• BIST 84.208
  • Altın 147,005
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

Papadan Diyalogculara Mesaj

Ufuk Karadavut

İslam dini ve Hz. Muhammed hakkında hakarete varan oldukça çirkin sözler söyleyen Papa 16. Benediktus’a hemen her ülkeden az ya da çok tepki geldi. Papa ‘Bana Muhammed’in ne yenilik getirdiğini gösterin. Sadece şeytani ve insanlık dışı şeyler bulursunuz. Dinini kılıçla yaymak gibi…’ demiştir. Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Papa’nın bu açıklaması haçlı batı zihniyetini iyi bilenler için hiç de şaşırtıcı olmadı. Ama bazı şaşıranlar ve hayal kırıklığına uğrayanların da olduğunu söylemek lazım. Bunlar içinde en büyük grubu da diyalogcular oluşturuyor.

Papanın bu açıklamaların ardında aslında Müslüman Türklere karşı kin duygusu yatmaktadır. Zamanında Türkler’in haçlı zihniyetini nasıl zorladığını ve Allah’ın yardımıyla hesaplarını nasıl bozduklarını çok iyi bildikleri için düşmanlık yapmalarını ve bizleri anlamak istememelerini gayet iyi anlayabiliyoruz. Papaların İslam ve Türk düşmanlıkları Türklerin Müslüman oldukları zamana kadar dayanır. Her ne kadar daha öncesinden de düşmanlıkları olsa da içerik olarak ve keskinlik olarak Müslüman olduktan sonra geriye dönülmez bir şekilde düşmanlıkları artmıştır. Hun Devleti’nin Hakanı Büyük Attila 451 yılında Vatikan’a diz çöktürmüştür. Papa ve kardinallerin Attila’ya kendilerini affetmeleri için yalvarmalarını asla unutmamışlardır. Haçlı seferlerinin temelinde de bu düşmanlık yatmaktadır. İlk haçlı seferi Malazgirt zaferinden sadece 25 yıl sonra Papa’nın önderliği ve yönlendirmesi ile bütün Avrupa’yı bize karşı kışkırtması ve birleştirmesi ile başlamıştır. O günden bu ya da Müslüman Türklere olan kin, nefret ve düşmanlıkları açık ya da gizli ama sürekli devam etmiştir. Dikkat edilirse, Papa’nın dinimize karşı yapmış olduğu saldırının temelinde de bu düşmanlığın köklerini bulabilirsiniz. Haçlı seferlerinin içeriği ve düşünce temelinin anlaşılması Papa ve benzerlerini anlamak için oldukça önemlidir. Haçlı seferlerinin temelinde Kudüs şehrinin Müslümanlardan kurtarılması yatmaktaydı. Tarihte eşine belki de rastlanmayacak bir mücadeleye başlanmış ve milyonlarca insan bu uğurca hayatını kaybetmiştir. Orta Asya’dan büyük bir inanç ve kültür birikimi ile batıya doğru gelen Türkler’in önlerinin kesişmesi ve Avrupa’ya ulaşmalarının engellenmesiydi.

Bu amaçla bütün Avrupa’yı Türklere karşı harekete geçirmek ve ardından Papalık makamının özlediği üstün iradenin yeniden ama daha sürekli bir şekilde Avrupa genelinde sağlanmasıydı. Papa’lık içinde bulunduğu yalan, dolan, fuhuş ve gelir kaynaklarının adaletsiz paylaşımı gibi konulardan dolayı zor günler geçiriyordu. Açık bir tehdit olarak gördükleri Türkleri hedef göstererek hem kendi makamlarını korumak, saygınlıklarını yeniden kazanmak ve Avrupa’yı birleştirerek Roma Kilisesi’nin üstünlüğünü kabul ettirmek istiyorlardı. Bu amaçla haçlı sürüleri yıllarca Müslüman Türklerin üzerine kudurmuş canavarlar gibi saldırmışlardır. Papaların büyük kini ve İslam dinini yeryüzünden ebediyen silme düşüncelerini gerçekleştirmek için yapılan bu kanlı savaşlar, İslam’ın yenilmez kılcı durumundaki Türkler tarafından her seferinde ters yüz edilmiştir.

Haçlı seferlerini anlamak bugünkü olayları daha iyi anlamak ve değerlendirmek için gereklidir. Eğer Avrupalı birisi çıkıp İslam ve Türkler hakkında hakaretler ediyorsa bilin ki temelinde haçlı zihniyetinden kalma döküntüler ya da haçlı zihniyeti kaynaklı fikirlere sahiptir. Baksanıza Papa ikinci bir açıklama daha yaptı ve herkes özür dileyecek diye beklerken özür dilemedi. Yalnızca üzgün olduğunu ifade etti. Bunun anlamı bana göre İslam dünyası ile dalga geçmektir. Bu ‘Söylediklerimin hepsi doğru, ama yanlış zamanda söylemiş olabilirim’ şeklinde yorumlanabilir.           Elbette Papa’nın ne düşündüğünü tam olara bilmemiz mümkün değil. Ancak iyi niyetli olmamızı gerektirecek her hangi bir işarette bulunmuyor.

Yapılan bu akıl dışı açıklamalar ve İslam’ın sanki bir şiddet diniymiş gibi göstermeye çalışan Papa ve yandaşların kendi vahşi ve barbar tarihlerine iyi bakmalarını öneririm. Haçlı seferlerinin ötesinde yüzyıl savaşları, kazıklı voyvodalar, Cermen, Norman ve Franklar gibi medeniyetten ve insanlıktan uzak kitleleri, akla gelebilecek ve gelmeyecek her türlü fenalığı yapanlar papa ve benzerlerinin dedeleridir. Türk tarihine bakarsanız gerek İslam öncesi ve gerekse de İslam sonrası dönemlerde hiç kimseye zulüm yapılmamıştır. Hiçbir dönemi karanlık ve anlaşılmaz değildir.  

Son yıllarda artarak devam eden dinlerarası diyalog ve medeniyetler ittifakı savunucularının nerelerde olduklarını ve seslerinin neden çıkmadığını merak ediyorum doğrusu. ‘İbrahimi dinler’ masalı ile insanların kafalarını karıştırarak inançlarını bozanlar, kafalarda şüphe uyandırarak büyük bir vebal yüklenenler neredeler. Aslında Papa’nın açıklamaları yazının başında ifade ettiğim gibi bizim için şaşırtıcı olmadı. Ama diyalogcular şaşırdı mı? Ya da böyle bir şeyi biliyor oldukları için şaşırmadılar mı? Aslında Allah’tan korkan bir diyalogcu çıksa da söylese. Papa’nın konuşmalar hakkında ne düşünüyorlar? Papa’nın sözleri onlar için bir anlam ifade ediyor mu? Papa’nın sözlerini kendileri için önemli bir mesaj olarak algılayabiliyorlar mı?

Ramazan ayı Pazar günü başlıyor. Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.  

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim