• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 17 °C
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • 'Adil Öksüz darbeyi Gülen'in onayıyla devreye soktu'
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al

Ruslara karşı dik duruş……

Mehmet Kanmaz

Bu milletin en mühim seciyelerinden biride içinde yaşanılan vaziyetin haline bakmaksızın dinine gelen bir musibete karşı,milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak olmuştur,bu uğurda her türlü fedakarlığı yapmış ve icap ettiğinde hayatını bile göze almıştır.bu manada tarihimizde çok ibretlik hakikatler vardır ve ben sizinle bu mevzuda hayatının her anı bir tarih olan BEDİÜZZAMAN’ hazretlerinin Rus komutana karşı dik duruşunun bir misalin sizinle paylaşmak istiyorum.

Bediüzzaman Said Nursi;Birinci dünya savaşında Bitlis'te Ruslarla savaşırken esir düşer. Rus askerleri diğer 100 civarında Osmanlı subayı esirlerle birlikte Bediüzzaman Hazretlerini de esir kampına götürür.orada yaşanan hadise;Ehl-i Sünnet mecmuasının 15 Teşrin-i Evvel 948 tarihli nüshasında neşredilmiştir. Ehl-i Sünnet gazetesi sahibi avukat bir zâtın makalesidir.

“Said nursi hazretleri;Van ve Bitlis civarında gönüllü alay komutanı olarakbirinci Cihan Harbinde talebeleri ile ruslara karşı cihad ederken, Bitlis mevkiinde yaralı olarak esir düşmüştü,ve  Sibirya’ya gönderilmiş, en büyük esirler kampında idi.  Günün birinde esirleri teftişe gelen ve kampı gezerken Bediüzzaman’ın önünden geçen Nikola Nikolaviç’e o hiç ehemmiyet vermiyor ve yerinden kımıldanmıyor. Başkumandanın nazar-ı dikkatini çekiyor. Tekrar bir bahane ile önünden geçiyor. Yine kımıldanmıyor. Üçüncü defasında önünde duruyor, tercüman vasıtasıyla aralarında şöyle bir muhavere geçiyor”

“Beni tanımadınız mı?”

“Evet, tanıdım. Nikola Nikolaviç, Çarın dayısıdır, Kafkas Cephesi Başkumandanıdır.”

“O halde ne için hakaret ettiler?”

“Hayır,ben kendilerine hakaret etmiş değilim. Ben mukaddesatımın emrettiğini yaptım.”

“Mukaddesat ne emrediyormuş?”

“Ben Müslüman âlimiyim. Kalbimde iman vardır. Kendisinde iman olan bir şahıs, imanı olmayan şahıstan efdaldir. Ben ona kıyam etseydim, mukaddesatıma hürmetsizlik yapmış olurdum. Onun için ben kıyam etmedim.”

“Şu halde, bana imansız demekle benim şahsımı, hem ordumu, hem de milletimi ve Çarı tahkir etmiş oluyor. Derhal divan-ı harp kurulunda isticvab edilsin.”

Bu emir üzerine divan-ı harp kuruluyor. Karargâhdaki Türk, Alman ve Avusturya zâbitleri, ayrı ayrı Bediüzzaman’a rica ederek Başkumandana tarziye vermesi için ısrar ediyorlar. Verdiği cevap bu oluyor:

“Ben âhiret diyarına göçmek ve huzur-u Resulullaha varmak istiyorum. Bana bir pasaport lâzımdır. Ben imanıma muhalif hareket edemem.”

Buna karşı kimse sesini çıkarmıyor, netice olarak harp divanı; Rus Çarını ve Rus ordusunu tahkir maddesinden idam kararını veriyor. Kararın infazı için gelen bir manga askerin başındaki subaya said nursi hazretleri; kemâl-i şetâretle, “Müsaade ediniz, on beş dakika vazifemi îfa edeyim” diye abdest alıp iki rekat namaz kılarken, Nikola Nikolaviç tekrar geliyor,ve  kendisine hitaben:“Beni affediniz. Sizin beni tahkir için bu hareketi yaptığınızı zannediyordum. Hakkınızda kanunî muamele yaptım. Fakat şimdi anlıyorum ki, siz bu hareketinizi imanınızdan alıyorsunuz ve mukaddesatın emirlerini îfa ediyorsunuz. Hükmünüz iptal edilmiş; dinî salâhatinizden (salihliğinizden) dolayı şâyân-ı takdirsiniz. Sizi rahatsız ettim, tekrar tekrar rica ediyorum, beni affediniz.”

Değerli dostlar;görüyorsunuz değilmi…..!Bütün Müslümanlar için şâyân-ı misal olan bu salâbet-i diniye ve yüksek seciyeyi,işte bugün yaşanan vaziyet karşısın da siyaset kurumunun ve bütün STK.ların ve toplumun bütün katmanlarının yap ması gerekende işte tam bu yukarda yazılan durumdur,yani demem  o ki hiç korkmaya,çekinmeye lüzum yok yeter ki değerlerimizden taviz vermeyelim ve dinimizin gereği elif gibi DİK DURALIM….

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim