• BIST 82.300
  • Altın 147,981
  • Dolar 3,8287
  • Euro 4,0719
  • Konya -4 °C
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!

Önce seçmeli..

Ufuk Karadavut

Önce seçmeli sonra zaruri

 

Öncelikle Kürtçe derslerimiz hayırlı olsun. Yalnızca kürtçe değil. Bunun dışında aklınıza gelen gelmeyen çok sayıda dil de derslere girmiş oldu. Artık adını dahi duymadığınız bilmem ne dilinde eğitim alan insanlarımız olacak. Kürtçe zazaca, rumca,ermenice, arapça, lazca, çerkezce, yahudice (ibranice) ve kıptice gibi dillerde dersler verilecek. Gözümüz aydın. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir uygulama ülkemizde başlamış oldu. Bunu ne izleyecek sizlere söyleyeyim. Alelacele 20 dakikada 20 yasa çıkararak 4+4+4 sistemi çıkaranlar sonuçlarını eminim bilmiyorlardı. Yasayı okumadıkları için sonuçlarını da görme şanslarının olduğunu düşünmek mümkün değil. Bu sistem ile bütün diller değil aynı zamanda adını şanını duymadığınız dinlerde derslere girmiş oldu. Alevilik, süryanilik, hristiyanlık, musevilik, dürzilik, yezidilik, kadiyanilik, mormonluk, hinduluk ve yahova şahitliği gibi çok sayıda din de ders olarak okutulacak. Kur’an-ı Kerim üzerinden başlatılan tartışmalar ile üzeri örtülen bu gerçeklerden maalesef kimsenin haberi olmuyor. Olanlarda zaten umursamıyor. Asıl konu gündemden kaçırılıyor. Kürtçenin ders olarak okutulması PKK’nın şartları arasındaydı. Bu da gerçekleştirildi. Zaten bazı üniversitelerde kürtçe eğitim ve öğretime başlandı. Şimdide ilk ve orta öğretime sıra geldi. Bunun burada sınırlı kalmasını beklemek mümkün değil. Zaman içinde seçmeli olarak okutulan dersler zorunlu olarak okutulacaktır. Şimdi belli bölgelerde ve illerde başlanan bu çalışma aynı zamanda ayrışmanın ve bölünmenin de son noktası olarak karşımıza çıkacaktır.

Yapılan bu çalışmalarda dünyadaki örneğine bakılırsa azınlıklar için yapılmaktadır. Oysa günümüzde kürtler azınlık değildir. Hatta devleti onlar yönetmektedir. Bana göre bu ülkede Türkler azınlıktır ve korunması gereken Türklerdir. Kendini bu milletin bir parçası olarak görmeyenlerin çoğaldığı günümüzde kendini Türk milletinin dışında görmek ve Türk milletini aşağılamak için her şey yapılınca birileri de “Tü kaka” diyerek ayrışmayı kendinde bir hak olarak görmeye başlıyor.

Yeni Anayasa' hazırlıklarının Kürtçülerin ve onların gizli destekçilerinin iştihalarını kabarttığı açıktır. Bu anayasada onların hemen her istediklerinin olacağı da anlaşılmaktadır. Çünkü anayasanın zaten hazır olduğu anlaşılıyor. Yapılan görüşmelerin dostlar alışverişte görsünün ötesine geçemeyeceği anlaşılıyor. Bu nedenle yeni anayasa ile çok farklı diller ve dinler konusunda anayasal dayanaklarda hazırlanmış olacaktır. İki dilli ya da çok dilli ülkeler ya bölünmüşlerdir veya bölünmenin eşiğine gelmişlerdir. Bunu gören federatif devletler bile 'iki dil'e izin vermemişlerdir. ABD'de 'iki dillilik' yoktur. Belçika ve Kanada, bu yüzden bölünmek üzere olan ülkelerdir. Bir etnik kimliğin tanınması, 'millî kültür'ün ve ortak 'resmî dil'in önemini azaltmaz ve 'iki dilliliği' gerektirmez. Böyle söyleyin de ayrımcı ve bölücü oluyorsunuz.

Bu dillerde eğitim vereceklerin belirlenmesi konusunda ise oldukça kolay bir şekilde çıkış noktası yakalanmış. Alternatifler hazırlanmış. Daha önce 3 ay içinde öğretmenler yetiştirilmişti. Bülent Ecevit zamanında ihtiyaçların karşılanması amacıyla yapılan bu uygulama çok eleştirilmiş ve hatta geri kalmışlığımızı ona bağlayanlar çok olmuştu. Mardin Artuklu Üniversitesinden bir yetkili televizyona çıkarak 100 gün içinde yeterli sayıda eğitmeni eğitebileceklerini belirtiyor. Üniversite mezunu olan kürtlere eğitim verilerek öğretmen olarak atayacaklarmış. Yani bir nevi pozitif ayrımcılık yapılarak kürtlere yeni iş alanları açılmış olacak. Kürtçe bilenlerin başvurması şart koşulacağı için öz be öz Türk çocukları bunlara müracaat edemeyeceklerdir.

Bazı yazarların “yetmez ama evet” diyerek yazılar yazdıklarını görüyor ve okuyoruz. Nedense bu anayasa değişikliğine “evet ama yetmez” diyenleri hatırlatıyor. O zamanda bu sözler dolaşıyordu. Şimdi de. Neyin yeteceğini de aslında açıkça söylüyorlar. Önce özerklik sonra da ayrı devlet. Bu şekilde giderse eminim o da olacaktır. Kuzey Irak’ta Kürdistan’ın kurulması için elinden geleni yapan Türkiye, güneydoğusunda da yeni oluşumların gelişmesini desteklemektedir. Alınan kararlar buna yönelik olarak değerlendirilebilir.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
selim şen
20 Haziran 2012 Çarşamba 15:47
köütüleme ve acındırma
hocam iyisin hoşssunda kürt vatandaşlarımızı bu kadar yere vurmanın ne anlamı var türk vatandaşlarımızı bu kadar garip emrah gibi söylemeye ne gerek var ?
78.164.162.70
mehmet kaşıyan
15 Haziran 2012 Cuma 15:45
doğru söz böyle mi olur ? ahmet
Aklınız fikriniz her taşın altında malum cemaat aramak.Sende ergenekon cemaatindensin o zaman.Doğuda zaten kürtçe, zazaca eğitimi veriyorlarmış (herhalde) diyerek uydurma bir yorum yaptığın belli.
88.252.252.97
ahmet güççükdere
15 Haziran 2012 Cuma 15:24
ahmet başaran mit mi?
aklınız fikriniz cemaat.sende malum ergenekoncusun o zaman.birde doğru söz diye yazmışsın.kendinde emin olmadığın için herhalde lafını kullanmışsın.acemi yorumcu seni!..
88.252.252.97
ahmet başaran
15 Haziran 2012 Cuma 14:26
doğru söz
Sayın M.A.Ünlü bunları da herhalde malum cemaat yapar. DOğudaki okullarda kürtçe ve zazaca eğitimi zaten veriyorlardı...
79.123.208.28
M.Ali Ünal
15 Haziran 2012 Cuma 09:38
Türkiye Mozayiği
Açılım ve 4+4+4 eğitim sisteminden önce Türkiye mozayiğinin fonunu Türkler temsil ediyordu.Fon, fonlar olarak çoğalmaya ve karışmaya başladı.Yazında belirttiğin gibi artık kaç çeşit dil ve dinle karşılaşıp ne oluyoruz,ne olduk diye hayıflanacağımız günlere doğru adım adım gidiyoruz. Leyla Zana bile, Tayyip Erdoğan kürt meselesinde bu işi çözer dediyse.Durumun vahameti ortaya çıkıyor.Bundan sonra bu ülkede,Türkçe Olimpiyatları yanında,kürt,zaza,yezidi,v.s v.s. olimpiyatlarıda olacaktır.
88.252.252.97
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim