• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 11 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Osmanlı Türkçesi medeniyet...

İsmet Emre

OSMANLI TÜRKÇESİ MEDENİYET, TÜRKİYE TÜRKÇESİ KÜLTÜR DİLİDİR

Medeniyet ile kültür arasındaki benzerlik ve farklılıklar, hangisinin neye işaret ettiği ve hangi içeriklerle doldurulduğu meselesi eskilerden beri tartışılan bir konudur. Medeniyet ve kültürün ne olduğuna dair tanımlar içinde doğruya en yakını, medeniyetin kültürün kapsayıcısı ve dış çeperini oluşturduğu; çünkü ilhamını doğrudan dinden aldığıdır. Gerçekten de yeryüzündeki belli başlı medeniyetlerin hepsi mutlak surette ilhamlarını dinden alıp onu genetik, coğrafi ve insan-doğa etkileşiminden kaynaklı üretimlerle zenginleştirmişlerdir. Kültürler ise, ait oldukları medeniyetin etnisiteye, sosyal hayata, insanın dış dünyayla tam da o yöreye özgü kurduğu ilişkiden ortaya çıkan üretimlerin maddi ve manevi tarafını oluştururlar. Böylece, medeniyet hakikatin ve genel olanın, kültür ise gerçeğin ve onun uzantısı, ayrıntısı olanın adıdır.

                Doğu dünyasının en önemli medeniyeti olan İslam, ortaya çıktığı andan itibaren, hiçbir kültürü yok etmemiş, ulaştığı her kültürü kendine uydurarak merkezde kendisi kalmak şartıyla irili ufaklı bütün kültürlerin yaşamasına fırsat vermiştir. Aslında İslam dini ve medeniyetinin öteki dinlerden görünür en büyük farkı, kendine aykırı olmayanı kendisine mal ederek var kılmaya devam etmesidir. Bu manada, hepsi de İslam dairesinde yer alan Arap, Hint, Peştu, İranlı, Türk, Kürt, Boşnak, Arnavut, Berberi yahut başka herhangi bir milletin kendine özgü bütün kültürel dokularını yaşatmayı başardığı gibi bugüne ulaştırmış olan İslam medeniyeti üstelik bunu bir karmaşa değil, zenginlik nişanesi olarak kabullenmiştir. Belki de bu sebepten, bugün İslam dünyası kadar zengin ayrıntılarla dolu bir başka medeniyet yoktur. İslam, hem doğasının gereği olarak içselleştirdiği, kendine mal ettiği kültürlerin nefes almasına fırsat vermiş hem de onların kendine aykırı taraflarını özenle seçerek yok etmiş; böylece genelde bir birliktelik ve vahdet, özelde ise o vahdetin içinde sayısız farklılıkların temsiline olanak tanımıştır. Kültürde, sanatta ve edebiyatta geçerli olan bu kural, diller için de böyledir.

                İslam medeniyetinin dili Arapça olarak tanımlansa da Osmanlı Türkçesi, Osmanlı devletinin kendi interlandında bir dönemin İmparatorluk dili olarak temayüz etmişti. Öyle ki Osmanlı devleti sınırlarındaki hemen bütün coğrafyalarda, Asya, Avrupa, Avrasya, Afrika gibi kıtalarda mukim bürokrasi ve ona bağlı yazışmaların hepsi Osmanlı Türkçesiyle yapılmaktaydı. Böylece, Osmanlı Türkçesinin şahsında bir ulus dili, zaman içinde medeniyet diline dönüşmüş oluyordu. Hal böyle olunca, Arapça, Farsça, Boşnakça, Arnavut ve Hintçeleri muhafaza edilmek ve kenarda durmak şartıyla ortaya konan İstanbul-dışı metinlerin dili de Osmanlı Türkçesiydi. Bu memleketlerde yaşayan şairlerin “divanlarının” Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olması bunun en büyük kanıtı olsa gerek. Yine buna bağlı olarak sadece İstanbul kütüphanelerinde değil, Saraybosna’dan Kahire’ye, Şam’dan Bağdat’a, İstanbul’dan Bingazi’ye İslam beldelerindeki belli başlı kütüphanelerin hangisi taransa, içinde binlerce Osmanlı Türkçesiyle yazılmış şiirler, hatıratlar, tarih tutanakları, sosyal ve beşeri bilimler ile doğa bilimlerine dair metinlerle karşılaşılır. Bugün, Türkiye Türkçesiyle bu metinlere ulaşmak, o metinlerin içine nüfuz edip oradaki bilgileri güncelleştirmek neredeyse imkansızdır.

                Türkiye Cumhuriyeti, imparatorluktan ulus devlet sınırlarına çekilmenin doğal uzantısı olarak hayatın pek çok alanında olduğu gibi dil meselesinde de medeniyetten kültüre bir küçülmenin, daralmanın, konjonktürel geri çekilmenin adıdır. Aslında, dönemin metinleri tarandığında, bu geri çekilmenin ve büzüşmenin ilanihaye süreceği, sürdürüleceğine dair hiçbir emare bulunamaz. Bu geri çekilmenin bir nefes alma, kan kaybını giderme ve yaralarını sarma hamlesi olduğu hilafetin kaldırılmak yerine “dondurulması”ndan da anlaşılmaktadır. Lozan, Musul-Kerkük meselesi dahil pek çok netameli konunun bir sonuca vardırılmak yerine yarıda bırakılmış olması, en azından güçler dengesinin zorlamasıyla bir “geri çekiliş” yaşandığını göstermektedir. Türkiye Türkçesi içeriği konusundaki sert tartışmalar, katı yaklaşımlar ile güneş dil teorileri de bu bağlamda değerlendirilebilir. Şu yahut bu sebepten, iç veya dış sebeplerden, dönemin yönetimi/kurucu iradesi kendisiyle imparatorluk arasındaki sınırı belirginleştirmek zorunda hissettiği için bundan dil de nasibini almıştır. Kaldı ki Arap harflerinden Latin harflerine geçiş Türklerin diline dönüş değildir, asla değildir. Bilindiği gibi eğer milli bir alfabe kullanılacaksa bu Göktürk yazıtlarından ilham alınan “özel” bir harf sistemi olabilirdi. Ama öyle olmadı çünkü Batı’yla entegrasyonun hızlandırılması bakımından Latin harflerine geçiş bir zaruret gibi algılanmaktaydı. Şimdiye değil söylendiği gibi Arap harflerinden Latin harflerine geçiş bir zorluğu terk edip kolaylığa yöneliş değil, bir medeniyeti bırakıp bir başka medeniyeti geçişi kolaylaştırmanın bir aracı olarak tahayyül edilmiştir. Bundan dolayı, kültürel, sanatsal ve edebiyat alanında yeniden derlenip toparlanmanın, medeniyet inşasında kültürün rolünü öne çıkarmanın birinci dereceden adresi Osmanlı Türkçesinin genç dimağlar tarafından bilinmesinden geçer.

                Üstelik aradan geçen bunca zamandan, -20. yüzyılın ilk çeyreğini deruhte eden aydınlar için bütün bunlar yine de, her şeye rağmen anlaşılır görünse bile- son on yıldır Türkiye’nin kat ettiği mesafelerden sonra, vardığımız nokta itibariyle hala orada durmanın hiçbir geçerli sebebi olamaz. Çünkü Ak Parti iktidarları dönemi, Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir iktidarın sahip olamadığı bir güçle hareket etmiş; siyasal bakımdan olmasa bile kültürel anlamda Osmanlı devletinin interlandına yönelik ciddi psikolojik bariyerleri kırmıştır. Halihazırda sadece Türkiye’de yaşayanlar değil, Türkiye dışındaki bütün İslam coğrafyalarında Türkiye merkezli yeni bir dünyanın ayak izleri duyulmakta; bunun duygusal coşkusu gittikçe yerini daha aklıselim planlara, projelere bırakmaktadır. Bu kültürel dönüşümün önümüzdeki beş on yıl içinde siyasal bir alana dökülmeyeceğini hiç kimse iddia edemez ve Batı dünyası karşısında güçlü bir İslam entegrasyonu sadece bizler için değil özelde İslam dünyası, genelde ise dünya dengeleri açısından son derece hayatidir. İşte, söz konusu kültürel entegrasyonun yolu Türkiye Türkçesinin terk edilmesi, Latin harflerinden vazgeçilerek Arap harfleriyle temas edilmesi değil belki ama; bir dönem Batı’yla entegrasyon uğruna bir çırpıda, bir gecede yok edilmiş, üstü çizilmiş, örselenmiş ve dondurulmuş olan Osmanlı Türkçesiyle bir temas kurulması, oradan hareketle yeni ilham alanları yaratılmasıdır. Bu, Ak Parti iktidarının yatay ve eş zamanlı olarak kurgulamaya çabaladığı kültürel entegrasyonun yeni bir gramatolojiye kavuşması, böylece yatay olana derinlik eklenmesi, güncel olana tarihsellik perspektifi kazandırılması anlamına gelecektir ki yeryüzünde hiçbir kültür ve medeniyet hafıza kayıplarıyla kendine belirlediği rotada ilerleyemez.  Olmuş olan, yeni bir rotaya girmesi için hafızası kaybettirilmiş bir milletin yeni ve olması gereken rotada ilerleyebilmesi yolunda hafızasını geri kazanmasıdır. Bu minvalden olmak üzere, Osmanlı Türkçesine dönüş, Türkiye Türkçesinin reddi değil; onun zenginleştirilmesi, tezyini, tahkim ve imkan alanlarının genişletilmesidir. Kaldı ki burada yapılan bir Osmanlı Türkçesine dönüş hamlesi de değildir; lise çağına gelmiş bir neslin tarihiyle doğrudan buluşmasının imkan dahiline konmasıdır. Mesele bu kadar basit ve ortadayken, dil meselesine kısır daireden ve yobazca yaklaşıp bunu bir geriye dönüş olarak görenler kültürü medeniyete tercih eden, gövdeyi köksüz tahayyül eden, yaprakları soluk ve meyvesiz bir bellek taşıyorlar. Gelecek hiçbir zaman dalların üstündeki kuru tomurcukların değil; hep kökleri yere sımsıkı ve derince yapışmış, gelecek vadeden muhkem gövdeler üstünde mağrurca salınan dalların parlak yaprakları arasında ışıkla parlayan meyveli belleklerin olacaktır. Mucizeye ve transandantale, gökselliğe inanmayanlar kendilerini tarihlerinden ve kültürlerinden kopararak tuhaf bir şekilde mucizevi bir gelecek bekliyorlar. Ne büyük çelişki!

                

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim