• BIST 79.118
 • Altın 125,288
 • Dolar 3,0774
 • Euro 3,3518
 • Konya 17 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Risaleler neden sadeleştirilemez(2)…

Mehmet Kanmaz

Hiçbirimiz anlayarak girmedik ki risale dairesine. Önce sevgi ve şefkat halesi sardı etrafımızda, sonra davet edildik ya da müzakerelerle sorguladık sürecimizi veya derse gidip önce nefsimiz sıkıldı, gerçekten sıkıldığımızı zannettik, sonra kalbi ve ruhi tazelikle nefeslendik ve devam ettik. Bizzat bu fakir ilk dersinde bu süreci yaşadı.

Peki risalenin daha çok anlaşılması, doğru bilinmesi, yeni kuşağın şartlarına uygun çözüm üretilmesi noktasında bir şey yapılması gerekmez mi?

Elbette çok şey gerekir.Ama burada akla gelebilecek en son hatta akla gelmemesi gereken “sadeleştirme”dir.Bir kelimenin köküne “…leştirme” ile devam etmek bile başlı başına bir müdahaledir. Organik değildir. GDO’ya benzemektedir.

Bütün bu başlıkları uzun soluklu müzakere etmemiz gerekir.Ama itirazım kendime. Suçlu benim. Bir risale okuyucusu olarak.Yeterince risalenin hukukunu koruyamadık. Sıkıntı vardı, çaresizdik, yetersizdik, darbelerin hızarında öğütüldük, bölündük, süfyanizm hasım kabul etti v.s. Bunlar da kabul.Ama bir ihmalimiz var.

Direk risale anlatan okullarımız yok. Müfredatlarımız yeterli değil. Öğrenme sistematiğimiz akademik değil. Çağın çocuklarına,dijital sürecin duygu yüklü gençlerine yeni yaklaşımla model üretemedik.

Bu mecrada kendimizi sorgulayıp akademik, ilmi ve uygulanabilir, ruh-u asliyi rencide etmeyen bir sistem, ortak akılla kurulabilir. Nur talebeleri, efradını cami ağyarına mani olacak şekilde ihtisasa dayalı ortak hafıza ve istişare mekanizmasına ihtiyaç var. ama sadeleştirmeye  ihtiyaç yok.

Yani sadeleştirme, bahse konu gerekçelerin çözümü değil.Sanırım akl-ı selimle risale hukukuna risaleyi okuyan herkes sahip çıkma konusunda hem fikirdir.Tek mesele, bir problemi, bir ihtiyacı çözerken hangi sınırlarda, hangi materyallerle, hangi usul ve esaslarla yapacağımız üzerinde müzakereyi doğru sürdürmektir.

Üstad, açık ve net bir dille risale ile ilgili “Genç Saidler”in görevlerini tarif ediyor. Tasarruf sınırlarımız, daha doğrusu fazlaca özgürlükçü teşvik ve görev talimatını veriyor.

“…vazifeniz şerh ve izahla ve tekmil ve tahşiye ile ve neşir ve tâlimle, belki Yirmi Beşinci ve Otuz İkinci Mektupları telif ile ve Dokuzuncu Şuânın Dokuz Makamını tekmille ve Risale-i Nur’u tanzim ve tertip ve tefsir ve tashihle devam edecek.”Yukarıda kısa bir cümlesini aktardığım Kastamonu Lahikası’ndaki mektup, bize 11 başlıkta vazife veriyor.

Evet bu başlıklar altında risale ile ilgili yüzde 5 bile çalışılamadı.Ana bilim dallarına göre tasnifi yapılamadı. Eğitim materyalleri hazırlanmadı.Bunları vb.yapacak mensupları/gönüllüleri/talebeleri, öncelikle vazifelerini yapmadan kolaya kaçıp, Üstadlarına ait bir metin üzerinde değiştirme/sadeleştirme/Türkçeleştirme v.b. tasarruflar da bulunabilirler mi? Buna hakları var mı? Üstelik rızasına mugayir bir şekilde.

Acaba risale ile anılan nur grupları, altyapılarının/kaynaklarının/çalışmalarının ne kadarını direk risaleye ayırıyorlar da, hala anlaşılmama sıkıntısı çekiyorlar?Şimdi, nur talebelerinin yeni bir gayretle tanışma ve süreçle yüzleşme vakti.Devletimizle birlikte,diyanet işleri başkanlığının koordinasyonu ile Risalenin ilmi zeminine uygun şerh, izah, tekmil, tahşiye, neşir, talim, tekmil, tanzim, tertip, tefsir ve tashih yapmak vakti.Üstelik bu 11 maddenin her yaş grubuna göre ayrı ayrı çalışılması gerekir.Yetmedi, akademik düzeyde, ilmi zeminde ana bilim dallarına göre çalışılması zarureti var.

Görünen o ki, dersine çalışmak, denklemi çözmek, sabitlerle değişkenleri formülde doğru kullanmak, sistematiğine bağlı kalmak yerine sonuçları doğrulayacak, ama işlem hatalarını örten bir sınav kağıdı hazırlamışız.Osebeple nefsim adına diyorum ki,Risale değil,biz sadeleşmeliyiz. Risale oldukça sade. Ve böyle kalmalı.Dua ve muhabbetle……..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Çavuldur
07 Mart 2015 Cumartesi 14:02
14:02
Sanki Kur'an-ı Kerim o saçmalıklar.
88.252.237.67
kadir erdem
07 Mart 2015 Cumartesi 13:51
13:51
risale-i nurlar milletin ortak değeridir,mehmet beyin mesajlarına bu toplum duyarsız kalmamalı
176.239.66.197
osman yelden
07 Mart 2015 Cumartesi 11:33
11:33
geçen haftanındevamı olan bu makale ile mehmet bey sadeleşme ihanetine karşı nezih ifadeler kullanıken asıl vazifemizi hatırlatmış kaleminize sağlık.....
176.239.66.197
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim