• BIST 84.208
  • Altın 147,005
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

Özgür Suriye Ordusu Nereye Gidiyor

Ufuk Karadavut

Yıllardan beri Suriye’de ciddi anlamda oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunda roller dağıtılmıştır. Ülke karıştırılmış, vatandaşlar ülkelerini savunmak yerine kaçmayı daha dini ve milli gördüklerinden kuyruklarını kıstırıp başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere kaçmışlardır. Şehit olmak en önemli ve tereddütsüz İslam dininin en önemli kazanımı iken bunlar şehitliği bırakıp, kaçmayı dinin en önemli özelliği kabul etmişlerdir. Bunda en önemli etkenin ülke içinde yerleşmiş olan dini grupların etkinliğinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi orada da kurulan Sivil toplum kuruluşları kişileri yanlış bilgilendirmekte ve yanlış yönlendirilmektedir. Bunlardan birisi de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak adlandırılan gruptur. Bazı yerlerde Hür Suriye ordusu olarak ta kullanılmaktadır.

Bunlar kendilerini şu şekilde tanıtarak halkın desteğini almak istemişlerdir. Kendi internet sitelerinde “Özgür Suriye Ordusu herhangi bir çıkar veya maddi kazanç için Esad rejimine başkaldırmış veya bu rejime karşı savaşmış milis veya diğer herhangi bir silahlı kuvvet değildir… Biz sadece Suriye halkına karşı ettiği yemini çiğneyerek Suriye'ye ve halkına kötülük yapmaya başlayan, halkını öldüren düzenli Suriye Silahlı Kuvvetler'in yapılanlara karşı sessiz kalamayan üyeleriyiz… Biz sadece düzenli Suriye Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılmış ola askerler ve subaylarız, bir araya gelme amacımız ise akan masum kanının durdurulması için Esad rejiminin tiranlığından Suriye ve Suriyelilerin korunup kurtarılmasıdır.” demektedirler. Ancak zaman bizlere göstermiştir ki amacının ve çalışmalarının çok farklı yönde oluştuğudur. Bildiğiniz gibi ÖSO’ya ait teröristler ülkemizde “Eğit-Donat” projesi kapsamında Kırşehir ili Kaman ilçesinde eğitiliyorlar. Daha sonra ise Suriye’ye gönderilerek orada çalışmalarına devam etmektedirler. Şu an Suriye fiilen dört parçaya ayrılmış olarak gösterilmektedir. Birincisi Beşar Esad Yönetimindeki bölge, ÖSO kontrolündeki bölge, IŞİD’a bağlı bölge ve PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin kontrolünde olan bölgedir. Dışarıdan bakında bu şekildedir. Ancak yakın zamanda aslında bunun böyle olmadığı ve oluşumun içerik değiştirdiğini görmekteyiz.

Daha önceleri de söylediğimiz gibi İŞID’ın sentetik bir örgüt olduğuna inanmaktayım. Yani belli bir görevi var ve görevi bittiğinde de tarihin derinliklerinde yerini alacaktır. Almadan önce de görevini layıkıyla yerine getirmesi gerekmektedir. IŞİD, Büyük Ortadoğu Planının oluşturulmasında bir ara plan olarak kullanılmış, ortalık karıştırılmış ve Suriye’nin bir bataklık haline getirilerek istenilen belirsizlik ortamı yaratılmıştır. Buna muhalif olarak ÖSO ortaya çıkmış ancak bunun yetersizliğine inandırılan yığınlara Suriye PKK’sı olarak tanımlanan PYD girmiştir. İki farklı grupmuş gibi duran ÖSO ve PYD önceleri ayrı gruplar halinde çatışırken ne olduysa şimdi birleşmişler ve Türkiye’nin güney hattı boyunca diğer bir deyişle Suriye’nin kuzey bölgesinin tamamını PYD güçlerine vermişler ve orada özerk bir devlet kurmuşlardır. Artık komşumuz PKK’dır. Irak’ta yapılan şey şimdi de Suriye’de yapılmıştır. IŞİD kullanılarak PKK’nın Iraktan Suriye’ye geçmesi sağlanmıştır ve bu işler törenler ile Türkiye üzerinden yapılmıştır.  Suriye PKK (PYD) sının liderinin dediği  "Kürdistan'ı Türkiye ile birlikte kuracağız, Türk yetkililer bana çok iyi davrandı, Dışişleri yetkilileriyle daha öncede görüşmüştüm, hedeflerimizden asla sapmayacağız"  u sözlerin aslında ne kadar doğru olduğunu görmüş olduk. Çünkü gerek PYD ve gerekse ÖSO yardımlarının önemli bir kısmı Türkiye üzerinden gitmektedir.

Bu ülkenin yöneticileri bilerek ya da bilmeyerek büyük bir vebalin altında kalmışlardır. Yapılan işler ve alınan kararların eğer güçleri varsa gözden geçirilmesi gereklidir. Görünen köy kılavuz istemiyor. Ciddi anlamda bir değişim olmazsa ülke bölünmeye doğru gitmekte ve yıllardan beridir ifade edilen ve Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında kurulması planlanan “Büyük Kürdistan” kurulacaktır. Bunun için Irak hazırdır, Suriye hazırlanmıştır, İran hazırdır. Gelişmelere bakılınca Türkiye’nin de buna hazırlandığı anlaşılmaktadır. Aklımızı başımıza alalım. Orada kurulacak bir devlet sadece orada kalamaz Orta Anadolu ve Batı Anadolu da yansımaları çok ağır ve acı verici olabilir.

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim