• BIST 81.712
  • Altın 147,331
  • Dolar 3,8050
  • Euro 4,0356
  • Konya 2 °C
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde

Sahte Türkiye-1

Ufuk Karadavut

Türkiye fazla uzun olmayan bir geçmişte sahte rakı olayları ile karışmıştı. Aslında bu olay incelenirken ölenlerin olması üzerinde yoğunlaşıldı. Sahteciliğin boyutları ve bunların nasıl yapıldığı konusunda herhangi bir araştırma yapılmadı.Bazı kısır tartışmalar yapıldı. Bazı politikacılar, bürokratlar ve ilgili kişiler televizyonlarda konuştular her şey bitti. Bunun devamı getirilmedi. Sahteciliğin boyutu nasıldır. Ne aşamadadır. Bu konuda neler yapılabilir. Neler yapılmalıdır. Her zamanki gibi araştırılmadı ve sonraya bırakıldı.

Bu olaylar olurken üzerinde fazla durulmadı ama Türkiye’de başka nelerin sahte olduğu konusunda bazı araştırmalar yapılmış. Bu araştırmaların en önemlisi Ankara Ticaret Odası’nın ‘Sahte Türkiye’ raporu. ATO’nun raporuna göre, Türkiye’de sahtecilik sınır tanımıyor. Örneğin, sahte meslek erbapları cirit atıyor. Sahtekârlar, iyi para kazandıran gözde meslekleri tercih ediyorlar. Türkiye’de 5 bin civarında “sahte diş hekimi” var. Muayenehane açacak parası olmayan yeni mezun diş hekimlerinin diplomalarını kullanarak diş hekimliğine soyunuyorlar. Çürük olmayan dişin çekilmesi gibi riskler bir yana hijyen kurallarına uymayan sahte diş hekimlerinin hastalara Hepatit ve AIDS bulaştırması riski var. Sahte doktor”lar ise genellikle sahte kimlik kullanıyorlar. Kendisini doktor olarak tanıtarak Güreş Milli Takımı’nda iki yıl çalışan “sahte doktor” bile görüldü Türkiye’de. Mimarlık da sahtelerine sıkça rastlanan bir meslek grubu… Gerçek meslek sahipleri “sahte iç mimar” ve “sahte mimar”lardan dertli… Sahte avukat”lar, çalıntı ya da sahte avukat kimliği ile adliye koridorlarını arşınlıyor, davalara giriyorlar. Sahte diploma” ile öğretmenlik ve mühendislik yapanlara da sıkça rastlanıyor.

Sahtekarlar, vatandaşların dini inançlarını sömürmekten bile çekinmiyor. Mezarlıklarda para karşılığı Kuran okuyan “sahte hafız”lar, özellikle bayram günleri mantar gibi çoğalıyor. Sahte imamlar da camiler de fetva veriyor. Sahte maliyeciler, maliye kokartıyla vergi mükelleflerine giderek, “Maliye Dergisi”, “Maliye Gazetesi” gibi isimlerle gazete, dergi, CD, broşür ve benzeri şeyler satıyorlar. Mükelleflerin ev veya işyerlerine giderek, beyaz bir kağıda basılmış sahte tahsil alındılarıyla para tahsilatı yapıyorlar. Sahte maliyeci olduğu gibi “sahte mal müdürü” de var. Özel dedektiflik Türkiye’de yeni ama gözde mesleklerden biri. Öyle olunca hemen sahteleri de türüyor.

Türkiye’de artık kanıksadığımız pek çok sahtecilik türü var: “sahte senet”, “sahte adres”, “sahte yeşil kart”, “sahte isim”, “sahte para”, “sahte çek”, “sahte evrak”, “sahte diploma”, “sahte nüfus cüzdanı”, “sahte pasaport”, “sahte ehliyet”, “sahte sağlık karnesi”, “sahte imza”, “sahte fatura”, “sahte fiş”, “sahte rapor”, “sahte sigorta poliçesi”, “sahte kredi kartı”, “sahte oy pusulası”, “sahte seçmen”, “sahte otobüs bileti”, “sahte piyango bileti”, “sahte maç bileti”, “sahte plaka”, “sahte reçete”, “sahte rapor”, “sahte tablo”.

Gazi derneklerinin de adını kullanarak vatandaşlardan bağış toplayan “sahte gazi”ler var. Sahte tahsilat bürosu: ASKİ su faturalarını tahsil eden tahsilat büroları kurarak vatandaşa uçan parasının üzerine bir bardak su içirtiyorlar Sahte gübre- Kaya tuzu ile alçıyı karıştırarak “sahte gübre” üretiyorlar. Kan kanseri, ilik kanseri gibi sahte hastalık numarası yapıp, ameliyat parası toplayan dilencilerden, sahte cennet vaat edenlere kadar sahtecilik yaratıcılığında sınır tanımıyor Türk insanı. Çamaşır suyu, deterjan, şampuan ve diş macununun da sahtesi yapılıyor. Çöpe atılan şampuan ve temizlik malzemesi şişelerini toplayıp bunları kendi ürettikleri sahte maddelerle doldurup anlaşmalı market ve bakkallarda satıyorlar. Sahte temizlik ürünleri, alerjik reaksiyonlara, ciltte ve gözde tahrişlere yol açıyor. Genellikle açıkta satılan sahte deterjanlar çamaşır makinelerini bozabiliyor.

“Sahte sigara” üretimi, yıllık cirosu 1 katrilyon liraya ulaşan bir sektör haline geldi. Genellikle yerli sigaraların sahteleri üretiliyor. Bu iş için Çin’de fabrika kuranlar bile var. Bu sigaralar kalitesiz tütünden yapılıyor. Maliyeti daha da düşürmek için içine tahta tozu ve bez artıkları karıştırılıyor. Türkiye’de yılda 14-15 bin ton sahte sigara satılıyor. Paketler öyle iyi taklit ediliyor ki gerçeği ile sahtesini birbirinden ayırmak neredeyse imkansız. Sahtekarların rağbet ettiği bir başka sektör de kuyumculuk sektörü… Özellikle “sahte altın” satışı Türkiye’de çok yaygın…

Sahte gelinler, resmi nikah yerine imam nikahı istiyor. Evlendikten birkaç gün sonra paraları ve takıları alıp ortadan kayboluyor. Görev yerlerine gitmek istemeyen devlet memurları, tayin uğruna “sahte evlilik” yapıyor. Hatta bu amaçla Ankara’da bürolar açıldığı ileri sürülüyor. Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancı uyruklu kadınlar da Türk erkekleriyle para karşılığı sahte evlilik yapıyor. "Sahte evrak”la malulen emeklilik hakkı kazanan “sahte emekliler” var. Malulen emeklilik hakkı kazanan bazı erkekler için sadece kadınlarda rastlanan bazı hastalıklara ilişkin heyet raporları alındığı, zaman zaman basında da yer alıyor.

Türkiye’de erkek yetim ve öksüzler, 18 yaşına kadar, tahsilleri devam ediyorsa 25 yaşına kadar, kız yetim ve öksüzler ise evlenmemek koşuluyla ölene kadar maaş alabiliyor. Bu haktan yararlanmak için akılalmaz sahtecilik yolları deneniyor. Babası ya da annesinin emekli maaşını alabilmek için cinsiyet değiştirip, pembe nüfus kağıdı alanlar, Oğlunun imam nikahlı karısı (gelini) ile anlaşmalı resmi nikah yaparak öldükten sonra emekli maaşlarının geliniyle oğluna kalmasını sağlayanlar. Hem annesinden hem babasından kalan maaşları aldığı gibi, boşandığı eşinden nafaka ve hatta kendi özel sigortasından maaş alarak her ay dört maaşla geçinenler. Bakıma muhtaç derecede hasta, dul ve emekliye, yaşadığı sürece bakmak koşuluyla anlaşmalı evlenip, karşılığında emekli maaşa konanlar. Emekli sandığından emekli birinci kocasının dul maaşını aldıktan sonra, Bağ-Kur ya da SSK’dan emekli ikinci kocasının dul maaşını alarak çifte maaş alanlar.

Emekli maaşı yüksek ve ek gösterge alan dul ve emekli erkekler ile evlenerek hayatlarını garantiye alanlar Emekli maaşı kesilmesin diye yabancılarla evlenerek devlet babadan maaş almaya devam edenler. Vefat etmiş memur emeklisi eski eşinin maaşını almak için ikinci eşinden anlaşmalı olarak boşanıp maaş bağlatanlar. Çeyiz parası adı altında 2 yıllık aylıkları peşin olarak almak için anlaşmalı evlilik yapıp, boşananlar.

Kendi emekli maaşından ayrı olarak aynı kurumdan emekli ve ölmüş kocasından da dul maaşı alanlar. Hiç bir işte çalışmayarak merhum babasının emekli sandığından kalan maaşı, merhum annesinin SSK’dan kalan maaşı ile gül gibi hayat geçirenler, sahte evliliklerin akıl almaz senaryolarını yazıyorlar.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim