• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 21 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Risale-i nurlar neden sadeleştirilemez….(1)

Mehmet Kanmaz

Risale-i Nur’la ilk tanışan, adeta şaşkınlığa uğrar. Kalbiyle ısındığı, merak etmeye başladığı ve derse gitmekle gitmemek arasında tereddüt ettiği ve “Nurcu arkadaşıma benzeyeyim mi benzemeyeyim mi” sorularını kendine sorduğu bir demde, risalenin kapağını açıp okumaya başladığında aklı bir duvara çarpar ve derki: Anlayamıyorum!

Elhak doğrudur. İlk defa okuduğu, altyapısının olmadığı, üstelik ısındığı halde aklının hazır olmadığı bir Kur’an tefsirini hemen / şimdi nasıl anlasın?
Üstelik anlamadığı da tartışmalı. Derecesine göre anlamıştır demek daha doğru.Ama televizyonların haber dili veya okuduğu gazetelerin dili veya sınırlı kelimelere hapsedilmiş Türkçeyle baktığın zaman elbette kendine göre “tam” anlamamış oluyor.Zaten risaleyi anlamanın “tam”ı yok ki. Her defasında yeniden öğreniyorsunuz.Velev ki, kelimeleri, kavramları, arka planı bilseniz bile.

Çünkü 6000 sayfa bir gergef gibi örülmüş. Her konu diğerine mukaddimedir/giriştir.
Bir muhakeme ve mantık kurgusu disiplini vardır.Mevzuların birbirine geçişini veren köprü kavramlar/ıstılahlar vardır. Ayrıca her konunun kendi içinde röper noktası diyebileceğimiz nirengi ifadeleri vardır.Bir de risaleye has, ona hususi ve çağın ruhuna inşirah veren Kur’ani elfaz vardır.  Lafızlar, kendi vicdanını taşır.

Evet, 30 yıllık bir okuyucu olarak anlamadığım çok konu var. Burada anlamayan, anlamaya yetmeyen biri üzerinde mi çözüm üreteceğiz yoksa anlama vecibesi taşıdığımız risale metnini gazete diline veya normal ifadelerimize dönüştürerek mi seviyeyi belirleyeceğiz?
Kritik nokta budur?Benim altyapım risalenin bazı konularına anlamaya yetmiyor. İlahiyatçılarımızın bir kısmının da Arapçaları İşarat’ul i’caz’ı anlamaya yetmiyor.
Uluslararası ilişkiler çalışan zevatın da İslam birliği ve Avrupa Birliği konusunda risaleyi okumaya zamanları yetmiyor.

“Anlaşılmıyor, zordur, daha çok kişi okusun, gelin sadeleştirelim” iyi niyeti, tespit yapmada ve risaleyi değerlendirmede bizi zayıf ve sıkıntılı noktalara taşır.Anlamayan veya anlayamayan benim.“Ben” “Biz” olursa anlarız.

Külli aklın manalarını havi ve “Kur’anın bir mucize-i manevisi” olan risaleyi ortak akılla daha çok anlarız. Mesela birey, aileler ve cemaatler  çocuğun öğretim ve kariyeri için seferber oldukları kadar risaleye de zaman ve yatırım fırsatı açsalar, eminim üç dil bilen çocuk bir üst dil olarak risale ile zekasını taçlandıracaktır. Yeni seferberlik sadece dünya ve fırsatlar olursa,  hep birlikte risaleyi anlamaya yatırım yapmazsak bu günkü tabloyu yaşarız.

90 yıldan beri Devlet risaleye mesafeli, hatta Kemalist rejim hasım kabul ediyordu,Dini çevrelerin çoğu yeterince incelememiş bile. Akademisyenler neredeyse okumamış. Nur talebeleri, kariyeri kadar risaleyi hayatın içine taşıyamamış, üniversiteler ve iş dünyası hala ürkek. Cemaatler sadece kendi kapalı zemininde risale okuyor ve müzakere ediyor.Allah aşkına, nedir bu risalenin çektiği?Ne kadar ilgilendik ki, ne kadar şartlar normal ki, bir de “anlaşılmıyor” diyoruz.Bence yolun başındayız,ve iyi bir yere de geldiğimiz kanaatindeyim,

Devletimiz de artık risalelere sahip çıkmaya başladı ciddi çalışmalar yapıyor,orjinalinden risaleleri basmaya başladı,toplumun diğer kesimleri özelliklede aydınlarımız açık müzakereye yeni başladılar,üniversiteler daha yeni konferanslarla sempezyumlarla meseleyi anlamaya başladı,O sebepten, nefsim adına diyorum ki,Risale değil, biz sadeleşmeliyiz. Risale oldukça sade. Ve böyle kalmalı.…Devam edeceğiz inşallah….

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
abdulkadir sözbir
28 Şubat 2015 Cumartesi 14:24
14:24
risale-i nurların ahirzamana bakan imani hastalıkları tedavi noktasında çok büyük vazife ifa ettiğini düşünüyorum.mehmet beyin bu eserin önemi ile ilgili yazdığı bu makale fevkalede ehmmiyetlidir.
178.243.230.25
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim