşılaşacak. Yunan ekonomik elitleri Syriza’ya karşı AB’nin yasal çerçevesini kullanabilir. Mesela, banka sahipleri banka sektörünün yeniden yapılandırılmasına karşı Avrupa Adalet Divanı’nda dava açabilir.

SYRIZA NEDEN YÜKSELDİ?

Radikal solun siyasi koalisyonu olan ve 2004 yılında kurulan SYRIZA, ülkenin toplumsal ve siyasi mücadelelerinde uzun süreli bir mevcudiyete sahiptir. Aslında SYRIZA, aşağı yukarı yüzde 85’ini Sol, Ekoloji ve Toplumsal Hareketler Koalisyonu’nun (Synaspismos) oluşturduğu, 11 farklı siyasi parti ve gruptan meydana gelen bir siyasi oluşum. Politik yönelimi, stratejisi ve pratiği toplum merkezci. SYRIZA, Avrupa ve Dünya Sosyal Forumlarının yanı sıra hem konformist konfederasyonlar düzeyinde, hem de prekarya emeğin yeni radikal sendikalarının taban örgütlülüğü düzeyinde emek hareketine, insan hakları ve toplumsal haklar hareketine aktif biçimde katılmaktadır.

TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİ İSTİYOR

Ülke ekonomisi ve diğer açılardan Syriza iki rol arasında bir denge kuracağa benziyor.... Birincisi, düzene güvenilir bir alternatifi temsil etmek, ikincisi ise hükümet için bir proje öne sürmek. Partinin sosyal hareketlerle bağlantılarına zarar vermemeye özen göstermesi ve saldırılara karşı koyacak taban desteğini sağlamak için toplum içinde varlığını genişletmesi bi hayli gerekecek.Bu arada, Yunanistan dışarıdan, AB elitlerinden gelecek baskılara karşı bilhassa hassas durumda. 2012 Yunanistan seçimlerinde, Almanya maliye bakanı Wolfgang Schäuble Syriza için ‘demagog’demiş, Fransa cumhurbaşkanı François Hollande eğer parti kazanırsa Yunanları diğer ülkelerin ‘Yunanistan’ın Avro bölgesinde varlığını sona erdirmek’ isteyebilecekleri konusunda uyarmıştı. Bu seçimlerde  Syriza hükümeti bu tür tehditlerle engellenmedi ve , birçok Syrizalı Avrupalı muhaliflerinin 2015’te daha sabırlı bir taktik izlemesini sağladı. hatırlatmak gerekirse, Syriza merkez komite üyesi Andreas Karitzis ‘Bize açıktan muhalefet yürütme iyiliğini yapmayacaklar. Bu sefer, düşmanca davranışları bizim lehimize olacaktır’ demişti..Bu seçimde Yunanistan’da yaşayan Türk azınlık büyük ölçüde Syriza’ya yöneldi. Syriza Gümülcine’den % 50 oy aldı; Türk kökenli 3 milletvekili var. Parti azınlık haklarına sahip çıkıyor. Türkiye ile ilişkiler konusunda ise, daha önceki iktidar döneminde başlayan ”yakınlaşma” politikasını devam ettirmek istiyor.

MARKSİST: SINIF MÜCADELESİ PARTİNİN İÇİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE HER YERDE!

Birçok eleştirmen dinledim bu konuyla ilgili, özellikle Avrupalı elitler Syriza’nın iktidara gelmesine izin verip daha sonra ilk fırsatta azami bir baskıyla sol hükümet projesini devirmeyi ya da partiyi çürütmeyi deneyerek başarısız olmasını tercih edebilirler. Neden mi?kendi milletvekillerinin bir açıklamasını birlikte okuyalım...Siyasal iktisat profesörü ve Syriza milletvekili John Milios ‘Bana kalırsa Syriza’la muhalefette solcu hükümette ise neoliberal olan İtalyan sol partilerle yaptıklarını yapmayı deneyecekler.. Bu nedenle parti içinde çok dikkatli olmamız gerekiyor. Marksist terimlerle, sınıf mücadelesi partinin içi de dahil olmak üzere her yerde. Partiyi desteklemeleri ve kendi tekliflerini sunmaları için işçileri harekete geçirmemiz gerekiyor’...ve en önemlisi Karitzis’e göre, Avrupalı elitler son yıllarda yeni kurumlar ve sözleşmeler yoluyla kurulan kemer sıkma politikası izleyen rejime dayanacaklar.’Başta bizi kabul edip, bizimle müzakereye girişecekler. ‘İhlal edilemeyecek kurallar, uyulması gereken anlaşmalar var. Bakalım bunlarla nasıl başa çıkacaksınız’ diye düşünüyorlar. 2012’den beri hiçbir hükümetin değiştiremeyeceği bir durum yarattıklarına eminler. İfadelerini kullandı...Syriza’nın çevre politikaları sorumlusu Yorgo Chondros, müzakerelerin bir süre uzayacağını düşünüyor ve ‘yalnızca Yunan elitleriyle değil, Avrupalı elitlerle de savaşmamız gerecek. Bu işimizi çok daha zorlaştırıyor. Tüm Avrupa’daki hareketlerin desteğine ihtiyacımız olacak’ diyor. John Milios ise AB elitlerinden ve alacaklılardan ‘psikolojik savaş’ yürütmelerini bekliyor.Yunanistan yüksek ihtimalle AB’nin bütçe açığı kurallarından bazılarını ihlal edecek. Ekonomi bilimi profesörü ve Syriza danışmanı Yanis Varoufakis, ‘Kuşkusuz, Yunan hükümetinin hesapları, bankaların hesap defterlerindeki sayıların hepsi düzmece’ diyor. Kamu finansmanının gerçek durumu Syriza hükümeti iyice  kurulduktan sonra ortaya çıkacak.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
keloğlan
03 Şubat 2015 Salı 00:44
00:44
Olaa sadece ekonomik açıdan bakmamak gereir.Baskılar, dayatmalar da syrizalar doğurur!
213.43.27.131
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim