• BIST 78.844
  • Altın 125,558
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 15 °C
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al

Süheyl Ünver Konya’da idi

Hasan Özönder

Geçen hafta merhum üstadımız Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver, Konya’da idi. Yazımın başlığını okuyanlar ilk anda şaşırmışlardır; bir insan, Rabbisine kavuşarak  “merhum” olur da, şehrimizde nasıl bulunabilir, diye merak etmişlerdir. Arz edeyim efendim; Merhum Hocamız, sağlığında verdiği ve yetiştirdiği, birbirinden güzel eserleriyle Konya’da idi. Bu büyük sanat adamının izini izleyen muhterem kerimesi Gülbün Hanım ve arkadaşlarının verdiği ve yetiştirdiği öğrencilerinin eserleri, Konya’mızın güzelliklerine yeni güzellikler kattılar.

 

Biliyorsunuz,  20-24 Mayıs tarihleri arasında ,“1. Uluslar arası Türk Tıp Tarihi Kongresi” , “10. Ulusal Türk Tıp Tarihi Kongresi”,  Üniversitemizin yerleşkesinde yapıldı. Türk Tıp Tarihi Kurumu, Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Araştırmaları Merkezi ve S.Ü. Meram Tıp Fakültesi’nin ortaklaşa çalışmaları ile gerçekleştiren kongre(ler)de çok önemli konferanslar ve tebliğler sunuldu. Bu münasebetle düzenlenen sosyal programlardan biri de, açılan Tezhip ve Tezyinat sergisi idi.

 

Sergide yer alan eserler, “Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Nakışhanesi” tarafından meydana getirilmişlerdi. Prof. Nil Sarı, Gülbün Mesara, İlhan Gökçen, Jale Yavuz, Gaye Özen, Nusret Çolpan, Ümit Emrah Kurt yönetiminde hazırlanılmıştı.  “Konya Selçuk ve Osmanlı Mimarî Bezemeleri Sergisi”  (Exhibition)  adını taşıyordu.

 

Prof. Dr. Nil Sarı’nın ve Konya Kültür ve Turizm Müdür Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan’ın, sergilenen eserlerin mânâ ve önemini dile getiren sunuş konuşmaları ile açılan sergi, büyük bir merak, alâka ve hayranlık topladı. Büyük azim, çaba, gayret, emek, sabır ve metanet ürünü olan bezemeler,  gezenlerin göz ve gönüllerini de bezediler. Nakışhâne mensubu, bu elleri öpülesi fedakâr insanlar, yıllar öncesinden Konya’ya kadar gelerek, şehir dâhilinde ve Akşehir, Beyşehir gibi yakın çevresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı yapılarını bir baştan bir başa dikkatli ve alıcı gözlerle inceleyip, gönül ettiklerinin bezemelerini büyük bir ustalıkla kâğıda yansıtarak aktarıp, levhalaştırmışlar ve renklendirmişler.

 

Bir zamanlar, yanlış kültür ve sanat politikalarının tesiriyle, Türk Sanatı’nın hor ve hakîr görülerek, programlardan bile çıkarıldığı bir dönemde Millî Sanatımıza, her şeye rağmen gönül, el ve emek veren, merhum hocamız Ord. Prof.Dr. A: Süheyl Ünver, tabiri câiz ise Millî Sanatımızın ba’sü ba’del-mevtini sağlamıştı. Sanatta yabancılaşma ve yozlaşma akımlarına, önce kendi başına sonra da destek veren idealist sanatkâr dostlarıyla karşı durmuştur. Yılmadan ve yorulmadan çalışarak eser verip, talebe yetiştirerek Geleneksel Türk Sanatları’nın unutulmamasını ve yaşamasını temin etmişlerdir. Sadece millî sanat ve kültür sevgisi ve aşkı ile girişilen bu var veya yok olma mücadelesinde, birçok engel ve engebelere rağmen inançla, azimle ve sebatla çalışılarak, amaca ulaşılmıştır.

 

Bu gün  hüsn-i  hat, ebrû, âhar, tezhip, tezyinat, resim, minyatür, cilt, mürekkep, katı’, nakış, klâsik mûsikî   ve mimârî gibi geleneksel sanatlarımızı ayakta görmekten, eserlerini doya doya seyretmekten onur ve gurur duyuyorsak, bu sevinci ve mutluluğu, Süheyl Bey ve  mefkûreci gönüldaşlarına borçluyuz. Binbir emek ve zahmetlerle yetiştirdikleri öğrencileri, bu gün onların açtıkları çığırda yürüyüp, eserler vermeye devam etmektedirler. Büyük bir maharetle meydana getirdikleri enfes eserleri, yerli yabancı zevk sahibi insanların takdirlerini kazanmaktadırlar.

 

Günümüzde bu elleri öpülesi sanatkârlarımızın atelye ve  ekollerinden birisi de, üstadlarının adıyla anılan  “Ord.Prof.Dr. A.Süheyl Ünver Nakışhanesi”dir.İşte adı geçen kongre (ler) münâsebetiyle, göz ve gönüllere,zevk-i selîme  ikram edilen  sergi, bu Nakışhane’nin yetiştirdiği sanatkârların  seyrine doyulmaz eserlerinden meydana gelmiştir. Gezerek, bu ikram ve iltifata katılanlara ne mutlu. Çeşitli sebeplerden dolayı bu sanat ziyafetini kaçıranları tesellî edecek bir müjdeyi de burada kulaklarına fısıldayıvereyim; Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın  Mustafa Çıpan’ın  yakın alâkası  ve ilgililerimizin de yardımları sayesinde, sergide yer alan  eserlerin tamamı, inşaallah Konya’da kalacak. Böylece Konya, yeni bir sanat hazinesine daha kavuşmuş olacaktır. Bu alanda çalışmakta olan gençlerimiz,  bu nâdîde eserleri inceleyerek, kendilerine sanat kozasını örecek ve yeni buluşlara yol bulacaklardır.

 

Bu vesile ile kıyamete kadar defter-i a’mâli kapanmayarak sevap yazılmaya devam edilecek olan merhum hocamız Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’i bir kere daha minnet ve şükranla anıyoruz. Serginin hazırlanılmasında emeği geçenlere de kalbî sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim