• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 9 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Sonbahar’ın dili olsa da konuşsa..

Bekir Akgül

Sonbahar geldi, yürüme vakti. ‘yörüme vakti’ de derler buna Yörükler kendi aralarında. Tam bilmiyorum ama belki de Yörüklerin adı buradan türemiştir. Kimileri ‘konar-göçer’ der kimileride sadece ‘Yörük’ der, sıcak rüzgarların takipçisi bu güzel insanlara. Yaşamak için ve koyunlarına otlak bulabilmek için artık soğuyan ve meraları kuruyan yaylalarını terk etmek zorundadırlar. Bu arada bizde yörüğüz..

Sonbahar geldi uçma vakti. Leylekler, yaban ördekleri vs. kuşların yine sıcak mekanlara göç etmeye başladığı zamanları yaşıyoruz. Yaşamak için, nefes almak için ve var olabilmek için bu hayatta uçmaktan başka ve kanat çırpmaktan başka çareleri olmadığını biliyorlar.

Sonbahar geldi ve ardından bir ilham. Siz deyin adına uçma ben deyivereyim yürüme vakti. Şairler, yazarlar ve en önemlisi de hala yaşayan Dervişlerin Tebdil-i mekân vakti. Şairler ve yazarlar kalıcı olmak için yaparlar bunu fakat Dervişler halkta Hakk’ı bulabilmek yani ‘kaybolmak’ için yürürler onca yolu. Tabi burada yolu hem mecaz hem de gerçek anlamda yorumlamakta ayrı bir inceliktir. Buraya sonra girelim.

Öte yandan sonbahar denilince akla gelenlerin hepsini sayamayız ama bir kaçından bahsedelim. Yaprakların sararmasını ve sonrasında esen en hafif rüzgarla bile yere düşmeleri mesela. Kaldırımların yaprak panayırı oluşu da bir başka olaydır tabi. Bu yaprakları toplamak için belediyenin görevlendirdiği çöpçülerin süpürgeleri bile özeldir. Tamam süpürgeye de girmeyelim, şimdi elektriklileri çıktı zaten.

Sonbaharla ilgili beni en çok etkileyen; yazın harıl harıl çalışıp biz insanlara bal veren arıların küçücük kovanlara hapis edilip sunî şeker ile koca bir kışı geçirmek zorunda kalmalarıdır. Tabi bazı arıcılar var onlar bu konunun dışında. Onlar da aynı Yörükler gibi konar-göçer yaşarlar. Nerde yaz orda sabah!

Arılardan ilham aldık sonra göçümüzü sırtlayıp çıktık yola. Dilimiz döndüğünce, gücümüz yettiğince. Önce insanoğlunu arıya benzettik ve sonbahara dünya dedik. Bilenler bilir bu sonbaharın bir öncesi bir de sonrası vardır..

İnsanoğlu da kovana hapsedilmiş ve özgürlüğüne kavuşmayı bekleyen arılar gibi değil midir asılında dünyada. Suni yiyeceklerle beslenmiyor muyuz bu mecrada. Bedenimizi doyurup göbeğimizi şişirmiyor muyuz. Ancak ruhu beslediğimiz vakit bir anlam kazanıyor dünya yaşamımız. Yoksa bizi arılardan ayıran nedir? Akıl mıdır yoksa düşünmek mi? Bence ikisi değil. Anlamlı olan şudur ki; var olan aklı kullanıp ruhun istediği gıdaları ruha sunmak ve onu yücelere çıkarabilmektir.

Yoksa dünya gelip geçici bir mekandan başka bir yer değildir. Arılarda, kuşlarda, biz Yörüklerde bunu anlatmıyor muyuz her defasında bir fiil yaşayarak. Ve bu yüzden göçmen kuşları ve Yörükleri çok severim. Gelecek kaygısı olmadan yaşarlar hayatlarını. Hiçbir yerde çakılmış direkleri yoktur sabit. Bugün buradayız başka bir gün başka bir mekanda. Kolay ilmeklerle bağlarlar çadırlarının iplerini. Leyleklerin yuvasına ne demeli. Romanlara kadar gelmiştir. Kalıcı olmadığını her defasında söylemez; yaşarlar..

Konuyu küçük bir hikaye ile sonlandırayım. Zamanlardan bir zaman Evliya’nın biri oğlu ile dağlarda gezermiş. Oğul bir gün demiş ki ‘hadi baba evimize gidelim artık.’ Sonra yürümüşler ki gelmişler koca bir mezarlığa. Oğlan ‘hayırdır baba’ deyince. Koca Evliya ‘evimize gidelim demedin mi oğlum, işte geldik’ demiş. Bizim oğlan durumu anlamış ve biraz da mezarlıktan korkmuş olmalı ki;

‘Baba biz en iyisi Misafirhanemize gidelim..’ deyivermiş, günün dersini alarak..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Haydar Baş
14 Ekim 2013 Pazartesi 15:06
YÖRÜKLER
Dağlardan geçinen , göçer hayatı yaşayan yörükler iyi insanlardır. Onlardan her türlü yardım ve ikram alabilirsiniz. Ama yerleşik olmaya çalışan ama bir türlü beceremeyenleri her fırsatta yörük olduklarını söyleyerek dikkat çekmek isterler. Bunlar çok komplex' lidirler uzak durmakta fayda vardır.
88.252.240.189
salih malatyalı
14 Ekim 2013 Pazartesi 12:40
yörüğün iyisine derman yetmez derler,
Ama ; Yörüğün kötüsünede derman yetmez miş bunu anladım. onbir sene çalıştığım iş yerine gelen yirmi yaş küçük bir yörüğün kaprisleri yüzünden işimden oldum.Gerçi 6 ay sonra kendiside kovuldu.Bir başka yörük'e kiraya verdiğim bahçe nin kiraları ödenmediği gibi elk.ve suyunuda kendim ödedim. Bu yüzden yörük dendimi hemen ordan uzaklaşırım. Ben hiç iyi yörüğe rastlamadım.
88.252.240.189
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim