• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -4 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

RAMAZAN ÖZEL

Yasir Ünlü

Ramazan gecelerinin özel kıyamı teravih namazıdır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman; 27) buyurmuştur.

Teravih namazı yirmi rekâttır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayına mahsus bir namazdır. Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Yirmi rekât olan teravih namazı her iki rekâtın sonunda selam verilerek kılınır. Dört rekâtta bir selam verilerek de kılınabilir. Her iki durumda da yirmi rekâta tamamlanılır. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan buna başta bir niyet yeterlidir. Ancak aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken niyet edilmesinin ihtiyata daha uygun olduğunu âlimlerimiz söylemişlerdir. (Reddü’l Muhtar, 1/473)

Teravih namazı tek başına kılınabileceği gibi cemaatle de kılınır. Cemaatle kılmak sünnet-i kifayedir. Bunun için bazı kimseler teravihi camide cemaatle kılsalar bazı kimseler de evlerinde yalnız olarak kılsalar sünneti terk etmiş olmazlar. Cemaatle kılınabilecek her namazı elbette camide kılmak daha faziletlidir.

Teravih namazının rekâtları konusunda sekizden otuz altı rekâta kadar rakamlar söylenilmektedir. Teravih namazının yirmi rekât olduğu çoğunluk tarafından kabul edilmekle ve Müslümanlar arasında yerleşik teamülde bu yönde olmakla beraber zaman zaman sekiz rekât kılınması gerektiği doğrultusunda iddialar gündeme gelmektedir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem teravih namazını birkaç gece dışında sürekli olarak tek başına kılmış ve sahabilerini; “Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” diyerek bu namaza teşvik etmiştir. (İlmihal 1, sf: 312, İsam)

Peygamber Efendimiz teravihi diğer nafile namazlar gibi tutmayıp onda duruma göre cemaat olarak vitirle beraber on bir rekât kılmıştır. Sonra cemaatle kılmayı bırakmış ve bırakmalarındaki sebebi de ümmete onun da farz olması korkusundan kaynaklandığını beyan etmişlerdir. Bu ifade Hz. Aişe’nin rivayeti olarak Buhari’de yer almaktadır. Buna göre teravihin sekiz rekâtı sünnet ve on iki rekâtı “Bahr” isimli eserde ifade edildiği gibi müstehap olup tamamının (yirmi rekâtın) sünnet olması; “Size benim ve benden sonraki raşit halifelerin yolu ve sünneti gereklidir, ona sarılınız.” mealindeki hadisle sabit olmuş demektir. Bir diğer rivayete göre Efendimiz yirmi rekatı iki gece kılıp bıraktıkları için Hz. Aişe radıyallahu anha bunu söylememiştir. (Nimet-i İslam, sf: 424)

Teravih hakkındaki bütün rivayetler dikkate alınırsa teravihin sekiz, yirmi, otuz altı rekât olarak kılındığı anlaşılır. Ancak Hz. Ömer’in uygulamasıyla bu sayı yirmi olarak yerleşmiş, Hz. Osman ve Hz. Ali zamanında ve daha sonraları bu şekilde devam etmiştir. Gerek Sünni gerek Şii fıkıh mezhepleri içerisinde teravih namazının yirmi rekâttan az olduğunu söyleyen bir mezhep yoktur. (İlmihal 1, sf: 313-314, İsam)

Teravihlerimizin affımıza vesile olması dileğiyle. Selam ve dua ile…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim