• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -2 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Şap hastalığı artıyor mu?

Ufuk Karadavut

Kurban bayramı yaklaşırken herkesin dikkatinden kaçan ya da kaçırılan önemli bir hastalığımız var; Şap hastalığı. Bu hastalık gerek ülke içinde ve gerekse dünya genelinde canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda oldukça büyük ekonomik kayıplara neden olan akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Hastalığın görüldüğü yerde hemen ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi ve bölgenin karantinaya alınması gerekmektedir. Son üç ayda Türkiye'nin değişik bölgelerinde 40'a yakın hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle belli sürelerle kapatıldı. Halen çok sayıda hayvan pazarı kapalı. Bursa, Burdur, Aksaray, Kütahya, Kars, Çorum, Bolu, Kırşehir, Sinop, Edirne, Sivas, Aydın, Bayburt, İzmir, Düzce, Tokat, Erzurum, Eskişehir, Samsun, Giresun, Adıyaman ve Adana illerinde son üç ay içinde bazı hayvan pazarları kapatıldı ya da karantinaya alındı.

Şap Enstitüsünden aldığımız bilgiye göre şap hastalığı, süt ve et veriminde ciddi kayıplara neden oluyor. Şap hastalığından dolayı yıllık yüzde 15 süt kaybı görülürken, et kaybı yüzde 10 düzeyinde bulunuyor. Şap virusu, antijenik olarak değişkenlik gösteren viruslardan biridir. Türkiye’de şap hastalığı mihraklarında yapılan incelemelerde, hastalığın en yaygın bulaşma yolunun direk bulaşma olduğu bildirilmiştir. Bu bulaşma şeklinde genellikle hayvan hareketleri ve hayvan pazarlarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Şap hastalığının en önemli epidemiyolojik özelliklerinden birisi de virusun hava yolu ile çok uzak mesafelere taşınması nedeniyle hastalığın yayılmasıdır. İnsan ve hastalığın konakçısı olmayan hayvanlar (kuşlar, fareler, vs.), hastalıkla bulaşık materyaller (yem, ot, su, vs.), nakil araçları, et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, suni tohumlama ve embriyo transferi enfeksiyon kaynağı olabilir.

Hastalığın ilk devresinde hayvanlarda ateş görülür. Bu dönemde ateş 40- 410C ye çıkar. Ancak bu devre kısa sürer ve ateşsiz dönem başlar. Daha sonra ağızda veziküllerden dolayı iştahsızlık ve depresyon görülür. Şap virüsünün en çok yayıldığı dokular özellikle ağız, ayak ve meme epitelidir. Genç hayvanlarda ilk belirti yüksek ateştir. Bunu ağız mukozasında, ayaklarda tırnak arası ve korona bölgesinde, memelerde veziküllerin oluşumu takip eder. Sığırlarda ağız lezyonları koyun, keçi ve domuzlardan daha şiddetlidir. Veziküllerden dolayı ağızdan bol miktarda ip gibi uzayan salya akmaya başlar. Ağızda bol salya mevcut olup, mukoza kırmızı ve sıcaktır. Dil ve dudakların iç yüzeyinde, yanak, dişetleri ve damakta veziküllerin oluştuğu görülür. Koyunlarda klinik belirtiler hafif seyreder Virüs miktarına bağlı olarak hastalığın inkubasyon süresi 2-14 gün arasında değişmektedir. Koyunlarda belirtiler sığırlardakine benzemektedir; fakat daha hafif seyreder ve bazen varlığı bile anlaşılamaz. Ağızdaki lezyonlar küçük ve çabuk kaybolan niteliktedir. Çoğu zaman ayaklar daha duyarlıdır, topallık klinik belirtilerin başında gelir

Bu hastalık insanlara da bulaşabildiğinden mutlak surette tedbirlerin alınması gereklidir. Son zamanlarda anlaşılması zor bir şekilde artan bu hastalığın ithal et furyasından sonra yayılması ise gerçekten manidar. Yurt dışından getirilen canlı hayvanlarda gerçekten bütün kontrollerin yapılıp yapılmadığı belli değil. Sadece yapılıyor denilmektedir. Ama bunun doğruluğunu teyit edecek bir veri elimizde bulunmamaktadır. Elimizde bulunan ise hastalığın her geçen gün ve oldukça hızlı bir şekilde yayıldığıdır. Kurban bayramı dolayısıyla hayvan alacak olan vatandaşların mağdur olmamaları için konu hakkında bilgilendirilmeleri gereklidir. Özellikle hava yolu ile kolaylıkla bulaşan hastalık için hayvan pazarları çok dikkatle izlenmeli ve kararlılıkla ciddi denetimler yapılmalıdır. Aksi takdirde zaten bitmekte olan hayvancılığımız şap hastalığı nedeniyle daha da zor günler geçirmeye mecbur olacaktır. Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler de konunun ciddiyeti hakkında halkın uyarılması gerektiğini vurguluyorlar.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim