• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -2 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Sosyal Güvenlik Köşesi

Naci Karaman

 

SORU: Merhaba Naci bey. Ben 03.10.1978 doğumlu bir bayanım. 29 Kasım 1996 yılında işe başladım. Şu an kamuda taşeron olarak çalışıyorum. 2011 doğumlu ve 2014 doğumlu iki tane çocuğum var. 4288 pirim günüm var.   emekli olabilirim? Ayrıca annenin süt izni ne kadar?  Bebek kaç yaşına gelene kadar kullanabilir? 25 Nisan 2014’lü bebeğim. En kısa zamanda cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkür  ederim saygılar. (Berna SERT)

CEVAP: Değerli okuyucumuz. 1996 tarihinde işe başlayan kadın sigortalılarda 20 yıllık sigortalılık süresi ile birlikte 53 yaş ve 5900 prim ödeme gün sayısının tamamlanması gerekmekte. Ayrıca 2011 ve 2014 doğumlu 2 çocuk borçlanması ödeme imkanı bulunmakla birlikte çocuk doğum tarihlerinden sonra geçen 2 yıllık sürede çalışan süreler borçlanma süresinden düşülecektir. Yani kısaca 720+720 1440 gün borçlanabileceğiniz süre var olmasına rağmen belirtmiş tarihlerden sonra çalışmanız var ise borçlanma süresinden düşülerek, doğumdan sonra çalışmadığınız süreleri borçlanabilirsiniz. Ayrıca doğum öncesi ücretsiz izin kullanmış iseniz bu süreleri de “Analık” borçlanması olarak işlem yapılabilmektedir. Süt izni 6 aya kadar günde 3 saat, 6 aydan bir yıla kadar ise günde 1,5 saat olup, sigortalı kadın bu süreleri istediği saatlerde kullanabilir.

 

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI

Değerli Okuyucularımız;

Bilindiği üzere asgari ücret üzerinde çalışmalar yapılmakta ve 1 ocak 2016 tarihinden geçerli olacak şekilde bir düzenleme yapılacağı ve kamuoyunda tartışılmakta, hal böyle iken bu durum hizmet borçlanması tutarlarını da doğrudan ilgilendiriyor;  sigortalıların emeklilik durumlarına etki eden  askerlik ve doğum borçlanmaları ile birlikte 5510 sayılı Kanunun 41.maddesinde belirtilen ve yine aynı kanunun ek 17.maddesi ve geçici 63. maddesinde belirtilen borçlanma  haklarından faydalanmak isteyenlerin vatandaşlarımızın şu an uygulanmakta olan asgari ücret üzerinden borçlanmak için 31 Aralık 2015’ten önce müracaatta bulunmaları gerekiyor.

 

“Sosyal Güvenlik” ve “Emeklilik”le ilgili merak ettiğini her türlü soruyu [email protected] adresine gönderebilirsiniz?

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim