• BIST 82.300
  • Altın 148,344
  • Dolar 3,8298
  • Euro 4,0711
  • Konya -3 °C
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!

Siyasi Namaz

Ufuk Karadavut

İnsanoğlu yaşadıkça çok şeyler duyuyor ve görüyor. Küçükken “Çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir” sorusuna hep “çok okuyan” diye cevap verirdim. Ancak yarım asra dayanan ömrümüzde şunu gördük ki aslında çok okumak iyi ama çok ta görmek gerekiyor. Gören gözler, duyan kulaklar, yürüyen ayaklar Allahın insanlara lütfetmiş olduğu güzelliklerden bazıları. Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramını idrak ettik. Allah kabul eylesin. Ramazan Bayramı sabahı bayram namazı kılmak için camiye gittiğimizde her zamanki gibi vaaz yapıldı. Ancak vaazı yapan hoca efendi çok ilginç bir cümle kullandı. “Bu namaz siyasi bir namazdır” deyiverdi. Siyasi namaz ne demektir diye halen düşünüp dururum. Eğer böyle bir namaz varsa eminim ekonomik namaz, sosyal namaz, dinsel namaz, riya namazı, sportif namaz ve kariyer namazı gibi namazlarında olması gerekiyor. Bu kişi eğer ne söylediğini bilen birisi ise, ki kendisini yıllardır bu camide namaz kıldırdığını biliyorum, o zaman siyasi namazın ne olduğunu da biliyor demektir. Eğer Diyanetin böyle bir düşüncesi varsa ki olabilir; bunu da bizlere açıklaması gerekiyor. Namazların anlamlarını açıklayan bir yazı yazmaları ve vatandaşları aydınlatmaları gerekmektedir.

Ölen Türk ise Sorun Yok

Bilirsininiz hepiniz dua ederken sadece kendimize değil ülkemize ve bütün Müslümanlar için dua ederiz. Bu aslında bize özgü bir dua şeklidir. Dünyanın pek çok yerinde bu şekilde genelde dua edilmez. En azından gördüğüm ülkelerde bunları görmedim. Bu bile Türklerin İslamı ne ölçüde Cihan Şümul bir düşünce ile savunduklarının en önemli göstergesidir. Ramazan ayı boyunca camilere gittik oralarda dualar edildi. Ancak dualarda dikkatimi çeken bir konu var. Onu sizlerle paylaşmak istedim. Televizyonlarda dâhil yapılan duaların tamamınsa yakınında ülkemizdeki ve dünyadaki Müslümanlar için rahmet dileniyor, barış ve huzur isteniyor. Bununla da kalmayarak rahmet ve bereket istenen Müslümanların isimleri sayılıyor; Suriye’de, Mısırda, Irakta, Açe’de, Pakistan’da, Somali’de ve daha ismini ve yerini bilmediğimiz pek çok yerdeki Müslümanlar için dua ediliyor. Buraya kadar çok güzel söyleyecek bir şey yok. Dedim ya biz Türkler İslamı böyle yaşarız diye. Ancak dualarda eksik olan bir şey vardı. O da Türklerin olduğu coğrafyalara hiç değinilmemesi ve Türklerden bahsedilmemesi. Yani adeta Türkler kâfir yerine konulmasıydı.  Doğu Türkistan’da katledilen Türkler, Irakta katledilen Türkmenler, Suriye’de katledilen Türkmenler, Karabağ’da soykırıma uğratılan Azeri Türkleri ve Kerkük’te katledilenler. Bunlardan neden bahsedilmiyor. Yoksa “Ölen Türk ise Sorun Yok” mu denilmek istenmektedir. Bu aslında ülkemizdeki son yıllarda ivme kazanan ırkçılığın yeni bir, boyuta ulaştığının bir kanıtı değil midir?

Siyasi Dava

Balyoz Davası ve Ergenekon Terör Örgütü olarak belirtilen dava sona erdi. Öncelikle şunu ifade edeyim ki Ergenekon gibi bir ismin kullanılmasını kabul etmiyorum. Bu ismi ilk kullananları da kınıyorum. Karar alındı. Ancak kararın hukuki olmadığı her halinden belli oluyor. Bu dava siyasi bir dava haline geleli çok oldu. Çünkü Başbakanın “Ben bu davanın savcısıyım” dediği, Ana muhalefet liderinin “ben bu davanın avukatıyım” dediği bir davanın hukuki olmasını beklemek yanlış olur. Ayrıca, Danıştay başkanının “Polis, emniyet teşkilatımız savcı olmuş, bilirkişi de hâkim olmuş, mübaşir de yazı işleri müdürü olmuş, ondan sonra “Adalet” diye bağırıyoruz. Yok, böyle bir şey olmaz. Mümkünatı yok”. Şeklindeki açıklaması, Başbakanlık baş danışmanının “hesaplaşmanın yapıldığını” ifade eden sözleri, gizli tanığın PKK’nın ikinci adamının olması ve benzeri çok sayıdaki açıklama üst üste konulduğunda bu davanın siyasi olduğu anlaşılıyor.

Genel Af Kapıda

Davalar sona erdikten sonra bazı BDP’li milletvekillerinin “Artık Sayın Öcalan’ın özgürleşme zamanı “ geldi şeklindeki açıklamaları dikkati çekti. Neden bu açıklamalar için davanın sonuçlanması beklendi sormak gerekiyor. Bizim bilmediğimiz bir hesap mı var anlamak zor. Ama Sayın Sami Selçuk’un “Bu işi Genel Af Çözer” açıklamasından sonra genel af söylentileri hızlandı. Terörist başının affına karşı Balyoz ve Ergenekon’dan mahkûm olanların affedilmeleri ve böylece kimsenin konuya muhalefet etmeyeceği düşüncesi çok yanlış ve ülke açısından sıkıntı yaratacaktır. Mahkûm olanlardan en önemlilerinden olan Sayın İlker Başbuğ’un “En çok zoruma giden bu. PKK ile birlikte bir genel aftan bahsedilmesi. Aynı kefeye konulmaktansa hapiste çürümeyi tercih ederim” açıklaması oldukça etkileyici.

Son Söz

Birkaç yıl önce bu sayfada “Nuh Boyraz Bey’e Cevabımdır” yazısı yazmıştık. Bu yazı hakkında bir mektup geldi. Yazı işleri müdürümüz bizlere ulaştırdı. Mektubu yazanın Nuh Boyraz beyin oğlu olduğunu öğrendik. Yazının kendisini rencide ettiğini ifade etmiş. Yazının kaldırılmasını ve yazarın (benim) özür dilememi istemiş. Genç delikanlının rencide olmaması için yazının kaldırılması sağlandı. Ancak özür dilenmesi söz konusu değildir. Ve olmayacaktır. O yazının yazılmasına sebep olan Sayın Nuh Boyraz beyin bana gönderdiği elektronik iletidir. Oldukça ağır ifadelerin ve hakaretlerin kullanıldığı ileti halen daha kayıtlarımda saklı duruyor. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Osman ağa
16 Ağustos 2013 Cuma 15:59
beğendim yazını
günümüzde namazlar da çeşitlenip gelir.Allah sonumuzu hayr eyleye diyelim. Şimdilik;Normal namaz,Enderun namaz ve siyasi namaz.Daha ilerde neler olur kimbilir.? Çin de uygurlar katledilirken, Meram belediyesi Çin'li belediyeyle havuz yapar ve kardeş belediye olurlar.
95.10.245.149
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim