• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Konya 4 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

Özgürlük için olgunlaşmak

M. Faik Özdengül

Olgunluktan söz etmeliyim.

Bundan sürekli söz etmeliyiz. Olgunlaşmak için çabalamalıyız. Bir basamak yukarı çıkarken onun getirdiği olgunluğu da yanımıza alarak çıkmalıyız.

Yeni doğan bir bebek her yeni günde olgunlaştırılmalı. İlk adımını atarken yeterli kırılmalarla ilk adıma hazırlanmış olmalı. Evden dışarı çıktığında diğer çocuklarla oynamaya başlayacağı zaman bunun ruhsal olgunluğuna da hazırlanmış olmalı. Oyun döneminden okula başlayacağı zaman süresince artmalı bu olgunluk ve okula başladığı gün buna hazır olmalı. Sonra ergenlik, ardından erkekse askerlik sonra evlilik, annelik babalık, iş hayatı, temsil ettiği görevler, dedelik ninelik ve sonra ölüm, ölürken de ölümün gerektirdiği olgunluğa ulaşarak ölmeli insan.

 

Ülkemi düşününce bunun ne denli önemli olduğunu yeniden hatırladım. Bulunduğu yerin ruhsal olgunluğunda olmayanlarımız ne çok acı çektiriyoruz hem kendimize hem de diğerlerine. Örneğin bununla ilgili çok sayıda deyim var dilimizde. Paranın kültürü ve olgunluğu yan yana değilse sonradan görme diyoruz ya da görgüsüz. Temsil ettiği görevin olgunluğu yoksa aciz ya da zalim deniyor. Evliliğin gerektirdiği olgunluk yoksa diğeri için çocuk gibi diyor ve saygısını yitiriyor öteki. İlişkilerde, işte, temsiliyette hep böyle.

 

Problemlerimizi olgunluktan uzak olduğumuzda tartışamıyoruz. İncinmeler, kırılmalar, öfke, saldırganlık diz boyu. Bölünmeler, gurup fanatizmi, takımı uğrunda ölmeler, konuşmanın dışındaki güç gösterileri hepsi aynı nedenden.

İnsan kendini ifade etmeden duramaz. Bunu biliyoruz. Bunu yapacak güvenli ortamı yoksa dolambaçlı yollar bulacaktır. Kavgalar kendini ifade etme biçimidir. Kendini var etmenin dolambaçlı yollarından birisidir. Diğerini türlü yollarla incitme, çamur atma, ezme girişimleri hepsi var olma kendini var etme araçlarıdır.

 

Çünkü her kes kabul görmek, fark edilmek önemsenmek, adam yerine konmak ister. Bunu da ulaştığı veya bulunduğu olgunluk düzeyinde yapacaktır. Reddedilme, alay edilme, şiddete maruz kalma korkularını aşan birisi kendisini ancak doğal yollarla ifade edebilir. Değilse dolambaçlı yollar deneyecektir. O zaman doğal yollarla var olmanın temel koşullarından birisi temel güven duygusunu edinmektir. Emniyet hissi ve güven duygusu. Bunu elde ettikten sonra ben buradayım, böyle düşünüyorum, bunu istiyorum ve diğerlerini de olduğu gibi kabul ediyorum diyebilir. Erken yaşlarda edinilmediyse bir an önce güven duygusu üzerinde çalışılıp buna ulaşılmalı. Çünkü bizi durduran en temel duygu korkudur. Sıralamak çok uzun yer kaplar bu korkuları. Kaybetme, yalnızlık, beğenilmeme, sevilmeme, aç kalma, terk edilme, yoksunluk… ve daha bir sürü.

 

Bizi olgunlaştırmayan şeyler de mi korkuyla ilgili. Muhtemelen. Atmamız gereken adımları atmaktan alıkoyan da korku. Hiçbir şey olmasa o ana dek sahip olduklarımızdan uzak kalma korkusu. Bulunduğumuz yeri ve sahip olduklarımız yitirme endişesi. Oysa değerine değil himmetine bakılır der Hz Pir.

 

Bu korkulardan kurtulmanın yolu çocuk için babasına ya da annesine mutlak güvendir. Hayatının ilk yıllarında etrafında nesne sürekliliği olan, ne zaman ihtiyaç duysa gülümseyen ve şefkatli yüzü gören çocuk temel güven duygusu açısından şanslı çocuktur. Hayatının diğer yıllarında da öyle. Nasılsa onlar arkasındadır ve ne olursa olsun yalnız ve korumasız kalmayacaktır. Bu çocuk rahatlıkla kendini doğal yollardan var edip ifade edecektir. O zaman bu güvenilir ebeveyn yerine konacak ve onlardan daha güçlü daha, şefkatli, daha güvenilir, daha adil bir varlık olsa? Korkularımızdan uzak kendi mecrasında olgunluğa daha kolay erişemez miyiz?  Cevabı evet. Tanrı var mı yok mu tartışmalarından uzak durarak söylüyorum bunu. Bu her kes için neye inanırsa inansın olmazsa olmaz bir gereklilik sadece bu açıdan bile. Ben varlığına yürekten inanıyorum. Ve Hz Pir’in dediği gibi düğümleri, sıkıntıları problemleri çözenin de O olduğundan hiç kuşkum yok. Maksadım erken dönemde elde edilemeyen temel güven duygusunun hemen çabucak oluşturulmasının gerektiği.

 

Olgunlaşma şart. Olgunlaşmak için de korkulardan kurtulmak. Korkuların esiri olmadan özgürleşmenin en temel yolu da sırtını sağlam bir yere dayamak. Bu sağlam yeri bulun ve adımı atın. Bir arada güvenle, sevgiyle yaşamanın başka yolu yok. Değilse bugün içinde bulunduğumuz korku toplumu hücrelerimize kadar işler. Önyargılarımızın korkularımızın esiri köleler, birbirimize hakimiyet kurmak için çatışır dururuz. Yazık değil mi hepimize?

 

Hem kendine hem diğerine inanmayan bir topluluk. Diğerinden korkan ürken. Kendini emniyette hissetmeyen insanlar. Ürken. Geleceğinden emin olmayan. Yargılamalardan bunalmış yorgun insanlar. Ne kadar kalabalığız.

Özgürlüğün bir yolu mutlaka olmalı. Özgür olunca olgunlaşmak daha da kolaylaşacak. Olgunlaştıkça da daha özgür.

 

Hazrete kulak vermek en iyisi:

“Günler geçtiyse, geçip gitsin; korkumuz yok. Ey temizlikte naziri olmayan, hemen sen kal!”

www.pozitifdegisim.com

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Güler Pınarbaşı
07 Mayıs 2008 Çarşamba 11:25
Merhaba
Uzun zaman sonra yeniden yazınızı farkedip okumak, büyük bir zevk oldu. Elinize sağlık.
85.109.84.163
redi
19 Nisan 2008 Cumartesi 22:55
farkındalık
insan ona gerekli olan şeyleri bilmiyorsa nasıl onu elde etmek için çaba sarfedebilir ki? olgunlaşmak için aydınlanma şart bence.Aydınlansın ki çevresini de aydınlatsın korkuları gün ışığına çıksın ve onların farkına varsın. onlarla yüzleşsin. çünkü insanlar bilmediklerinin cahilidirler ve onlardan korkarlar. ve sürekli kaçarlar.bizi biz olmaktan alıkoyan korktuklarımız değil içimizde büyüttüğümüz ve aşılamaz hale getirdiğimiz korkularımızla yüzleşme korkusudur.olgunlaşmak istiyorsak her dem canlı kalmalı ve pişmeliyiz bazen bize acı verse bile.özgürlüğe gelince o bizlere doğuştan verilen en büyük hediye.en büyük güce sımsıkı sarıldıkça güvende ve özgür oldugunuzu anlarsınız ve artık aydınlanma ve aydınlatma başlar orda... selam ve dua ile...
78.163.134.250
kutlama
17 Nisan 2008 Perşembe 17:49
faik özdengül
düşünceleri ifade etmek aslında beni memnun eden bir davranış yazma biçimi ne olursa olsun amacım zaten herkesin kendini ifade decek cesareti göstermesi en azından,yazılanlar iyi yolda olduğumuzu gösteriyor,başkaları neder diye endişe etmeden sadece kendimizi ifade etmek, başkalarını var ettiğimiz sürece varız hepimiz, katkıda buluna ve kendini iafde eden herkesi kutluyorum bu yüzden ve bir yazar da geri bildirim almak ister sesinin yankı bulmasından hoşlanır, kendinizi var etmekten uzak durmayın
88.255.52.27
sevil köse
17 Nisan 2008 Perşembe 15:40
tam yazıdaki gibi olduk.
sevgili yorumcular,yazar san pragrafında tam bizleri anlatmış,isterseniz tekrar okuyun.
yargılanmadan bunalmış,yorgun insanlar toplulugunun bir parçasıyız.
her insan olgunlaştıgı kadar özgürdür.
tüm yarumculara saygılar
yazarımızada sabırlar.
78.165.185.34
mehmet K.Aslan
17 Nisan 2008 Perşembe 14:39
tavsiye
Sayın Sevil Hanım,Bu kadar yorum yazacağınıza ,size gazeteye yazarlık yapmanızı tavsiye ederim.Saygılarımla
88.228.105.96
songül buğday
17 Nisan 2008 Perşembe 12:40
eleştiri ve yargı ikisi birbirine cidden yakın
yorum yazarken getirilerini kabul etmekte bir olgunluktur...
88.254.29.233
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim