• BIST 110.059
  • Altın 175,012
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Konya 20 °C
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Elektrik dağıtım şirketlerine seçim ödevi!
  • Kılıçdaroğlu’na 24 Haziran stratejisini ulaştıran kurye Tayyibe Gülek mi?

Ramazan Kur’an Ay’ıdır (4)

Salih Sedat Ersöz

Kur’an’ı anlamaya çalışmak, Yaratıcımızın bu yüce Kitabında ferman buyurduğu emirlerini ve yasaklarını kavramak için gayret etmek ve Kur’an Ayetleri üzerinde düşünmek Yüce Allah’ın bir emridir.

Yaratıcımızın emirlerini yerine getirmemiz, Kur’an’ı en doğru ve en güzel şekilde açıklayan kitapları anlayarak okumamızla mümkün olabilir.

Şunu da bilmemiz gerekir ki Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de öğüt almak için bütün akıl sahiplerine hitap ediyor. Yani burada hitap sadece inananlara değil aynı zamanda inanmayanlara da yapılıyor.

Allah-ü Teala; inanmayanları da Kur’an’ı anlamaya, ayetlerini düşünmeye ve öğüt almaya davet ediyor. Olur ki, onlar da Kur’an ayetleri üzerinde düşünürler, araştırma, inceleme yaparlar, öğüt alırlar ve hidayete kavuşurlar.

Nitekim Avrupa ülkelerinde, Kur’an üzerine araştırma yaparak hidayete kavuşan ve samimi Müslüman olan çok sayıda kişinin varlığı bilinmektedir. Onun için Kur’an’ı anlamaya çalışmak için gayret etmek çok önemli bir hususiyettir.

Ayrıca bazı kişilerin de, “Kur’an’ı anlamak zordur, O’nu herkes anlayamaz” tarzında söyledikleri sözlerin bir geçerliliği olmadığını da bilmek gerekir.

Bu konuda Yaratıcımız Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurur: “Andolsun biz Kur’an’ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. Düşünüp öğüt alan yok mudur?” (Kamer 17)

Kur’an’ın anlaşılması ve öğüt alınabilmesi için kolaylaştırıldığını bize bizzat Allah (c.c)  bildiriyor. Onun için Kur’an’ı okumak, dinlemek ve anlamaya çalışmak için gayret etmek önemli bir görevdir. Kur’an’ın anlaşılması için yeterli miktarda meal ve tefsir kitapları mevcuttur.

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında okuduğumuz Kur’an Ayetlerini anlamak ve manalarını kavramak için mutlaka meallerini ve mümkünse tefsirini okumakta büyük yararlar vardır. Zira Müslüman’ın asıl görevi bundan sonra uygulama safhasında başlayacaktır.

Kur’an’ı anlamak, manasını ve mesajını kavramak, emir ve yasaklarını öğrenmek için gayret eden Müslüman’ı  bundan sonra daha önemli bir görev beklemektedir. Bu görev; öğrendiklerini uygulama, anladıklarını hayata geçirme, Kur’an’ın manasını ve mesajını yaşantısında eksiksiz tatbik etme görevidir.

 Kur’an’da ve Efendimizin Hadis-i Şeriflerinde bir Müslüman’ın nasıl davranması ve yaşantısında nelere dikkat etmesi ile ilgili bilgiler mevcuttur. Bütün bu bilgiler Kur’an meal ve tefsirleri ile Hadis ve Siyer-i Nebi (Hz. Peygamberin hayatı) kitaplarından öğrenilebilir.

Her Müslüman’ın bu kitapları okuyarak yaşantısını hangi ölçüler içinde geçirmesi gerektiğini öğrenmesi ve neleri yapıp yapmayacağı konusunda yeterli bilgileri edinmesi, Rabbimizin bizden istediği emirleri içinde yer alır.

Hayatında uygulaması gerekli olan bilgileri edinen Müslüman için artık Kur’an’ı yaşama, uygulama, hükümleri ile amel etme ve tatbik etme vazifesi bir an önce başlamalıdır.

Yarın devam edelim İnşallah.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim