• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 9 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Sözlerin en güzeli

M. Faik Özdengül

Bayram bitti. İş, güç, telaşe geri geldi. Tatil uzundu.

Hayatın uzun ya da kısa olması görece. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, tarihe tanıklığım kitabında şöyle diyordu: “Hayat kısa diyorlar, oysa ben onu çok uzun buluyorum.”

Bayram da görece. Kimileri gelsin istiyor. Heyecanla bekliyor. Kimileri bayramın gelmesinden hoşnutsuz. İçerdikleri bayramların, kimilerine anlamlı gelmiyor yaşadıklarıyla kıyaslayınca. 

Bu bayram dolu geçti benim için. Sadece bayram değildi. Aralığın birinde başladık biz heyecanlı anlara. Mevlana Kültür Merkezine bu yıl aralık ayında en çok gittim. Şeb-i Arus kutlamaları çerçevesinde her gün akşam 19 da dinleyicilerimle buluştum. Mesnevi Medeniyeti’ne kapı araladık birlikte. Mana Denizi’ne Mesnevi’den ark açtık. Rumi Ve Aşkın Terapi koyduk adını programın. Tanıtıcı cümlesi de “Mesnevi Öğretisiyle Ruhsal Terapi”. Çok ilgi gördü. Yararlı oldu. Hepimiz faydalandık. Birlikte Mesnevi okuduk. Niyaz ettik. Halleştik gelen dostlarla. Tanıştık. Dost olduk. Her gün gelenler olduğu gibi yolculuğumuza arada katılanlar da oldu. Yola çıktık 11 program boyunca. Yol göstericimiz Hz Mevlana. Gönüllerimiz aydınlandı. Cilalandı. Ruhumuz zevk aldı.

Programın oluşturucusu proje mimarı Ercan Uslu’ydu. Teşekkür ediyorum kendisine. Ve diğer emeği geçen tüm arkadaşlara. Ve en önemlisi bu yolculukta bizi yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma, okuyucularıma, dinleyenlerime, her gün geri bildirimleriyle bize hem destek olan hem kendimizi görmemizi sağlayan yazanlarıma.

Şunu anladık. Birlikte çalışmak, beraber olmak, birebir çalışmalara göre daha faydalı. Daha önce de birebir çalıştığım danışanlarımdan programa katılanlar oldu. Onların da ifadesi bu yöndeydi. Bir araya gelip konuları birlikte müzakere edeceğimiz ortamları oluşturmalıyız artık. Hem Mesnevi okuyup hem karşılıklı tartışmalıyız. Sonra da günümüz sorunlarına oradan evrensel çıkarımlar yapmalıyız. Ardından da bu yolun yolcuları yüzyıllarca neler yaptıysa benzer deneyimleri deneyimleyebiliriz. Tabi ki asıl usta, marangoz, tamirci, terzi en sevgili’ye giden yolları arayıp bulmalıyız.  Şifanın kaynağına.

Neden yaptık bu programı ve ne yapmaya çalıştık orada?

Programı bitirirken de söylediğim bitiriş cümleleriyle tamamlamak istiyorum yazımı:

Mesnevi fert ve toplumu ilgilendiren hemen her türlü konunun yer aldığı ansiklopedik çapta bir eserdir. Kültür ve medeniyetimizdeki yeri büyüktür. Bu değerli kitaptan toplumun her kesimi asırlarca istifade etmiş, gerek mevlevihanelerde, gerekse özel mahfillerde okunmuştur. "Bizim medeniyetimiz Mesnevi medeniyetiydi" diyen düşünürlerimiz çıkmıştır.

Mesnevi, dünya yaratıldığından beri insan ruhunun peşinde olduğu yüksek hakikatleri anlatan tasavvufî bir eserdir. Biz ise asırlarca yolları aydınlatan bu değerli eserden günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek formüller bulabilme çabasındayız. Bugün yorulmuş, yıpranmış, dağılmış ve verimsizleşmiş zihin ve ruhlar için "Kuran'ın Özü" denilen Mesnevi'den birtakım çözümler arıyoruz.

Önerimiz, bilen kimselerin başkanlığında gruplar halinde Mesnevi okunmalı, Hz. Mevlâna'nın düşünce dünyası ana hatlarıyla öğrenildikten sonra onun insanları rahatlatan, ikna eden, yol gösteren tavsiyeleri dinleyenlerle paylaşılmalı, meseleler karşılıklı soru-cevaplarla irdelenmeli, zihinlerdeki soru işaretleri giderilmelidir.

Buradan alacağımız moral ve güçle hayatın zorluklarına karşı daha etkin ve bilinçli şekilde mücadele edebiliriz. Çünkü öncelikle bilmek, güç demektir. Sonra mesnevi'nin manevi motivasyonu fevkaladedir; Mevlâna aynı zamanda bir maneviyat ve samimiyet âbidesidir( Yakup Şafak).

Psikoterapi iyi fikirlerle kötü fikirlerin yer değiştirmesidir (Milton Erickson).

Bu çalışmada bireysel ve toplumsal ruh sağlığımızı kazanmak ve korumak adına Mesnevi’nin bir psikoterapi işlevi gördüğü ve Mesnevi eğitiminin, onun adeta bir ders kitabı olarak okutulmasının koruyucu ruh sağlığı açısından önemi konu edilmiş, ortaya konulan bu disipline de Aşkın Terapi ismi verilmiştir.

Mesnevi öncelikle tedavi edici psikoterapiden daha çok koruyucu ruh sağlığı anlamında ele alınmalı ve güçlü ve dayanıklı bir ego oluşumunda kişilerin içgörü edinmesi için, bir ders kitabı niteliğinde okutulmalıdır. Ardından terapötik açıdan yaklaşıldığında da eski ya da yeni ve etkili tedavi edici kuramları barındırdığı görülecektir.( Faik Özdengül)

Son söz de şuydu:

•Sözlerin en doğrusu Allah’ın kitabı ve yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin  en şerlisi de sonradan uydurulanlardır.

                                         Hadis-i Şerif

Esenlik dileklerime…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat sayaç
22 Aralık 2008 Pazartesi 00:58
yankı
Proğramınıza bir kez katılabildim ancak sürekli takip etme imkanım olmadı. Çevremdeki çok sayıda kişinin proğramınızdan katılımcıların olumlu izlenimleri sonucunda haberdar olduğunu gözlemledim. kısaca proğramınız geniş bir kitlede yankı bulmuş. Tebrikler...
88.224.243.17
Leyla Cebeci
21 Aralık 2008 Pazar 00:50
o mekanda bulunmak isterdim..
O ortamda bulunamayanlar için son derece özendirici bir birliktelik olduğunu gözlemliyorum.
Bir anlamda negatif duyguların kapıda bırakıldığı ve özgüvenin aşılandığı bir ortam olduğunu hissediyorum daha önce okuduğum Rumi ve Aşkın Terapi’yi de düşünüp.. Ama sözlerin en güzelini idrak edip implementasyonu için yüreklendirilen bir toplantı .. Umarım sınıfı geçebiliriz..

Emeğinize,yüreğinize sağlık..
85.108.11.43
esma
20 Aralık 2008 Cumartesi 20:54
üzgünüm
ben programa katılamadığım için birkez daha üzüldüm. Koruyucu ruh sağlığı olarak bakılmalı ve eğitilmeli diyorsınız ya çocukların duygusal yönden daha sağlıklı daha mutlu daha başarılı olması için gerçekten böyle insanlarla karşılaşmaları gerekir ki davranışlarını modelleyebilsinler...en azından bir kişi en azından bir doğru ve ona tutunup yürüyebilsinler..bütün çalışmalarınız için kutluyorum..ve başarılar diliyorum..
88.254.203.210
Rose
17 Aralık 2008 Çarşamba 16:57
From your keen reader..
Sevgili Faik ,i admire you and your articles,i wonder why there isn't an English version ,but i hope there will be in future ,thanks for your efforts and good luck.
94.182.3.18
Eyüp
17 Aralık 2008 Çarşamba 11:07
Atölye Çalışmaları
Selam ile, 11 günlük yolculuğun çoğunluğunu takip etme fırsatım oldu.Bizi bizim değerlerimizle tanıştırdığınız için teşekkür ederim.Bu çalışmaların devamının gelmesini canı gönülden istiyorum.Bu eğitim, Mevlana Kültür Merkezin'de Atölye Çalışmaları'na dönüştürelebilirse gerçekten iyi bir açılım olur diye düşünüyorum. Nice güzel yolculuklara...
88.225.216.10
sevil köse
17 Aralık 2008 Çarşamba 10:24
torunlara yakışan
sayın yazar
yazdıklarınıza gönülden katılıyorum,Aşkın terapisi ders olarak okutulmalı ama ezberletilmememli,şimdiki ezgerci egitim şimdiki gibi hedefe varmadan,zihinlerde kalmadan kaybolup gidecektir.
Ben kendi adıma sizden okuduktan sonra farkettigim Mesnevi nin insana kattıgı degeri ögrenmeye çalışıyorum,daha önce hiç aklıma gelmemişti.her ne kadar Mevlananın memleketlisi olsamda Mevlanaya yakışır bir şekilde yaşadıgımızı düşünmüyorum,bu terpiler bu törenler,ögretilerin amacına ulaşması gerek diye düşünürken,kendimide sorgularken ögrendiklerimizle yaptıklarımız birbirini tutmuyor.ciddi anlamda degişmemiz gerek,dört kuştan olmamak için,gündelik egolardan kurtulmak uzun vadeli düşünmek,id kişilikten kurtulmak için inanmak gerekiyor.inanmak içinde degerlerimiz olmalı,ilk önce kendimize sonrada başkalarına dğer vermek,yaradandan ötürü yaradılanı sevmek,din,ırk,dil,renk gözetmeden saygı duymak gereklidir.Hz MEVLANA diyorki BİNLERCE KİLİT OLSA,HER KİLT GÖK GENİŞLİGİNDE OLSA,ANAHTAR DİŞİ GİBİ OLAN İKİ ÜÇ TATLI SÖZ ONLARIN HEPSİNİ AÇAR.mademki iki tatlı söze baglı kapıların açılması,şu yaşadıklarımız,kulaklarımızı tırmalayan ugultu kimlerden geliyor,konuşmuyoruz,yüksek sesle bagırarak kavga ediyoruz.sizler egitimci olarak ögrettiklenizle,biz Konyalılar Mevalanın torunalarına yakışır bir şekilde yaşamaya gayret etmeliyiz.Mevlananın felsefesinden zerre kadar yararlanmayanlara şu sözü yazmak istiyorum.YA BİR YOL BUL,YA BİR YOL VER,YA DA YOLDAN ÇEKİL.
saygılarımla
78.169.20.86
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim