• BIST 82.779
  • Altın 146,779
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -4 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

Sosyal Güvenlik köşesi

Naci Karaman

 

SORU: Babam 1986  yılından 10  aylık sigorta primi yani 300 gün ödemiş. Kendisi 1959 doğumlu. Bu zamana kadar olan sigorta primini toplu ödeyerek emekli olma şansı var mı? varsa yapmamız gerekenler hakkında bilgi verir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. (Mustafa MUT)

CEVAP: Değerli okuyucumuz; Mevcut yasal düzenlemede geçmiş yıllardaki gün boşluklarının toplu olarak ödenmesi yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak hemen hemen her gün, prim günü eksik olanlar için toplu ödeme yaparak emeklilik (borçlanma) imkanı tanınacağı konusu basında haberler duymaktayız. Fakat bir yasa tasarısı ya da taslağı olması mümkün bulunmamaktadır. Babanızın sadece 2 yıllık askerliğini borçlanma imkanı var ve emeklilik için toplam prim ödemesini 3600 güne tamamlaması gerekmekte.

 

SORU: 2012 Nisan ayında işten ayrıldım ve işsizlik maaşı aldım. 2015 Mayıs ayında sigortalı işe başladım 5 ay oldu ve iş yeri kapanıyor. Tekrar işsizlik parası alabilir miyim? ( Hasan KAÇMAZ)

CEVAP: İşsizlik sigortasından ödenek alıp haklarını tamamen kullananlar, sonrasında işe girip 600 günlük prim ödeme süresini tamamlarlarsa yeniden işsiz kaldıklarında tekrar ödenekten yararlanma hakkını elde edebilirler.

İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları;

 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince, işsizlik sigortasından işsizlik ödeneği alınabilmesi için geriye doğru 3 takvim yılı (1080 gün) içinde en az 600 gün (20 ay) prim ödemek gerekir.

Kanun'un 53'üncü maddesine göre; hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

 a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süreyle işsizlik ödeneği verilir.

İşsizlik ödeneği her ayın sonunda işsizin kendisine ödenir. İlk işsizlik ödeneği ödemesi ise ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılır. Sigortalının kusurundan kaynaklandığı belirlenen fazla ödemeler yasal faiziyle birlikte geri alınır. Ölen sigortalı işsizlere ait fazla ödemeler geri tahsil edilmez.

600 gün tekrar çalışmanız gerekir

İlk işsiz kaldığında hak ettiği (6-8-10 aylık) işsizlik ödeneklerini tamamen alan birisi ise yeniden işsizlik ödeneği hak edebilmek için (işsizlikten sonraki) işe girme tarihinden itibaren en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi gerekir. Siz ödenek aldıktan sonra 2015 Mayıs ayında tekrar işe girmişsiniz. Primleriniz ayda 30 gün üzerinden ödeniyorsa 6 aylık, yani 180 günlük işsizlik sigortası prim ödenmesi süreniz oluyor. Bu sebeple 600 günden az olduğundan işsiz kaldığınızda işsizlik ödeneğinden yeniden faydalanamazsınız.

 

***

YIPRANMA HAKLARI

510 sayılı Kanunun 40. Maddesinde sayılan ağır işlerde çalışanlara, bu işlerde çalıştıkları sürelerin her bir yılı için   60, 90 ya da 180 gün yıpranma hakkı verilmekte, yani bu süreler prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmektedir. Prim ödeme gün sayısına ilave edilen sürelerin yarısı da emekli olunması için aranan yaş hadlerinden düşülmektedir. Basın, demir çelik, döküm atölyesi, kurşun ve yeraltı maden işlerini, cam sanayi, itfaiye hizmetlerini bu işler kapsamında değerlendirilmektedir. 

Fiili hizmet süresi zammına hangi işyeri ve işlerin dahil edileceği 5510 sayılı Kanunla yeniden belirlendi ve 2008 Ekim ayından önce kapsamda olmayan bir çok işyeri ve işler fiili hizmet süresi zammına dahil edildi. Dolayısıyla kapsama alınan işlerde çalışanlara 2008 ekim ayından sonraki süreleri için prim ödeme gün sayılarına ilave yapılmakta ve 3600 gün bu işlerde çalışılmış olması şartıyla da ilave edilen gün sayılarının yarısı 3 yılı geçmemek üzere  emeklilik yaş haddinden düşülmektedir . Ancak yeraltı maden işlerinde 3600 gün sayısı 1800 gün olarak uygulanmakta ve yaştan indirilecek sürelerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Kısaca fhz süresi olarak eklenen sürenin yarısı yaş tan indirim olarak uygulanmaktadır.

10/11/2015 tarihinde yapılan değişiklik ile  ilk defa 5510 sayılı Kanunla fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınan işyerlerinde çalışan sigortalıların 2008 Ekim ayından önce yine bu işlerde geçen gün sayılarının  emeklilik yaşından düşülmesi için aranan 3600 gün hesabına dahil edileceği yönünde yeniden  düzenleme yapılmış olup, Buna göre;

2008 ekim ayından sonra fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınan işyerlerinde çalışanların, bu tarihten önceki çalışılan sürelerde  aynı kapsamdaki çalışmalarının 3600 gün hesabına dahil edilmesi sonucunda, bu sigortalılar  erken emeklilik hakkına kavuşmuş oldu.

Gerçekten de söz konusu düzenleme ile  getirilen uygulamada,  SGK’nın her zaman vatandaş odaklı çalışma ve   uygulamalarına sigortalılar lehine bir çalışma yapılmış oldu.

 

‘Emeklilik’ ve ‘Sosyal Güvenlik’e ilgili her türlü sorunuzu [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim