• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 10 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Önümüzdeki 30 Yıl

M. Faik Özdengül

Önümüzdeki 30-50 yıl ülkemizde borderline ve narsisistik kişilik probleminin çok yaşanacağı yıllar gibi görülmektedir. Başlıca nedeni ise cemaat tipi toplumdan cemiyet tipi topluma geçiş süreci. Büyük şehirlerde kısmen bu geçiş daha belirgin ve sancılı görülmekte ise de özellikle toplumumuzun diğer katmanlarında da ilerleyen tarzda artıyor. Bunun anlamı çatışmacı, kırılgan, empatiden yoksun, mutsuz, sevme ve üretme kapasitesi düşük, var olma çabası içinde bencil, öfkeli ve depresif bir toplum olacağımızdır. O yüzden bu yazımda kısaca bu kişilik örgütlenmesi ile ilgili bilgi vermeyi uygun buldum. Daha sonra nedenselliği ile ilgili de yazmak istiyorum ve neler yapılabileceği üzerine düşüncelerimi söyleyeceğim.

Borderline yapı: sınırda kişilik, uçlar arasında gidip gelen, dengesiz, yeterince olgunlaşmamış yapı olarak da adlandırılabilir, narsizizm ise bu yapının üzerine oturmuş büyüklenmeci, sert, eleştiriye tahammülü olmayan kibirli yapı olarak açıklanabilir. Aşağıdaki belirtilerden en az beşinin varlığı ile birlikte, genç erişkinlik döneminde başlayan, kişilerle olan ilişkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışlarla nitelendirilen bir durumdur.

Belirtiler:

Gerçek ya da varsayılabilecek, olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak.

Karşısındakileri aşırı büyütüp, göklere çıkarma veya aşırı değersizleştirip, gözden düşürerek, yerin dibine sokma gibi başkalarına aşırı değer/değersizlik verme ile giden tutarsız ilişkiler

Kimlik karmaşası denilen kendini algılayışında, arkadaşlık, cinsel durum ya da önem verilen kültürel-ahlaki değer anlayışında değişkenlikler

Kendine zarar verme olasılığı fazla olan iki ya da daha çok durumda sonunu düşünmeden, aniden yapılan eylemler (Aniden çok para harcama, madde kullanımı,hızlı ve tehlikeli araç kullanma, birden aşırı yemek yeme, önceden düşünülmeyen uygunsuz cinsel davranışlar).

Tekrarlayan bir şekilde intihar girişimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme (bıçak, jilet vs. ile kendi cildini kesme, sigara ile yakma, kafasını, yumruğunu sert yerlere vurma gibi)

Duygu durumunda aşırı tepkililiğe bağlı olarak sürekli duygusal değişkenlik hali (saatler içinde değişen sürelerde birbirini izleyen öfkelilik, üzüntü, kaygı, sevinç dönemleri)

Kişinin kendisini sürekli olarak boşlukta hissetmesi.

Öfkeye hakim olamama (kavga etme, yüksek sesle hakaret, çığlık atma eşya kırma gibi).

Stresle ilişkili, gelip geçici kendine kötülük yapılacağı düşünceleri ya da dissosiyatif belirtiler

Özellikler

Rahatsızlığın asal özelliği karşılıklı birebir ilişkilerde, kendilik algısı (kendine bakış , kendini kabul ediş ve kendini sergileyiş) ve duygulanımda tutarsızlık ile ilişkileri etkileyebilen ani hesapsız davranışlardır.

Bu kişilerde sürekli bir ayrılık ve reddedilme fikri yaşandığı için bu gibi bir durumun izlenimi edinildiğinde duygulanım, kendilik hissi ve davranışlarda önemli farklılıklar yaşanır. Ayrılık ya da planlananların oluşmaması durumlarında yoğun öfke ve diğer belirtiler yaşanır. Yalnız başlarına olmaya dayanamaz ve birilerinin varlığına gereksinim duyarlar. Bu yalnızlığı önlemek için intihara yeltenebilirler.

Birebir ilişkilerinde özellikle karşı cinsten kişilere sürekli bağlanma, onları bir eski yunan tanrısı ya da tanrıçası gibi görüp yüceltirler. İlişkilerine çok büyük iddia ve hedeflerle başlar, gerektiğinden fazla özel hayatlarını paylaşır, karşılığında aynısını beklediklerinden düş kırıklığına uğrarlar. Bu kez onları daha önce oturttukları tahtlarından indirip gözlerinden düşürürler. Bu nedenle arkadaşlıkları gelip geçici ve fırtınalı bir seyir izler.

Hedefleri, inandıkları değerler, arkadaş yapıları, cinsel eğilimleri, benimsedikleri görüşler, mesleki heves ve amaçları değişkendir.

Devamlı olarak kendilerini boşlukta hissettikleri için uğraşıp, oyalanacak bir şeyler arıyor gibidirler. Karşı taraftan beklediklerini bulamadıklarında öfkelerini sergiler, sonrasında bundan dolayı suçluluk, pişmanlık, utanç duyguları yaşar ve kendilerini değersiz, zayıf, kötü hissederler.

Yoğun stresli dönemlerde halüsinasyon denilen varolmayan ses,görüntü vs. gibi algılar, kendi vücuduna ve çevreye yabancılaşma görülebilmektedir.

Kendilerine ya da çevreye yabancılaşma yaşayabilirler. Kişisel ilişkilerinden ziyade kendilerini terketmeyeceklerini ve gerekli karşılığı alabileceklerini düşündükleri sanal şeyler, cansız nesneler ya da hayvanlar üzerinden doyum sağlamaya çalışıp, kendilerine güvenli bir liman oluşturabilirler.

Eğitim ve evlilik hayatları fırtınalı bir denizde filikayla yolculuk gibidir. Ayrılık, boşanma ve tekrar bir araya gelmeler görülebilir.

Bu genel özellikler konuyu anlamak için yeterli değil elbette. Ancak küresel ısınma, ekonomik ve etnik problemlerden belki de daha önemli ve tedbir alınması gereken bir konu koruyucu ruh sağlığı açısından. Daha sonraki yazılarımda örneklendirerek biraz daha üzerinde durmak istiyorum.

www.pozitifdegisim.com

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
SELİM BAHADIR
17 Ocak 2008 Perşembe 09:54
senin hastalığına elin ilacı
Sosyoloji psikoloi gibi bilimler batının üniversite kürsülerinde hayat bulmuş bilimler.Batıda yaşanan insanlık dramları bu topraklarda hiç yaşanmadı,batıda yaşanan sınıf ayrımı bu topraklarda hiç yaşanmadı, burada insanlar batının hastalıkları ile yeni tanıştı. Ne varki batıya öykünen yanımız hiç boş durmadı ve sosyoloji, psikoloji gibi bilimleri içselleştirmekte hiç gecikmedik. Batının hastalıklarını, ilaçlarını kullanmakta bir beis görmedik.Hastalık batınındı bilimini ortaya çıkardı. Sosyolojide psikolojide kendi dertlerine derman olsun diye bulunan alanlar. Garip olan bizde hiç yaşanmayan sorunların şimdilerde "yegane sorunlarımız" olarak görülmesi. Faik beyin 50 yıl sonrasında yaşanacaklara ilişkin öngörüsü de bu nedenle çok makul bir uyarı.Algılama biçimleri ile oynanan bir toplumun TV lerde boy gösteren bir reklamdan etkilenerek "çocuğumun zekasını arttıracak" hayali ile uyduruk bir krakeri yemesi neyse, yukarıdaki makalede bahsedilen hastalıklarda aynıdır. Bu yazdıklarım bir reddiyemidir tabiki hayır. Üzülerek kabul ettiğim bir gerçektir.Son tahlilde demem o ki "hayatın ruhuna dokunamayan batılı gibi olmaktansa çölde devinen bir bedevi olmayı yeğlerim."
88.249.13.43
gümrah
17 Ocak 2008 Perşembe 00:56
bir ışık
It is better to light a candle than to curse the darkness...
88.228.111.147
Suna Aydın
16 Ocak 2008 Çarşamba 18:37
Kavgayı, ayıplamayı bırakalımda, insan nedir'e bakalım
borderline ve narsist kişilikle ilgili yazınızı tekrar okudum. İkinci okuyuşumda bazı acı gerçekleri daha iyi hissettim. İçim çok acıdı, bu lafı çok kullanıyorum bu ara zaten. Gerçekler acıdır lafıda doğru, kendimi geliştirdikçe yada öğrendikçe hayret ediyorum. Kafa yorduğum birçok şey aslında sorun değilde, kafayı yormak sorunmuş gibi birşey oldu bu ara. Bu borderline kişilik belirtileri bile beni şok etti, kaldı ki daha ne problemler var. Bilmediğimiz ne hastalıklar varda, biz birbirimizle didişmekten, ayıplamaktan, düşmanlık beslemekten bunları göz ardı ediyoruz. İslamı ve inanmayı tek çözüm olarak sunarak Allah'a güven diyoruz ama Allah bile, " Allah'ı hakkıyla bilenler alimlerdir" yani bilim adamlarıdır diyor. İbrahim Hakkı hz. de insan kendini, yapısını bilirse, yaradanı da bilir diyor. O halde bana göre bilmeden iman etmekte eksik. Yani ben öleyim, bilmeden inanamıyor, gerçek anlamda iman edemiyorum ve sabır dahi edemiyorum. Belkide yıllar önce Risale-i Nur külliyatı da bu nedenle bana çok etkili gelmişti ve elimden bırakamıyordum.

Yazınızın sonunda bu konuda devam edeceğinizi söylemişiniz, bu konuyla ilgili yazılarınızıda bekliyoruz. Umarım çözümleri bende etkili olur. Bediüzzaman uhuvvet ve ihlas risalesini 15 günde bir okumayı önerir, nifakları önlemek için. Bu bilgilerde bende hem manevi, hem düşünsel, duygusal hemde davranışsal anlamda tedavi edici geldi. Hatta samimi bir tövbe ve affetme duygusu uyandırdı. Kızdığım insanları Allah'ın merhametine teslim ettim, kendimide. Sixin terapilerin bana hakikat kapısını açması için dua etmiştim, feylosoflar gibi felsefe yapmak istememiştim.
Sizede bana bu duyguları hissetmeme vesile olduğunuz için dua ettim.
88.224.241.14
Gülüm Bacanak
16 Ocak 2008 Çarşamba 18:22
çok güzel olmuş :)
Sevglili faik hocamın yazsını keyifle okudum, ülkemizde ruh sağlığına verilen önemin gitgide artacağını umuyorum. Çünkü insandan değerli hiçbirşey yok şu hayatta.
88.228.222.6
Figen BİLEN
16 Ocak 2008 Çarşamba 16:18
BU BENİM
Saygıdeğer Hocam,bu yazınız kendimi görmemi sağladı.Yazdığınız bu kişilik özelliklerine tamamen sahibim.Çünkü ben Bipolar Affektif Hastasıyım.Kendimle başedemediğim o an,bu şehirde alanındaki en profesyonel Pskiatrise gittim.2 aydır ilaç kullanmama rağmen, hala kendimle başedemiyorum.Bu durumdan en çok rahatsız olduğum anlarda yaptığım tek şey,doktorumun verdiği ilaçları içip uyumak oluyor.İçinde bulunduğum durumdan çok rahatsız ve tedirgin oluyorum.Nasıl baskılanır,ne yapılmalıdır?Bu konuda sizin önerilerinizi almak ve uygulamak istiyorum.Saygılarımla...Figen BİLEN
88.247.55.26
osman boyacıoğlu
16 Ocak 2008 Çarşamba 16:00
gelişen ve değişen dünyamızın yansımaları
değerli yazarımız ve bu yazıya yorumlarını göndererek katkıda bulunan herkese konuya olan duyarlılıkarından ve katkılarından dolayı önecelikle teşekürü bir borç bilirim.
gerçekten günümüz dünyası hızla değişmekte. gelişimin seyrine baktığızda olumludan çok olumsuzların ön plana çıktığını görmekteyiz. günümüz koşulları hergün biraz daha insanları yanlızlığa bireyselliğe yöneltmekte ve insanlara olan güven git gide azalmakda. hızla değişen dünyaad yanlız kalan insan ne yapacağını kimden yardım alabileceğini kime güvenebileceğini bilememkte içinden çıkılmaz bir boşluğun içine düşmekte. bunların neticesinde de olumsuz davranışlar ortaya çıkmakda. herkese sevgiler saygılar.....
212.175.115.90
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim