• BIST 79.040
 • Altın 125,601
 • Dolar 3,0834
 • Euro 3,3528
 • Konya 18 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Sille Halıcılığı’na cansuyu

Hasan Özönder

Yakın zamana kadar şirin Sille’nin halıcılığı, dünya çapında üne sahip idi. Elli yıl öncesine dek Sille’deki her evde, hem de birçoğunda birden fazla halı tezgâhı faaliyette idi. Sille vadisinin dağlık, yamaç ve tepelerden oluşması, istenilen şekil ve miktarda tarım yapılmasına izin vermemiştir.   Arazi, tarım yapmaya elverişli değildir. Bu nedenle Silleli erkekler, hemen her yıl gurbete çıkarak, Ege taraflarına iş bulmaya giderlerdi. Gerek yaratılıştan kabiliyetleri ve gerekse bu zorunlu gurbet hayatı, “dausılayı” tetiklemiş ve neticede sıla özlemi ile yanan duygularını terennüm eden, haklarında mustakil bir kitap yazılacak kadar geniş çok sayıda halk şairi yetişmiştir, Sille’de. Bu arazi yetersizliği sebebiyle halk,  binlerce yıllık bir geçmiş ve birikime sahip olan  “pişmiş toprak işçiliği”ne ve Türkle yaşıt halı dokumacılığına yönlendirilmiş ve yönelmiştir.

Sille’nin yakın çevresinde meselâ Sızma’da, ta Friglerden kalan boya ocak ve havuzları, üretimi ve kullanım işçiliği vardır. İngiliz Edvin Vital’in burada 1901 yılında keşfedip,  1914 yılına kadar işlettiği cıva madeni kibrit-i zibak  = Zencefre halinde bulunuyordu. Binlerce yıldan beri yöre halkı tarafından bilinen bu madde ile, çok nefis kırmızı renk boyası elde ediliyordu. Bu renk, Sille halılarına hâkim renk olagelmiştir.

Sille’nin yer yer elverişli yamaçlarında, gayet müsait ikliminde bol miktarda yetişen “cehri” de çok meşhurdu. Çiftçisine çoğu zaman buğdaydan daha fazla gelir sağlayan bu bitki, rengin kalitesine, halının parlaklığına cazibe katıyordu. Yörenin ihtiyacına cevap verdiği gibi, fazlası, bu işle uğraşan şehirlere, halıcı piyasalarına değerli fiyatla satılıyordu. Gerek toprak ve gerekse kök boya kullanımı Sille halılarını tercih ettiriyordu. Elhasılı Sille halıları, Anadolu halıları arasında müstesna bir yer ve değere sahip idi. Yıllarca faaliyette bulunan Seli Halı fabrikası ile, Amerika’ya kadar uzanan bir üne malik idi. Ama son asrın getirdiği sosyo-ekonomik ve kültürel değişiklikler bu ünü, dolayısıyla piyasasını kaybetmesine sebep olmuştur. Üretiminin zor oluşu ustalarının vefatı ile formülü ve elde ediliş metodu kaybolmaya başlayan toprak ve bitkisel boyanın elde edilişindeki kayıplar sebebiyle sentetik boya kullanılmaya başlanılınca, şan ve şöhret aşınmaya yön tutmuştur. Fabrikasyon boyaların bol, kısa zamanda ve ucuza mal olması da buna eklenince, kök ve toprak boyaların yerini sentetik boyalar almış bu tercih de,  halı uzmanlarının, meraklılarının ve piyasanın Sille halılarından uzaklaşmalarına sebebiyet vermiştir.

Ne var ki, son yıllarda, eski halıcılık merkezlerimizde bir kıpırdanış, diriliş göze çarpmaktadır... Meselâ Uşak’ta, halıcılık alanında yoğun bir faaliyeti başlatılmış bulunulmaktadır. Uşak Belediyesi başta olmak üzere bazı resmî ve sivil kuruluşlar elbirliği ederek meşhur tarihi Uşak halıcılığını ihya etmek üzere çalışmalara başlamışlar. Kısa zamanda da önemli ve olumlu mesafeler almışlar. Bir zamanların ünlü Uşak halıları küllerinden yeniden doğarak tekrar piyasadaki yerine kavuşmaya başlamış bulunmaktadır. Buna dair sevindirici haberleri aldıkça, benim de gözümün önüne, mahzun ve mükedder Sille halıları gelir. Sille halıcılığının makûs tarihi nasıl ve kimler tarafından yenilecek?” diye zaman zaman, derin derin düşünmekten kendimi alamam...

Bir zamanlar piyasanın hatırı sayılır halılarından olan el dokuması rengârenk, pırıl pırıl Sille halılarımız, ilgililerimizin, yetkililerimizin elbirliği sayesinde onların verecekleri cansuyu ile tekrar niye canlanmasın?  Sille son yıllarda her bakımdan ba’su ba’del-mevtini yaşamaya hazırlanmaktadır. Gönüllü kuruluşlarımızın, özel sektörlerin, üniversitelerimizin ve belediyelerimizin sayesinde Sille, kaderinden yediği ağır sillenin etkisinden sıyrılıp, kefenini yırtarak, düştüğü yerden toparlanmak üzeredir. Yiğit, düştüğü yerden kalkarmış... Sille’nin bu kalkış ve dirilişine halıcılık dalı da destek vermelidir. Şuna inanıyorum ki Sille, kendisine verilen emekleri, gösterilen gayretleri hiç bir zaman boş çevirmemiştir; binaenaleyh, bu yeni emeklerin ve gayretlerin hakkını, ödülünü de fazlasıyla verecektir. Ben şahsen Sille’yi yıllardan beri yakından izliyorum... Gelişmeler fevkalâde güzeldir. Meselâ,  son yıllarda yapılan tanıtım, yaklaşım, girişimler, yatırımlar ve bazı hatalı yönleri de olsa bile bir takım restorasyon ve restitüsyon faaliyetleri sayesinde, Sille’nin çehresi ve içeriği bir hayli değişmeye başlamıştır. Ülkemizin birçok uluslararası ciddî turizm ve seyahat şirketleri, Sille’ye kadar gelip kendi açılarından incelemeler yapmışlar,  sonuçtan fevkalâde memnun ve mütehassis olarak önümüzdeki yıllık programlarına Sille gezisini de katmışlardır. Bilenler, yakından izleyenler bilirler ki, Sille’ye birçok yerli, yabancı turist gelmektedir. Ama hemen hepsinin de şikâyeti, dinlenme imkân ve ortamının yetersiz oluşudur bir, bir de yol gösterip, gezdirecek, bilgi verecek yerli rehberlerin olmayışıdır. Ama inşaaallah bunlar da halledilecek. Biz önce halıcılığa bir el atalım, göğüs verelim. Gelenlere birbirinden güzel halı ve seccadelerimizi bir sergileyelim, dokunuşuna dair canlı, görsel bilgi verelim, renk ve motiflerimizin ne anlama geldiğine dair onlara doyurucu tanıtımda bulunalım. Bakın o zaman Sille’ye giriş yapmak için uzayacak otomobil, karavan, otobüs kuyruklarına…

“Leğende pekmez kabarınca; kevgire paha yetmez....”

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim