• BIST 106.872
  • Altın 151,903
  • Dolar 3,6611
  • Euro 4,3075
  • Konya 11 °C
  • RTÜK'e Konyalı yeni üye!
  • Akıncı Üssü Davası'nda Konya'da görevli sanıklar savunma yaptı
  • Erdoğan bizzat izleyecek! İşte AK Parti'de adaylık kriteri
  • RTÜK'e Konyalı yeni üye!
  • Akıncı Üssü Davası'nda Konya'da görevli sanıklar savunma yaptı
  • Erdoğan bizzat izleyecek! İşte AK Parti'de adaylık kriteri

Sosyal medyayı en iyi kullanan Milletvekili ve Belediye Başkanını seçtik

Sami Gediz

Siyasilere özellikle sosyal medyada çok dikkat ediyorum. Siyasiler genellikte twitter kullandıkları için bu yazımda tamamen twitter üzerinden gideceğim. Sosyal medya kullanımı özellikle siyasette çok önemlidir. Bazı hassas noktalara dikkat etmek gerekir, birçok konuda eşit yaklaşmak gerekir. Yapacağınız bir yanlış hareket, haberiniz olmadan size karşı bir kin besletebilir.

Öncelikle takipçilerden başlayalım. Bazı Milletvekillerimiz kimseyi takip etmiyor veya çok az kişiyi takip ediyor. Takip etmemesini eleştirmiyorum ama Konya vekili ise Konya ile ilgili her şeyden haberdar olması için medya organlarını ve bazı kuruluşları takip etmesi gerekir.

İkincisi herhangi bir gazete veya TV’nin twitter hesabını takip edip, diğerlerini takip etmiyorsa buda cephe almak olarak algılanır. Mesela sadece Memleket gazetesi twitter adresini takip ediyor diğerlerini etmiyor ise bu yanlıştır. Yada sadece ulusaldan isimleri takip edip yerelleri önemsemiyorsa bu daha büyük yanlıştır. Bunun dışında bir vekil kendisi ile ilgili bir haber çıkıyorsa, sadece bir siteden paylaşmamalı, diğer sitelerde de varsa hepsini paylaşmalıdır, zira tek bir siteden paylaşması da medya arasında bir ayrım yaptığı hissini oluşturur. Buda kendisine karşı bilmeden bir cepheleşme oluşturabilir.

Biraz analiz yapalım. Sosyal medya konusunda takdirle izlediğim Milletvekili Mehmet Babaoğlu’dur. Bırakın Türkçeyi, İngilizce twitter sayfası bile var. Takip ettiği listede medyadan baktığımda birçok ismi takip ediyor. Paylaşımları da bilgi verici, akıcı ve takibe değer. Haber paylaşımı konusunda da kendisiyle özel haber yapılması dışında, tek bir medya organının reklamını edecek şekilde bir haber paylaştığına rastlamadım. Dediğim gibi izliyorum, takip ediyorum ve alkışlıyorum.

Mustafa Baloğlu, saygı duyduğum ve takip ettiğim bir vekilimiz. Dik duruşu ve ılımlı siyasetiyle tanıdığım Baloğlu’da en çok dikkatimi çeken konu Konyalı Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafının twitterda halen profil resmi olması. Davutoğlu’nun Başbakanlığı bıraktığı gün, birçok vekil fotoğrafları kaldırdı, bir açıklama dahi yapamadı. Duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Sosyal medya kullanımı da gayet sade ve başarılı.

Milletvekilleri Leyla Şahin Usta ve Hüsnüye Erdoğan’ın sosyal medya kullanımlarını yeterli bulmuyorum. Takip konusunda Konya’ya uzaklar. Seçildiği şehre uzak olan şehirle ilgili sorunları da takip edemez. Bunun dışında Leyla Şahin Usta’nın gençlerle olan diyaloğu, çalışmalara katkısı kendisine karşı olumlu bir izlenim bırakıyor. Vekillerimiz bence bu konuda Mehmet Babaoğlu hocam ile istişarede bulunabilirler. Bunları yapıcı eleştiri olarak alacağınıza eminim.

Milletvekili Ziya Altunyaldız’da takibe değer bir isim. Yerelden, ulusala kadar birçok medya organı kendisi ile hem ekonomi-sanayi hemde farklı konularda sık sık görüş alıyorlar. Konya’nın ulaşım projelerini de Altınyaldız takip ediyor. Altunyaldız’a tavsiyem kendisi ile ilgili haberlerin tümünü sayfasında paylaşmalı. Bu konuda kendisini biraz ketum görüyorum. Bunlar kendisine pozitif yönde etki sağlayacaktır.

Milletvekili Abdullah Ağralı, sosyal medyayı (twitter) çok aktif kullanmıyor. Kendisinin çalışmalarını kendisi ile karşılaştığımızda dinliyoruz. Yoğun çalışan isimlerden birisi. Sosyal medyayı kullanmak avantaj sağlar. Bence bir an önce o hesap aktifleştirilip, yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.

Ahmet Sorgun Başkan sosyal medyada halen acemi. Takipçi sayısı çok az, takip ettiği kişi sayısı da az. Buna rağmen twitterdan mavi tık almış. Mavi tık sadece onaylanan hesaplara veriliyor ve almak bir hayli zor. Genel Başkan Yardımcısı olması tabiî ki Konya’yı unutturmaz. Sosyal medyada daha aktif atılımları sayın Başkandan bekliyoruz. Geçtiğimiz gün çimlerin üzerinde sahur güzeldi. Bu tür fotoğrafları kendi sayfanızdan paylaşmanızı bekliyor olacağım.

Milletvekili Halil Etyemez’in iyi bir sosyal medya danışmanına ihtiyacı var. Bakan Yardımcılığı da yapmış bir vekilin sosyal medyası daha aktif ve bilgi verici içeriklerle dolu olmalıdır. Sadece fotoğraflardan ibaret olmamalıdır. Bence vekillerin içerisinde bakan yardımcılığı da yapmış bir isim olarak kıdemli göründüğünüz için belki benim beklentim yüksek olabilir fakat sizin bilgi verici paylaşımlarınızın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Milletvekilleri Uğur Kaleli ve Ömer Ünal twitter kullanmıyor. İkisinin de samimiyetinden, çalışmalarından şüphem yok fakat kendilerini sosyal medyada görmek istiyoruz. Uğur Başkanın sosyal medyayı hiç sevmediğini biliyorum. Telefonda bol bol görüşüyor. Zaten Uğur Başkan Mevlana gibi. Ulaşamayan yoktur, herkesin derdini dinler. İşin özü adamın hasıdır.

Milletvekili Ömer Ünal’ın twitter kullanması gerekir, özellikle gençlerle ilgilenen bir ismin kendi hesabının muhakkak olması gerekir. En kısa zamanda bir hesap açmasını bekliyorum. Umarım kendisi için faydalı olur.

Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir’i de şehre uzak olarak görüyorum. Sosyal medya hesabında ziyaretler dışında çok fazla bir şey yok. Aktif ve bilgi verici paylaşımlar beklediğimizi de ayrıca ekleyelim.

Gelelim Belediye Başkanlarına…

Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ve Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, Başbakan Binali Yıldırım’ın hesabını halen takibe almamış, ben söyleyeyim “T.C. Başbakanlık” hesabını bir an önce takibe alın, bundan bile birsürü dedikodu çıkarırlar Ankara’da. Bunun dışında Sayın Akyürek, genellikle Büyükşehir Belediyesi hesabının paylaşımlarını paylaşıyor. Onun dışında kendi düşüncelerinin yer aldığı paylaşımları göremiyoruz. Sayın Altay ise bu konuda başarılı diyebilirim. Çalışmalarla ilgili, gündemle ilgili birçok düşüncesini sosyal medyadan paylaşıyor. Bazende sosyal medya üzerinden vatandaşla buluşma gerçekleştiriyor. Bu çalışmalarını alkışlıyoruz.

Meram Belediye Başkanımız Fatma Toru’nun twitter sayfası kapağında Cumhurbaşkanı ile olan fotoğrafını değiştirmesi ve Meram Belediyesi amblemini koymasını tavsiye ederim. Cumhurbaşkanı bu ülkenin en üst makamı ona hepimizin saygısı sonsuz ama sizin kurumunuz Meram Belediyesi ve kapak fotoğrafının o olması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bunun dışında Başkan belediye çalışmalarını twitter üzerinden duyuruyor. Bu şekilde çalışmaları takip ediyoruz.

Mehmet Hançerli ise en samimi twitter kullanıcılarından birisi. Bir ara yazan herkese cevap veriyordu ki, bu yanlıştı. Müstear isimler yada karalamak için kampanya yapanların kuyusuna düşmemek gerekir. Şu an sosyal medyayı güzel kullanıyorlar. Karatay’ın tanıtımı noktasında sosyal medya şart. Daha aktif çalışmalarla tanıtım istenilen noktaya ulaşır.

Belediye Başkanlarımızdan ve Milletvekillerimizden bir başka isteğimizde samimi pozlar. Mesela bir hacı emmiyi görünce hemen bir özçekim yapın ve paylaşın. Bu sizin değerinizi düşürmez aksine yüceltir. Mesela tanıtımı yapılması gereken bölgelerde paylaşım yapın. Mesela Sille gibi… Bilim Merkezi, 80 binde Devri Alem Parkı, Karatay Şehir Parkı gibi yerlerde bol bol fotoğraflar paylaşın, vatandaşı buralara gitmesi için özendirmek sizin elinizde.

Yazımda bir yönlendirme yada hedef gösterme yoktur. Herkes sosyal medyasını tabiî ki istediği gibi kullanabilir. Benim amacım Konyalı siyasilerimiz daha aktif çalışmaları paylaşıp bizleri de bilgilendirsinler. Sorunları, sıkıntıları anında öğrensinler. Bol twitli günler dilerim.

Sosyal medyayı en iyi kullanan Milletvekili olarak Mehmet Babaoğlu’nu, en iyi kullanan Belediye Başkanı olarakta Uğur İbrahim Altay’ı seçiyorum. Konyamıza hayırlı olsun.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Halilibrahim
11 Temmuz 2016 Pazartesi 17:47
17:47
Sayın yazar yazınızı okuduktan sonra ne denli bir karaktere sahip olduğunuzu daha iyi anlamış olduk. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Konyalı milletvekillerin memeleket gazetesini takip edememesi çok büyük eksiklik gerçekten. Abdullah Ağralı nın facebook hesabını da yeterli okumadın zaten. Uğur Kaleli hakkında dediğin gibi her isteyen ulaşır vekilime. Diğer vekillerde aynı zaten.. Bence değerli yazar senin sosyal medyada büyük eksikliklerin bar. Yazdığın yazıdan zaten kendini belli etmişsin
109.228.217.217
Faruk Özdemir
11 Temmuz 2016 Pazartesi 17:04
17:04
Biz böyleyiz,
siyaset yazarsın, başka konu mu yok deriz,
yerel yazarsın, ülkeyi sel aldı haberin var mı deriz,
spor yazarsın, 22 adamı bırak millete bak deriz.

İşin özeti
ne yazarsan yaz, bir şeyler deriz.

Nitekim biz her zaman her şeyi biliriz.
195.175.44.126
saçma
11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:53
16:53
İşiniz gücünüz sosyal medya madem bizde her şeyi twitter dan faceden yada başka bi yerden öğrenecez gazetelere gazetecilere ne gerek var twitterdan herkesi takip eder herşeyden haberim olur
212.175.167.194
gonyalı
11 Temmuz 2016 Pazartesi 13:49
13:49
Sayın yazar böylece memleketimizin en önemli sorunlarından birine daha değinmiş oldu. Memleket yangın yeri siz nelerle uğraşıyorsunuz.
46.196.210.177
ibrahim
11 Temmuz 2016 Pazartesi 01:32
01:32
sayın konya valim yeni türkiye nin valisi sosyal medayayı ıyı kullananlardan ve aktıf onu da ekleyelım
46.196.209.231
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim