• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • Konya 1 °C
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • 'Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artışın sebebi...'
  • Raid Salah serbest bırakıldı
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • 'Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artışın sebebi...'
  • Raid Salah serbest bırakıldı

Siyasi Literatürümüz Çok Değişti

Ufuk Karadavut

Siyasi yapı olarak oldukça zengin bir hoş görümüz oluştu. Önceleri bazı kelimeleri duymaktan dahi rahatsızlık duyarken şimdi kim ne konuşursa konuşsun rahatsızlık duymamaya başladık. Bazen siyasetçilerimiz o kadar ileri gidiyorlar ki birbirlerine küfrediyor gibi oluyorlar. Ama halkımız bunlara kızacak yerine alkışlıyor. Küfür alkışlanabilir mi derseniz normalde olmaz demeniz beklenir. Ama ülkemiz insanının ahlaki değerleri çok değişti yapı olarak genişledik ve her şeyi kabul eder bir hale geldik. Bu da yetmedi küfrü alkışlar olduk. Alkışlayanların hepsi de Müslüman. Hem de en koyusundan.

Yakından tanıdığım bir hacı amca ile konuşurken, iktidardaki partinin adına konuşan bir siyasetçinin konuşmasını dinliyorduk. Orada konuşan kişi o kadar ağır konuştu ki adeta normalde birini bunları söylemeye kalsanız en iyi ihtimalle sizi öldürür. Hacı amca ne dedi biliyor musunuz? “Helal olsun be az bile söylüyorsun”. Hacı amca sen bu konuşmayı nasıl desteklersin dediğimde ise bana dönerek kızgın bir sesle sen karışma dedi. Başka ne diyecekti bilmiyorum ama aramızdaki komşuluk ilişkisinden ya da hocalığımızdan dolayı muhtemelen bir şey söylemekten çekindi. Ama ne demek istediğini anladım. Oysa benim verdiğim tepkiyi ondan beklerdim. Hem hacı, hem beş vakit namaz kılıyor ama kötü sözleri destekliyor. Burada bir yanlışlık var.

Ne diyor Peygamberimiz "Müslümana sövmek fâsıklıktır." (Nesâî; Tahrimu'd-Dem).  Başka hadiste de "Mümin ayıplamaz, lânet etmez, kötü söz söylemez." (Tirmizi) buyuruluyor. Resulullah (S.A.V)’in “İçinizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirin. Eğer buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Şayet buna da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin. Bu da imanın en zayıf halidir (Müslim). Ama biz ne yapıyoruz bunları görüyor duyuyor ama destekliyoruz. Yani Peygamberimizin söylediklerinin tam tersini yapıyoruz. İslam dinine göre Sövmek ve küfürlü sözler kullanmak, aynı zamanda insana bir eziyet sayılmıştır. İnsana eziyet etmek ise kesinlikle yasaklanmıştır. Eğer küfür edeni desteklerseniz aynı zamanda küfrü de desteklemiş olursunuz. Böylece dinin emirlerine karşı çıkmış olursunuz. Gerçi bu konuda sorun yaşanacağını pek zannetmiyorum. Çünkü günümüzde İslam âlimi olarak geçinen pek çok kişi fetva vererek bunu helal olarak anlatabilir. Çünkü seçim öncesi çok iyi bilinen bir İslam âlimi çıkıp “eğer alınan para helal yolda kullanılacaksa helaldir” diyerek rüşveti helal kılmıştı.

Müslümana sövmek fasıklık, onunla savaşmak küfürdür (Buhari). Ayrıca İslâm ile küfr birbirinin zıddı oldukları, bir arada bulunmazlar. O halde dikkatli olmak gerekiyor. Ne konuştuğumuza, ne duyduğumuza dikkat etmeliyiz. Birilerine olan kızgınlığımız bizleri kötü düşünmeye yönlendirmemelidir. Aksi takdirde farkında olmadan bizlerde dinden çıkabiliriz. Bu konuda fetva alabilirsiniz. Haramı helal yapabilirsiniz. Bu kısa vadede hoşunuza gidebilir. İşleriniz iyi gider. İyi de paralar kazanabilirsiniz. Ama unutmayın ki “Allah hâkimler hâkimidir” ve “O ne isterse olur”. Onun hesabı her zaman üstün gelmiştir ve gelecektir.

İbn Abbas’tan rivayet edildiğine göre; “Resulullah zamanında iki adam arasında karşılıklı sövme oldu: Bunlardan biri sövdü, diğeri sustu. Peygamberimiz (S.A.V) de oturuyordu. Sonra diğeri aynı sözü geri çevirdi. Bunun üzerine Peygamberimiz (S.A.V) kalktı ve meclisten dışarıya çıktı. Hz. Peygamber (S.A.V)’e “Niçin kalktın?” diye sorulunca, Melekler kalktı, ben de onlarla beraber kalktım. Bu sövülen, sükût ettiği müddet, melekler buna sövene, sözü geri çeviriyorlardı. Ne zaman ki bu adam, sövenin sözünü geri çevirdi, melekler kalktı, gitti.” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd). Unutmayın “ Hayâ ve az konuşmak imandan, fahiş söz ve çok söz nifaktandır.‘’ “ Edepsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Hayâ ise girdiği şeyi güzelleştirir.’’

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ff
07 Nisan 2014 Pazartesi 14:49
14:49
adı din!... adamı olan hangi dinin adamı ise beddua etmeyi hangi itikada sığdırıyorsa....
95.0.67.2
konyalı vatandaş
05 Nisan 2014 Cumartesi 19:16
19:16
okumak üzere, anansından, babsından, yuvasından, memleketinden uzaklarda yaşamak zorunda olan körpe yavrularımıza, kalmış oldukları evlerde ve yurtlarda, gecenin ortasında uykularından kaldırarak, beddua, hakaret, küfür tewitleri, mesajları, attıranlar bu işlerde ne kadar sorumlu neden köşenizde bu insanları dile getirmiyorsunuz. tertemiz çocuklarımızı vatana ihanet için aracı olarak kullananların bu sövmelerin, hakaret olarak kabul edilen ifadelerin kaynağı kişiler olduğunu da köşenizden açıkca yazınız da samimiyetinizi görelim.
88.249.206.99
konyalı vatandaş
05 Nisan 2014 Cumartesi 19:10
19:10
Gazetenin yazarı evlat; sokaktaki yaşlı amcanın ifadesini hayretler içinde köşene taşırken, kendi kaygılarını ifade etmeye çalışyorsun. O yaşında, o yaşlı amcayı birilerinin hakaret olarak ifade edilebilecek konuşmalarını destekleme konumuna gelmesini niye sorgulamıyorsun, Kim bu amcaların bu hale gelmesine sebep oldu?
88.249.206.99
Muhalif
04 Nisan 2014 Cuma 09:33
09:33
Hocam sen çok yanlış yere gelmişsin yahu. Benim gibi.
195.177.206.65
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim