• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -5 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Sorun söyleyelim

Naci Karaman

SORU: Kocam Bağkur borçlusu  olduğundan hastaneden faydalanamıyorum. Memur olan oğlum üzerinden hastane yardımı alabilir miyim? (Emine DİZDAR)

CEVAP: Eşiniz prim borçlarını 6552 sayılı torba yasadan faydalanarak taksitlendirme yapmış ise 1 taksit tutarını ödemiş olması kaydıyla sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Taksitlendirme ye başvuru yapılmamış ise, adresinizin bulunduğu kaymakamlık SYDV’ye başvurmak suretiyle 01.01.2012’de yürürlüğe giren “Genel Sağlık Sigortası” yönünden gelir testi yaptırmak suretiyle sadece siz ve 18 yaş altı çocuklarınız GSS sigortalısı olabilirsiniz. Memur olan oğlunuzdan faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

 

SORU: SSK’lı çalışmakta olduğum işimden 2013 yılı ekim ayında ayrıldım. İş bulamadım çalışamıyorum, prim gün sayım tamam fakat yaşım 54 olmadığı için emekli olamıyorum. Genel sigorta borcu yazısı adresime geldi. Bildirilen borcu ödeyecek miyim? (Hasan BAKIRCI)

CEVAP: İşten ayrıldıktan sonra geriye doğru 1 yıl içinde 90 gün çalışmanız var ise 10+90 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu süreden sonra otomatik olarak GSS yönünden SGK tarafından 1 brüt  asgari ücret üzerinden  re’sen tesciliniz  yapılır ve belirtmiş olduğunuz tebligat  bu maksatla gönderilmiştir. 6552 Sayılı Kanun gereğince en geç 31.03.2015 tarihine kadar gelir testine başvuru yapmak suretiyle, gelir testi sunucuna göre re’sen tesciliniz güncellenerek borçlarınızı 30.04.2015 tarihine kadar  yapılandırma yapabilirsiniz.

 

 

SORU:15.6.1981 yılında SSK’lı olarak çalıştım. Hali hazırda 31.12.1985 yılı sonuna kadar 1185 gün prim ödemem var. Torba yasadan dolayı 3 doğum borçlanması yapabilir miyim?(Meryem ÖZKAN-51)  

CEVAP:  Sorunuza tam olarak doğru yanıt verebilmemiz için çocuklarınızın doğum tarihlerini bilmemiz gerekmekte. Şöyle ki; 5510 sayılı kanunun 41.maddesinde de belirtildiği üzere doğum borçlanması yapılabilecek süreler, SSK’lı olarak çalışılmayan süreler olması gerekmektedir. Şayet çocuklarınızın doğum tarihleri 1986 ve daha sonraki yıllarda ise 6552 sayılı kanun ile getirilen hak dahil 3 çocuk borçlanmasını ödeyip  720x3=2160 gün prim gün sayısı ilave hizmetiniz olabilir. Çalışmalarınız ve doğum borçlanması süreleri ile birlikte 3600 gün sayısını tamamlamanız halinde ilk işe giriş tarihiniz 08.09.1981’den önce olduğundan 50 yaş+3600 gün üzerinden emekli olabilirsiniz.

 

SORU: 01.09.1973 sigorta başlangıcım var. Daha sonra Bağkurlu olarak 985 gün prim ödedim. Halen SSK’lı olarak çalışmaktayım. 3100 günüm var. Hangi şartlarda emekli olabilirim. (Hasan UĞURLU-58)  

CEVAP: Sayın UĞURLU; 01.09.1973  tarihli çalışmaya başlamış olmanızdan dolayı yaştan sorununuz bulunmamakta olup, 500 gün askerlik borçlanması ödeyerek 3600 prim gün sayısı üzerinden emekli olabilirsiniz.

 

 

SORU: İyi günler. 11.7.1967 doğumluyum. 20.10.1989 tarihinde SSK başlangıç tarihim, 8710 gün prim ödemelerim vardır. Ne zaman emekli olacağım konusunda bilgi verirseniz memnun olurum. (Ziya BAKIR-48) 

CEVAP: Değerli okuyucumuz,  20.10.1989 tarihinde işe girenlerde 25 yıl sigortalılık süresi 51 yaş ve 5450 gün prim ödeme gün şartları aranmakta olup, 25 yıllık sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlamış bulunmaktasınız. 1 yıl 5 ay askerlik sürenizi borçlanarak 50 yaşını dolduracağınız 18.11.2017 tarihinde emekli olabilirsiniz. Borçlanma yapmak istemez iseniz 51 yaşında emekli olacağınızdan askerlik borçlanması ödemeniz faydanıza olacaktır.

 

SORU: 02.10.1968 Doğumluyum… 01.11.1987 tarihinde SSK’lı olarak çalışmaya başladım ve 7164 gün prim ödemem var.  Ne zaman emekli olabilirim? Hasan TANOĞLU-47)

CEVAP:  Değerli okuyucumuz; 25 yıl sigortalılık sürenizi ve prim ödeme gün sayınızı tamamlamış olmanıza  rağmen 50 yaşınızı dolduracağınız 03.10.2018 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

 

SORU: 21.03.1991 Tarihinde Bağkur’a kayıt oldum halen primlerimi muntazam olarak ödemekteyim.02.01.1963 doğumluyum emekli olabilir miyim? ( Mehmet ERYILMAZ) 

CEVAP: Bağkur sigortalısı olarak prim ödeyen vatandaşlarımızın emeklilik hesabında   yaş ve prim ödeme gün sayısı olarak iki kriter esas alınmakta olup, 9000 gün ve 52 yaşınızı tamamlamanız gerekeceğinden, size tavsiyem13 ay askerlik sürenizi borçlanıp ödemeniz halinde 25 tam yıl yani 9000 gün şartlarınızı yerine getireceğinizden emeklilik müracaatında bulunabilirsiniz.

 

 

Her Pazartesi günleri Sorun Söyleyelim köşemizde  sosyal güvenlik mevzuatı ve emeklilik konularında soru cevap şeklinde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Sorularınızı   [email protected]  adresine gönderebilirsiniz. İlginize teşekkür ederim.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nihat aksu
28 Mayıs 2016 Cumartesi 12:06
12:06
8/11/1962 doğumluyum 1984 yılında sigorta başlangıcım 450 günüm var askerliği borçlandım 1997 yılından bu yana emekli sandığındayım ne zaman emekli olabilirim [email protected]
212.253.136.115
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim