• BIST 109.050
  • Altın 153,440
  • Dolar 3,8386
  • Euro 4,5114
  • Konya -2 °C
  • FETÖ sosyal medyada kadınların bebekle cezaevine konulduğu yalanını...
  • Pew anketine göre Erdoğan'ın Ortadoğu'da etkisi arttı
  • Nazlı Ilıcak: FETÖ'nün 17/25 Aralık'ta terör örgütü olduğunu anlamadım
  • FETÖ sosyal medyada kadınların bebekle cezaevine konulduğu yalanını...
  • Pew anketine göre Erdoğan'ın Ortadoğu'da etkisi arttı
  • Nazlı Ilıcak: FETÖ'nün 17/25 Aralık'ta terör örgütü olduğunu anlamadım

Şehre açılan yeni sayfa: Dönüşüm Meram

Şehre açılan yeni sayfa: Dönüşüm Meram
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, ‘Dönüşüm Meram’ adlı tanıtımla ilçedeki kentsel dönüşüm projelerini ve planlama çalışmalarını kamuoyuna sundu.

“Dönüşüm Meram” adlı kentsel dönüşüm projesi lansman toplantısı Dedeman Otel’de yapıldı. Toplantıya Meram Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Kılıç, Konya Milletvekili Hasan Angı, Konya Milletvekili Kerim Özkul, Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, AK Parti Konya İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların temsilcileri, meclis üyeleri katıldı. ‘Dönüşüm Meram’ın; Meram’ın mazisinden, geleneğinden aldığı gücü geleceğe taşıyan bir süreç olduğunu kaydeden Başkan Toru, “Meramlı’nın meramından hareketle bizi dönüşüm Meram’a götüren süreç; bebeklerimiz için Hayatım Meram, çocuklarımız için Geleceğim Meram, gençlerimiz için Arkadaşım Meram, kardeşlerimiz için Emeğim Meram, büyüklerimiz için Huzurum Meram ve hepimiz için Dönüşüm Meram’dır” dedi. Toru, Meram ve Meramlı’nın bugünü ve geleceğine dair, 2,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Meramlı’nın meramında vücut bulan Dönüşüm Meram’ı tanıtmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

DÖNÜŞÜM MERAM 2 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Programda ‘Neden dönüşüm’ ve ‘Kentsel dönüşüm nedir’ konu başlıklarında detaylı bilgi veren Başkan Toru, Dönüşüm Meram’ın iki ana bölümünün bulunduğunu dile getirerek, “Bunlardan birincisi; kentsel dönüşüm amaçlı Master Plan yolu ile dönüşüm. İkincisi ise Belediye Kanunu’nun bizlere vermiş olduğu yetkiyle yapılan kamu eli ile dönüşümdür. Meram ilçemiz zengin bir tarihi, doğal ve kültürel mirasa sahip olup, şehrin canlı ve yoğun ana merkezini de bünyesinde bulundurmaktadır. Meram güneyde 1. Derece tarım arazileri, batıda su koruma havzası, doğuda Karatay ilçesi ve kuzeyde de Selçuklu ilçesi ile sınırlandırılmış adeta hapsedilmiş bir alandadır” diye konuştu.

DÖNÜŞÜMDE BÜTÜNCÜL ANLAYIŞLA HAREKET EDİYORUZ

Kentsel dönüşüm uygulamalarında genelde birbirinden kopuk ve bütüncül bakış açısından kopuk uygulamaların zaman içerisinde şehir yaşamını pek çok yönden zorladığına dikkat çeken Toru, “Bunu dikkate alarak kısa, orta ve uzun vadede ilçemizin gelişimini hedefleyen gerek planlama çalışmaları gerekse master plan çalışmaları ve gerek de belediyemiz eliyle yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bütüncül bir anlayışla hareket ediyoruz. Master Plan olarak orta vadede dönüşümünü hedeflediğimiz 9 milyon metrekarede sadece 28 mahallemiz bulunuyor. 50 milyon metrekarede ise 60 mahallemiz var. 60 mahalleyi yeniden ele alarak planlamak çok kolay bir süreç değildir. Bu mahallelerin çoğu yoğun yapılaşmış meskûn sahadır. Dönüşüm Meram ile kentsel dönüşümün bütünleşik bir plan doğrultusunda ilerlemesi için Konya’da bu çapta bir Master Plan yapan ilk belediyeyiz. Aynı zamanda Konya’da dönüşüm projelerini gerçekleştirmek üzere Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kuran ilk belediyeyiz” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM ALANI 1 MİLYON 410 BİN METREKARE

Başkan Toru, belediye eliyle yaptıkları kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Meram ilçesinin kalkınmasına ivme kazandıracak kentsel dönüşüm; fiziksel çöküşü durdurmak ve tarihi dokunun sürdürülebilirliğini sağlamak, ekonomik yaşamı canlandırmak, yaşam kalitesini artırmak ve kültüre dayalı dinamikleri harekete geçirmek üzere inşa ettik. Bu dönüşüm çalışmalarını da 2 başlık altında toplayabiliriz. Birincisi; 6306 Sayılı Yasa kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Afet Riskli Alan’ ilan edilen dönüşüm çalışmaları ki bu kapsamda 3 ayrı projemiz var. Birincisi; Uluırmak Saka, Uluırmak Ali Hoca ve Fahrunnisa Mahallelerinde 270 bin metrekarelik alanı kapsayan proje. Bu alanda şu ana kadar anlaşmalarımız, çalışmalarımız, yıkımlar devam ediyor. Yine şehir merkezinde bulunan Şükran Mahallesi’ndeki 160 bin metrekarelik alanda da bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. Turgut Reis ve Küçük Aymanas Mahalllerinde ise 530 bin metrekarelik alan, Bakanlar Kurulu tarafından ‘riskli alan’ ilan edilen kentsel dönüşüm projelerimizden biridir” dedi.

Belediye Kanunu gereği belediye eliyle yaptıkları dönüşüm çalışmalarının da olduğunu kaydeden Başkan Toru, “Çaybaşı – Hacıfettah bölgesinde 240 bin metrekarelik alan, Aksinne Mahallesi’nde de 210 bin metrekarelik alan.  Toplamda 1 milyon 410 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 7 bin 300 malik, 5 bin 17 bağımsız birim ve 2 bin 596 parseli kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Uluırmak Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında kapsamlı bilgi veren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bu projenin ilk etabında anlaşmaları 3-4 ay içinde tamamlayarak baharla birlikte inşaat çalışmalarına başlamayı hedeflediklerini kaydetti.

DÖNÜŞÜM MERAM İLE VATANDAŞA YAPILAN HİZMETLER

Konya’da ilk kez Meram Belediyesi olarak Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduklarını hatırlatan Başkan Toru, Dönüşüm Meram ile vatandaşa yapılan hizmetleri şöyle sıraladı:

“Kentsel dönüşüm ofisleri, vatandaşın ulaşımının kolay olabilmesi amacıyla proje sahasında açıldı. Ofise gelen vatandaşlara yapılacak olan proje en anlaşılır bir şekilde anlatılmaktadır. Vatandaşlarımızın merak ettiği tüm sorulara cevap verilmektedir. Vatandaşlarımızın gayrimenkulleri üzerindeki ipotek, haciz, vergi borcu gibi çözülmesi gereken konuların takibi yapılmaktadır. Anlaşma sağladığımız, tapu devrini aldığımız ve tahliye tebligatları doğrultusunda evini boşaltan vatandaşlarımıza 600 TL kira yardımı ödenmeye başlanmıştır.” Ferit Hepokur - Memleket

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim