• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Konya -9 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Sahipsiz Gelecek…

Ufuk Karadavut

Ülkemizde önemli kabul edilen o kadar sorun var ki, hangi konuya el atsanız tutulacak tarafını bulamazsınız. Ancak hemen hepsinin temelinde yatan eğitim konusu genelde görmezden gelinir. Aslında çok şey konuşulur, bir şeyler söylenir. Hatta paralar aktarılarak toplantılar yapılır ama yinede değişen bir şey olmaz. Neden bir şeyler olmaz ve neden bir şeyler değişmez bunu anlamak gerçekten zor. Yetkililer ya bu konuya yeterince önem vermiyor, ya da güçleri yetmiyor. Birileri bu konunun düzelmesi için çalışanları ciddi anlamda engelliyor. Ne olup bittiğini bilmiyoruz ama herkes tarafından bilinen her iyiliğinde her kötülüğünde temeli olan eğitim ciddiye alınmıyor ve geleceğimiz tehlikeye atılıyor. Geleceğimizin teminatları sahipsizlik girdabı içerisinde kendi başlarına terk ediliyorlar.

 

Hemen her gün gazetelere veya televizyonlara yansıyan şiddet içerikli okul haberleri beklide duymadıklarımızın ve bize duyurulmayanların yanında beklide önemsiz kalıyor. Bu alanda sadece nitelik olarak değil aynı zamanda başka konularda da ciddi ve ciddi olduğu kadar kapsamlı problemlerin olduğunu göstermektedir. Bir yetkili şunları açık yüreklikle ifade edebilmiştir; Suçlu çocuklar her geçen gün daha fazla çeteleşme sürecine giriyor. On beş yıl öncesine dayanan ve sosyo-ekonomik sorunların ortaya çıkardığı bu olgu çözümlenemediği takdirde, on yıl sonra çok daha büyük ve organize suç potansiyeliyle karşı karşıya kalacağız. Üstelik o dönemde işlenecek suçların profili veya niteliği kapkaç suçlarını aratacak noktaya gelecek.’ Elbette bu tespitler kafadan atma ya da insanların moralini bozmaya yönelik haberler değil. İnsanları ürperten bu tespitlerin dayandığı somut veriler var. Hangi görüş ve düşüncede olursanız olun bunları bilmeli ve ona göre kendinizi hazırlayın.

 

Ülkemizde korumaya ihtiyacı olan çocukların sayısı 6 milyonu geçmiş durumda olduğu tahmin ediliyor. Evet, yanlış okumadınız altı milyon çocuğumuz bir şekilde bakıma muhtaç durumdadır. Özellikle sokakta çalışan, sokakta yaşayan ve tamamen sokakları kendisine mesken edinmiş çocuklar, bir yandan küçük bedenleri ile çalışıp para kazanma, ailesini geçindirme mücadelesi verirken bir yandan da sokakların özgür, ama çoğu zaman tehlikeli ve korunmasız ortamında, alkolikler, uyuşturucu madde bağımlıları gibi gruplarla, çetelerle hayat mücadelesi vermektedirler. Bu çocuklar, sokaklarda bu tür gruplar içerisinde her türlü olumsuz davranışı öğrenip kendi yaşamında uygulamaya dönüştürebilmektedirler. 6-17 yaş grubunda 1.6 milyon çocuk çeşitli iş kollarında, 4.8 milyon çocuk evlerde hizmetçi veya bakıcı olarak vesayet ve güvenceden büyük ölçüde mahrum bir şekilde yaşamak zorundadır.  

 

Unutulmamalıdır ki “çocukları sahipsiz bir toplumun geleceği de tehlike altındadır.” Çünkü toplumların geleceklerini sağlam temellere oturtacak olan beden ve ruh sağlığı korunarak yetişmiş olan çocuklardır. Her ne kadar bu gerçek bilinse de ülkemizde çocuklarımızın ihmal ve istismarı sonucu her gün birçok çocuk sokaklarda yaşamaya başlamakta ve böylece her geçen gün sokak çocukları sorunu da ürkütücü boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle Türkiye’nin büyük kentlerinde bu çocukların sayıları ve sorunları giderek artmaktadır ve bu sorun gerek devlet gerekse devlet dışındaki birçok kuruluş tarafından göz ardı edilip gerekli önlemler alınmadığı için önümüzdeki yıllarda bu sosyal problem başa çıkması mümkün olmayan boyutlara ulaşacaktır.

 

Sokaklarda 200 bin civarında çocuğun yaşadığı biliniyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gelen ya da getirilen çocuklarla bu sayı her geçen gün artıyor. Karakollara baktığımızda çocuk suçlulardan geçilmez oluyor. Özellikle küçük yaştaki çocukların suç almaması ya da yok denecek kadar az almaları nedeniyle çocuk suçlu sayısı hızla artıyor. Karakola düşen çocukların yapıları incelendiğinde her yüz çocuktan 35’i uyuşturucu hap veya tiner kullanıyor. Diğer bir deyişle bu çocuklar bağımlı. Hemen her gün polis tarafından suçlu olduğu için yakalanan çocuk suçlular, ıslah edilmelerini sağlayan Çocuk Islah Evlerine veya Çocuk Koruma Merkezlerine gönderilmeleri gerekmektedir. Ancak bu tür merkezlerin olmaması ya da sayılarının yok denecek kadar az olması nedeniyle çocuklar yeniden sahipsiz bir şekilde ve daha tecrübeli olarak sokağa bırakılmaktadırlar. Artık çocuk suç işlediğinde herhangi bir cezanın olmadığını gördüğü için suç işlemek artık daha kolay bir hal almaktadır. 10 yaşın altında binlerce çocuk çalıştırılmaktadır. Daha vahimi bu çocuklar örgütlü bir şekilde hatta bazıları aileleri tarafından çalıştırılmaktadır.

Devam edeceğiz…   

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nuri ünal
11 Nisan 2008 Cuma 18:29
önemli konu
Kalemine kuvvet değerli kardeşim. Sosyal Devlet insanına sahip çıkabilmedir. Yetkililere duyurulur.
88.249.22.29
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim