• BIST 84.023
  • Altın 146,903
  • Dolar 3,7616
  • Euro 4,0431
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

Şekilcilik Üzerine

Ufuk Karadavut

Mevlana Hazretlerinin büyüklüğü ve bizlere verdiği derslerin anlamını ve önemini herkes biliyordur. Mevlana hazretleri yine bizlerin yolunu aydınlatmak için şunu anlatır; Hz. Musa yolda bir çobana rastlamış. Bakmış çoban Allaha dua ediyor. Dua etmesine değil ama çobanın yaptığı dua dikkatini çekmiş. Çoban: “Ey Rabbim, nerdesin sana kul köle olmak istiyorum. Ça­rığını dikeyim, saçını tarayayım. Elbiseni yıkayayım, bitlerini kıra­yım. Ey Yüce Rabbim, sana süt ikram edeyim. Elini öpüp ayağını ovayım. Uyuma vakti gelince yerini silip süpüreyim. Bütün keçile­rim sana kurban olsun!” şeklinde dua ediyormuş. Yapılan duaya Hz. Musa sinirlenmiş. Aslında bu kişinin saçmaladığını düşünmüş.

Çobanın yanına yaklaşmış ve kiminle konuştuğunu sormuş. Aslında kiminle konuştuğunu bilse de bilmezlikten gelerek gerçeği çobandan duymak istemiş. Soru üzerine çoban, “Bizi yaratan, bu yer ve göğü halk edenle konuşuyorum” diye cevap vermiş. Hz. Musa bunu duyunca daha da sinirlenmeye başlamış. Sinirlenince de çobana “sen Müslüman olmadan kâfir oldun.” diyerek azarlamış. Hatta istediklerinin anlamsız ve saçma olduğunu her şeye kadir olan Allahu Teala’nın bu tür şeylerden münezzeh olduğunu ifade ederek çobanı duasından vazgeçirmeye çalışmış. Bunu duyunca çoban mahcup olmuş ve utanmış. Çoban Hz. Musa’ya dönerek “Ey Musa, senin söylediklerinden sonra o kadar pişman oldum ki pişmanlıktan kaynaklanan üzüntü çanımı yakmaya başladı.“ diyerek ağlamaya başlamış. Daha sonra da ağlayarak çöle doğru uzaklaşmış. Bunun üzerine Allahu Teala’dan peygamberine vahiy gelmiş. Vahiyde;   Ey Musa, kulumuzu bizden ayırdın. Ben herkese bir huy, bir ıstılah ver­dim. Onun için medh ü sena olan söz, senin için yergidir. Biz, temizden de münezzehiz, pisten de. Onların beni teşbih etmeleriyle münezzeh ve mukaddes olmam. Bununla kendileri temizlenirler.  Biz dile ve söze değil, gönle ve hale bakarız. Kalb huşu sahibiyse kal­be bakarız, söze değil. Ey Musa, edep bilenler başka, içi yanmış aşık­lar başka.” denilmiştir.

Bu vahiy üzerine Musa (a.s.) yaptığını anlayarak çobanı aramaya çöle gider. Çölde izleri yeni olduğundan izleri takip ederek çobanı bulmaya çalışır. Uzun ve meşakkatli bir aramadan sonra nihayetinde çobanı bulur. Çobana, “Müjde, Allahu Teala’dan izin geldi. Gönlün nasıl istiyorsa öyle dua edebilirsin.” der. Çobanda bunun üzerine “Ey Musa, dedi çoban, ben o halde, o sözden geçtim. Şimdi be­nim halim söze sığmaz. Allahu Teala’ya hamd etsen de, bu çobanın layık olmayan övüşü gibidir. Senin övüşün çobanınkine nispetle daha iyi olsa da, Allahu Teala’nın yüceliğine nisbetle onun da değeri yok. Allah’ı zikrediyor oluşunun makbul olması, O’nun rahmetindendir.” diyerek cevap verir.

Bunu anlatmamadaki amaç, son zamanlarda ifrat ve tefrit noktasında çok ayrıntıya girilmeye başlandı. Özellikle İslam’da olsa da olmasa da aslında yapılması gerekenlerin abartıldığı ve hatta abartılarında sınır tanımaz bir hale geldiğini görmekteyiz. Halkın masumane ibadetleri ve dualarına karşılık olarak birileri çıkarak yapılan dualara, kılınan namazlara ve tutulan oruçlara müdahale etmeye başladı. Kılınan namazın ya da tutulan orucun kabul ya red olması tamamen Allahu Teala’nın izniyledir. Yoksa burada birinin adı ve etiketi ne olursa olsun karar vereceği bir şey değildir. Hani çoban diyor ya “Allah’ı zikrediyor oluşunun makbul olması, O’nun rahmetindendir.” diye, işte bu söz söylenecekleri ve söylenebilecekleri özetlemektedir.  İnsanların temel kurallara uyduğu sürece yaptıkları ibadetlere karışmayın. Bunu yapmak o kişileri aslında samimiyetten ve gerçek anlamda kulluktan uzaklaştırmaya vesile olabilir. İş biraz daha şekilciliğe doğru kayamaya başlıyor. Böyle olunca da Allah korusun yapılan ibadetler aslında zarar görmüş oluyor…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim