• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -4 °C
  • Şamil Tayyar'dan, Fatih Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz  için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
  • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Şamil Tayyar'dan, Fatih Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz  için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
  • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri

Sosyal Güvenlik köşesi

Naci Karaman

 

SORU: Naci Bey iyi akşamlar. İşyerimizde çalışmakta olan bir işçimizin yaklaşık 3 yıl önce geçirdiği iş kazasından bu yana tedavi süreci devam etmekte ve bu nedenle hastaneden bize

rapor getirmektedir. Bu rapor 2015 yılının Temmuz ayına kadar devam etmiş ve işçimiz

bu tarihten sonra rapor almamıştır. Biz ise bu kişiyi hala raporlu olarak dikkate alıyoruz ve

SGK'ya eksik gün bildiriminde bulunuyoruz ve işyerimizde de fiili olarak çalışmıyor. Fakat çıkışını da vermedik. Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir. Sehven Temmuz ayından bu tarafa raporlu olarak eksik gün bildiriminde bulunduğumuzu bildiren bir dilekçe ile SGK'ya başvursak olabilir mi? Ve çıkış yapacak olursak hangi tarihte yapmalıyız. Eğer çıkış yapmaz isek ve işe gelip çalışırsa geldiği tarihten itibaren normal sigorta bildirimini yapmaya devam edebilir miyiz?  Cevabınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

CEVAP: Değerli okuyucumuz.Uzun süreli tedavilerde işçinin tedavisinin sona erdiğine ve çalışabilir durumda olduğuna dair sağlık kurulu raporu alınması gerekmekte. Şayet işçiniz böyle bir rapor almamışsa en son aldığı ve sorunuzda bahsettiğiniz 2015 Temmuz ayına kadar devam eden raporunda işbaşı yapacağı tarih kuvvetle muhtemel hekimce belirtilmiştir. Buna rağmen işçi işe başlamamışsa  ve  bu süre 4857 sayılı iş kanunun 25,maddesinde belirtilen 6 haftayı aşmış ise işverene haklı nedenlerle fesih  hakkı doğmaktadır işveren iş akdini haklı olarak fesih eder. Bu konuda 4857 sayılı İş kanunu  17 ve 25 maddelerini  Mali Müşaviriniz ile değerlendirmeniz de  fayda bulunmaktadır.

***

KIDEM TAZMİNATI

Bilindiği üzere işten ayrılan sigortalılara kıdem tazminatı ödenebilmesi için sigortalıların kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmaları gerekmektedir. Geçerli bir mazereti olmadan işten ayrılan sigortalılara kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz.

Hastalıktan dolayı işten ayrılan sigortalılar ise kendi istek ve kusuru dışında işten ayrıldıkları için kıdem tazminatı alma hakkına sahiptirler. Bunun için hastalıklarını sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri ve işten ayrılmadan önce bu raporu işverene ibraz etmeleri gerekmekte. Bu durumda işveren sigortalıya kıdem tazminatı için gerekli olan diğer şartları da sağlaması halinde kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Hamilelik ya da doğum nedeniyle işten ayrılanlara tazminat alabilirler mi?

Bilindiği üzere kadın sigortalıların doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz ve çoğul gebeliklerde doğumdan sonra on hafta olmak üzere kanuni izin hakları bulunmaktadır. İzin hakları yerine işten ayrılmayı tercih eden kadın sigortalılara kendi isteğiyle işten ayrıldıkları için işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda değildir. Dolayısıyla hamilelik ya da doğumdan dolayı işten ayrılmak kanunen geçerli bir mazeret sayılmamaktadır.

Kıdem tazminatı için genel şartlar ise,

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir sigortalıya kıdem tazminatı ödemesi yapılabilmesi için sigortalının kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması ve işten ayrıldığı tarihten önce de en az bir yıllık sigortasının yatırılmış olması gerekmektedir. Tabi kanunen bu durumun istisnaları bulunmaktadır. Yani kendi isteğiyle işten ayrılan bazı sigortalılara da kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. Kendi isteğiyle işten ayrılan ve kıdem tazminatı hakkı olan sigortalılar şunlardır:

-Askerlik sebebiyle işten ayrılanlar

-Evlilik nedeniyle işten ayrılanlar

-İşveren tarafından iş sözleşmesi feshedilenler (Sigortalının kusurunun olmaması gerekir)

-Sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alarak işverene bildiren ve bu şekilde işten ayrılanlar…

-Sigortalının vefatı nedeniyle geride kalanlar (eş, çocuk, anne, baba)

Ne kadar tazminat ödenir?

Kıdem tazminatı ödemesi işten ayrılış tarihindeki brüt kazanç üzerinden yapılır. Sigortalının işyerindeki kıdem yılı ile son brüt kazancının çarpılması sonucu bulunan tutardan damga vergisi kesildikten sonra sigortalıya ödeme yapılır. Ödemenin mutlak suretle imza karşılığı banka hesabından yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik'le ilgili sorularınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim