• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 16 °C
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al

Sinan’da Dirilmek

Hasan Özönder

“Erzurumdan, Edirne’ye kadar geniş  coğrafyada, Konya’da, İstanbul’da  veya  Edirne’de  olsun, Sinan’ın muhteşem eserlerinden  hangisini,  ibretli  göz  ve hikmete, ibrete  açık  gönülle  en son  ne zaman gezdik  ve neler  düşündük ?”

 

 

Otuz yıl önce idi. İmam  Hatip Okulu’nda  meslek dersleri öğretmeniyim.Derste bir öğrencim  şunu  sormuştu: “Hocam, Peygamberlere vahiy getirmekle görevli meleğin  “Cebrail” (A:S) olduğunu söylemiştiniz; Son Kitap ve  son  peygamber geldiğine  göre, Cebrail (A.S.)  şimdi ne yapıyor?”..                                                                                                                 

Yerinde ve haklı bir soru idi bu.  Ve ben, ortaokul ikinci sınıftaki öğrencimin bu nazik ve hassas sorusunun cevabını, onun anlayabileceği şekilde ve seviyede anlatmak durumunda idim. Aklını vardıracak bir girişten sonra, Cebrail  (A.S.)’ın büyük sanatkârlara  “ ilham “  da getirdiğini söylemiştim. Verdiğim örnekler arasında Mimar Sinan da vardı. Yaptığı birbirinden muhteşem eserlerin, normal insan akıl, tefekkür ve tasavvuru ile yapılmasının yeterli ve mümkün olamayacağını; bunda yol gösterici, ufuk açıcı İlâhî ilhamların muhakkak olunması lâzım geldiğini etraflıca anlatmıştım.

Mimar Sinan, azim, emek, gayret, yetenek, birikim ve liyakatiyle bir mertebeye gelmiş ve bunu engin gönül dünyasındaki müteâl inanç, duygu ve yaşayışıyla mezcederek muhteşem ve muazzam eserler ortaya koymuştur. Sinan, bilgi, beceri, yetenek, azim ve marifetini, iman ve inancıyla yoğuran dâhî sanatkârdır. Bazılarına hâkim olan fikre göre, dünyanın en meşhur mimarları, İtalya’dan çıkmıştır. Ama gelin görün ki, ünlü bir İtalyan mimar, dâhî Sinanımız için,  “Sinan’ın yaşadığını, türbesini bilmesem, onun eserleri için, ‘bunlar insan eliyle yapılmamış, ancak İlâhî kudretle gökten armağan olarak indirilmiş eserlerdir.’  demek isterim”  tespit ve teşhisiyle, belki de farkında olmadan, bu metafizik hakikate parmak basmaktadır.

Biz genellikle, nefis bir çiçeğin güzelliği karşısında hayran olur ve onu metheden sözlerde bulunuruz. Bu iyi bir duygudur. Ama onu yetiştiren toprağı, suyu, havayı, güneşi, kısacası iklimin, ortamın etkilerini, bahçıvanın emek, gayret ve maharetini çoğu zaman aklımıza bile getirmeyiz. Halbuki asıl düşünülmesi ve her şeyden önce takdir ve tebrik edilmesi gereken, bizim bu hatırımıza getir(e)mediğimiz öncelikli etkenlerdir. Bunun gibi biz önce, Abdülmennan-oğlu Sinan’ı , “Koca Sinan”  yapan âmiller üzerinde durmalıyız. Çünkü bu, her şeyden önce bir vefa borcu ve hem de bir hakkın teslimiyeti olacaktır. Vefa ve hak borcunun ödenmediği şeylerde ise, istenilen sonucun, beklenilen bereketin alınması mümkün değildir.  Sinan’ı yetiştiren ve oluşturan faktörlerin tespit ve tahlili, bu borcu ödememizi sağlayacağı gibi, yeni Sinanlar yetiştirilmesine de ufuk açacak, yol gösterecektir. Kısacası bu yaklaşım,  ender Sinan kumaşını dokuyan tezgâhın adresini bilmemizi, bulmamızı temin edecektir. Bunun için de,  XV.  ve XVI. Yüzyıl Osmanlı devlet, toplumunun inanç, ideal, kültür ve maharet yapısının, kurum ve kuruluşlarının; Kanunî Sultan Süleyman ve dönemini, o dönemin eğitim ve öğretim hayatının çok iyi bilinip tahlil edilmesi gereklidir. Sinan’ın aile ortamının ve Ağırnas odaklı tahlillerle tetkik, terkip edilerek, çocuğun zihin ve gönül âlemine etki eden fizikî ve metafizikî konuları, detaylarıyla iyi kavrayarak, güzelliklerinin, özelliklerinin tanınıp, tanıtılmasında büyük faydalar vardır.

Hiç unutmuyorum, bir gün değerli hoca Prof. Dr. Semavi Eyice, bir sohbetinde şöyle demişti: “İstanbul Mimarlık Fakülteleri’nde en az dört yıl tahsil yapan bu kadar öğrenci arasında yüzlercesi vardır ki, İstanbul’da bulunan Sinan’ın eserlerinden birine bile,  bir defa olsun girip de, şöyle ibret ve ders alma gözüyle incelemeden mezun olmuş ve Anadolu’ya yayılarak, mimarlık gibi son derecede sorumluluk taşıyan bir mesleğe intisap etmişlerdir.”

Abdülmennan-oğlu Sinan odaklı bu çok yönlü bu tahlil ve terkipler bizi, yeni Sinanları yetiştirme yol ve yordamına ulaştıracaktır. O zaman genç kabiliyetler, Sinan’da uyanacak, oluşacak ve dirilecekledir. Bir örneğin, bin nasihatten evlâ olduğunu bilirsiniz.

.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’in, kendisine Sinan hakkında kanaatini soran gazeteciye verdiği şu cevabı hiç unutmam: “Sinan, Leonardo da Vinci kadar önemlidir.”                                                                                                                                  

Değerlerimiz, kendisine sahip çıktığımız ölçüde vardırlar ve aradan yüzlerce yıl geçse bile sağdırlar. Bütün mesele, onlara lâyık oldukları şekilde sahip çıkmada ve yeni nesillere en iyi şekilde anlatıp, tanıtmadadır.

 Hal  böyle olunca şu soruyu  kendi kendimize  sormalı, bir  nefis  muhasebe  ve murakabesi  yaparak, cevabını  açık  yüreklilikle  vermeliyiz: “Erzurumdan, Edirne’ye kadar geniş  coğrafyada, Konya’da, İstanbul’da  veya  Edirne’de  olsun, Sinan’ın muhteşem eserlerinden  hangisini,  ibretli  göz  ve hikmete, ibrete  açık  gönülle  en son  ne zaman gezdik  ve neler  düşündük ?”

Ulu şahsiyetlerimiz, bizi biz yapan mübarek ve muazzez kişilerdir; zamanın ve gafletin ihmal ve tahribatına hiçbir zaman maruz bırakılamaz ve terk edilemezler.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim