• BIST 83.067
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • Konya -6 °C
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Şamil Tayyar'dan, Fatin Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri

Organik Tarım

Ufuk Karadavut

Organik Tarım Ürünlerinde Öncelikler

Organik tarım ürünlerine rağbeti artırmak için özellikle özel sektörde büyük gayret olduğu gözleniyor. Ancak burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken konu “organik ürün” olarak satılan ürünlerin gerçekten organik olup olmadıklarının bilinmesi gerekmektedir. Şu bir gerçek ki, ülke genelinde yoğun tarım uygulaması yapılan pamuk, şeker pancarı, patates, üzüm gibi ürünler hariç genelde gübre ve ilaç kullanımı oldukça düşük seviyededir. Sebebi ise özellikle üreticilerin küçük alanlarda üretim yapması ve genel ekonomik düzeylerinin düşük olmasıdır. Düşük ekonomik seviye sonucu olarak yapılan girdi çıktıyı yeterince karşılayamadığından Orta Anadolu’da çok yerde gübre kullanılamamakta ya da çok az kullanılmaktadır. Yani bir anlamda zorunlu olarak organik tarım yapılmaktadır. Ayrıca organik olarak satılan ürünlerin gerçekten organik olduğunu kontrol edecek mekanizmalar oluşturulamadığından ya da çok yetersiz kaldığından bu konuda ciddi ekonomik sömürüler de olabilmektedir. Organik ürünler konusunda yönetmelikler ve mevzuatlar vardır ama bunun uygulaması konusunda sıkıntılar gözlenmektedir.

Tüketicilerin kesin olarak emin olmadıkları organik ürünleri almamaları tavsiye edilebilir. Reklamların da yanıltıcı olabileceği düşünülmelidir. Biraz daha dikkat edilmeli ve her organik denen ürün alınmamalıdır. Yukarıda bahsettiğim gibi ülke genlinde özellikle küçük çaplı üretim yapan üreticilerin ürünleri de organik olarak değerlendirilerek alınabilir. Şu an ülkemizde organik sıfatını taşıyan yüzlerce ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin içerisinde sadece gıda maddesi bulunmamakta aynı zamanda tekstil ürünleri, kozmetik ve gıda katkı maddesi olarak ifade edilen ürünlerde yer almaktadır. Bu ürünlerin ne derece organik oldukları tam olarak bilinmemektedir. Reklamlarında tamamen organik ve Tarım Bakanlığından izin alınmıştır denilmesine rağmen izinin ne için alındığı konusu karanlıkta bırakılmaktadır.

Tüketicilerin organik ürünleri nasıl tanıyacakları konusunda gelince şunlar tavsiye edilebilir. Ürünün üzerinde mutlaka etiketi olmalı ve ürün hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş olmalıdır. Hangi yıl üretildiği, hangi sertifikaya sahip olduğu, ürünün kim tarafından üretildiği gibi konular net olarak bilinmelidir. Ayrıca üretilen ürünün üretim yılı ile birlikte son kullanma tarihinin de olması gerekir. Pazarlanmış olan ürünün içindeki maddeler açık bir şekilde verilmiş olmalıdır. Organik ürün üretme konusunda alınan sertifikalar burada belirtilmeli ve hangi kuruluş tarafından sertifika verildiği ne zaman verildiği gibi bilgilerin bulunması gerekir. Ürünün menşei açıklanmalı ve ürünlerde organik olduğuna dair logo’nun bulunmalıdır. Eğer ürün ithal ise nereden ithal edildiği, kim tarafından ithal edildiği de yukarıdaki bilgilerin yanında Türkçe olarak bulunması gerekir.

Organik ürünler konusunda yatırım yapmak isteyen ve bu konuda ilgilenen üretici adaylarına şu tavsiyelerde bulunabiliriz. Öncelikle yapılması gereken işin hem kendilerinin ve hem de çalıştırdıkları kişilerin konu hakkında iyi bir şekilde eğitilmeleri gerekmektedir. Yurt içi ve yurt dışında konu hakkında hazırlanan kanun ve yönetmelikleri öğrenmeleri kendileri ve yapacakları işini güvenirliği açısından oldukça önemlidir. Özellikle üretim aşamasında yapılacak her şeyi dikkatli bir şekilde yapmaları ve mümkünse kayıt tutmaları önerilir. Eğer mümkün olursa kendinize göre bir planlama yapın. Yapacağınız planlamaya uymaya çalışın. Bu sizin için oldukça büyük bir artı olacaktır. Konu ile çalışacak üreticilerin hangi ürünü üretecekleri ve nasıl üreteceklerini önceden belirlemeleri gerekir. Bunların ötesinde üretilen ürünleri hangi pazarda satacaklardır. Pazar olmayan ya da oldukça kısıtlı olan bir pazara girmek gelecek için yapılacak palanları alt üst edebileceği gibi bütün moralinizi de bozabilir. Organik tarım konusundaki inancınızı kırabilir. Organik tarım yatırımları için belli bir maliyetin gerektiği bilinmeli ve buna göre çalışmaya başlamadan önce ekonomik olarak kendilerini ayarlamaları gereklidir. Yapılacak üretim çalışmalarında ekonomik analiz yapılmalı ve kar zarar durumu açıkça ortaya konulmalıdır. Eğer gerekiyorsa bu konuda danışmanlık hizmeti alınabilir. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Abdüllatif Kosinüs
18 Kasım 2011 Cuma 09:45
Tamamdır.Teşekkürler
Organik tarım konusunda bilgilendik.Sağol.Anlaşılır şekilde güzel ifadelerin hoşumuza gitti.Böyle yazılardan teşekkür alırsın ama siyaset yaparsan hırpalanırsın yazık olur.Kendine yazık etme.Kal sağlıcakla.İyi günlerin, güzel günlerin olsun.Seni arasıra başka isimle hırpalasam da içimden tutuyor. Seni seviyorum beni üzme.
88.231.246.228
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim