• BIST 82.796
  • Altın 147,560
  • Dolar 3,7818
  • Euro 4,0344
  • Konya -1 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

Peygamberler Hata Yapar Mı?

Ufuk Karadavut

Allah (CC) peygamber olarak görevlendirdiği kişilerin yaşayışları, davranışları, hayata bakış açıları diğer insanlarınkinden çok farklıdır. Her zaman için yalandan, dolandan, fitneden, fesattan, yetim malı yemekten, ahlaksızlıktan ve bunun gibi her türlü fenalıklardan uzak kalmışlar ve onlara yaklaşmamışlardır. Peygamberlerin kendilerine has özellikleri vardır. Bunlar; sıdk, emanet, ismet, fetanet ve erkek olmaktır. Bu özellikler yeryüzüne gönderilen her peygamberin temel özellikleridir.

            Sıdk, doğru söz söyleme, yanlış düşünmemek, yanlış iş yapmamak anlamını taşımaktadır. Bu nedenle doğru olmak ve doğru işler yapmak peygamberlerin temel özelliklerinden ilkidir.  Doğru olmayan doğru iş yapmayan ve doğru davranışlar sergilemeyen birisinin söylediklerini kimse dikkate almaz. Peygamberlerin hayatları her türlü hilafa kapalıdır. Duygu ve düşüncelerinde de doğruluk onların yaratılışlarının bir parçasıdır. Bu özellik olmasa idi Allah’tan naklettikleri hiçbir şeyin inandırıcılığı olmazdı.

            Emanet, peygamberlerin en önemli ikinci sıfatıdır. Kelime olarak inanılan, emniyet edilen ve güvenilen anlamındadır. Mü’min kelimesi ile aynı kökten olduğu için aslında mü’min olan kişinin de güvenilir olması gerekir. Peygamberler kendilerine iletilen vahyi en doğru şekilde insanlara iletmeleri gerekir. Allah’ın emir ve yasaklarını kullara aktarma noktasında, herhangi bir fazlalık, eksiklik, tahrif ve değişiklik yapmaları söz konusu değildir. Bu nedenle emin olunan insanlardır. Peygamberimize daha peygamberlik görevi verilmeden çok önce “El Emin” sıfatının verilmesi boşuna değildir.

            İsmet özelliği ise onların masum ve günahsız olduklarını ifade eden temel özelliklerden birisidir. Aslında İsmet, “menetme, engelleme veya himayeye alınmış, korunmuş” anlamlarını taşır. Yani peygamberler her türlü kötülükten korunmuşlarıdır. Allahın koruması altındadırlar. Allah (CC), peygamber olarak göndereceği kuluna asla günah işleme fırsatı vermez. O, peygamberlerine günah işletmez.

            Fetanet özelliği ise yine peygamberlerin aslında akıl ile aklı aşma işi olarak ifade edilmektedir. Bilindiği gibi İslam dini vahiy yolu ile gelmiştir. Vahiylerin inanlara ulaştırılmasında anlaşılabilir şekle sokulmasında peygamberler fetanet özelliğini kullanırlar. Fetanet özelliğine bazı uzmanlar “peygamber aklı” olarak ta tanımlamaktadırlar.

            Tebliğ özelliği de yine peygamberlerin temel özelliklerindendir. Tebliğ aslında peygamberlerin varlıklarının temelidir. Çünkü peygamberler tebliğ ettikçe peygamberdirler. (CC) insanlara olan lütuf ve keremini, peygamberlerle canlandırmış ve onların hayatlarıyla hakikati tecellî ettirmiştir. Bunun diğer insanlara aksetmesi ise, ancak tebliğ ile olacaktır.

            Adalet ise adı üzerinde olduğu gibi adalet sahibi olmayı ifade etmektedir. Adil olmamak peygamberler için geçerli değildir Çünkü Allah (CC) peygamberlerin her özellik bakımından mükemmel olmalarını sağlamıştır. Adalette bu özelliklerden en önemlileri arasındadır. Adaletsiz bir peygamber düşünülmez. 

            Yani peygamber olmak her kulun harcı olmadığı gibi peygamber olarak seçilen kişiler çok özel kişilerdir. Özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) peygamberler içerisinde ayrı bir yeri vardır.

            Şimdi bunları neden anlattığımıza gelince, İç İşleri Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “peygamber hata yaptı biz yapmadık” şeklinde bir cümle kullandı. Ne olursanız olun böyle bir cümle kullanarak peygamberimizin önüne geçemezsiniz. Şimdiye kadar bir özür ve düzeltme de yapılmadığından konuşmacının sözünün arkasında durduğu anlaşılıyor. Yukarıda belirtilen sıfatlara inanmıyorsanız peygamberimizin hata yaptığına da inanırsınız. Oradaki hikmeti anlama yeteneğiniz yoksa elbette istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ama cemaatlerin, tarikatların, din adamlarının ve özellikle de diyanetin sessiz kalması ise çok anlamlıdır.

            Not: Önümüzdeki hafta mübarek kadir gecesini idrak edeceğiz. Allah hayırlı eylesin. Allah hepimize akıl fikir ve izan versin.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
HAKKI TAŞYÜZ
18 Temmuz 2014 Cuma 16:30
16:30
İç İşleri Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “peygamber hata yaptı biz yapmadık” şeklinde bir cümle kullandı ise YAZIKLAR OLSUN arkasında duranlara ,yazıklar olsun hala övgüler yağdıranlara.Nerede bizim kıymetli STK larımız.Galiba onları ilgilendirmiyor bu sözler.Basın bildirisi okumak için kınamak için bir işaret almadılar galiba.Zülfü yare dokunmamak için. Cenab-ı Hakk önce biz müslümanlardan soracak bunun hesabını ahirette.Böylece biline dostlar.İyi uylularrrrrrr..........
78.161.92.46
Muhalif
18 Temmuz 2014 Cuma 09:22
09:22
Hocam oldu mu şimdi, Memleket gazetesinin editörü de yazı işleri müdürü de bu konuyu sümenaltı etmek için bu kadar uğraşmıştı. Neden yazınıza konu yaptınız. Onlar Muammer İnce'nin birasıyla, Hüseyin Aygün'ün rakısıyla ugraşarak, hassasiyetlerini anlatıyorlardı. Bakara makara muhabbetini montaj diyerek sallamışlardı. Bunu da görmezden gelerek yok olacağını sonayorlardı.
195.177.206.65
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim