• BIST 90.529
  • Altın 213,765
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • Konya 3 °C
  • Boydak'ların FETÖ'ye desteği gerekçeli kararda
  • "600 beygir gücündeki yerli motorumuzu çalıştırdık"
  • Çölaşan ve Necati Doğru'ya FETÖ davası ikiye böldü
  • Boydak'ların FETÖ'ye desteği gerekçeli kararda
  • "600 beygir gücündeki yerli motorumuzu çalıştırdık"
  • Çölaşan ve Necati Doğru'ya FETÖ davası ikiye böldü

ÖGG-İŞ Güvenlik görevlilerinin yanında

ÖGG-İŞ Güvenlik görevlilerinin yanında
Özel güvenlik görevlilerini çatısı altında toplamak ve sesi olmak için kurulan TÜM-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Öztüm Güçlü Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (ÖGG-İŞ) Konya’da kurulacak şubesi kuruluyor

ÖGG-İŞ Konya şubesi çalışmalarının başlaması üzerine TÜM-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin başkanlığında Öztüm Güçlü Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (ÖGG-İŞ) Genel Başkanı Soner Güney, İç Anadolu Bölge Başkanı  Mustafa Gülsever ve Konya İl Başkanı Ahmet Çimen, Aziziye Kafe’de bir araya gelerek sendikanın tanıtımını yaptılar.

ŞAHİN: ÖNÜMÜZDE BÜYÜK BİR ENGEL BULDUK

 Aziziye Kafe’de yapılan basın toplantısında konuşan TÜM-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, aynı zamanda Tüketiciler Birliği Genel Başkanlığı yaptığını hatırlattı. Tüketicilerin haklarını korurken işçilerin haklarını da korumayı görev edindiklerini söyleyen Genel Başkan Şahin, eski sendikaların sahada kendilerine yer vermediklerinden yakındı. Türkiye’deki mevcut sendikal kuruluşları eleştiren Başkan Şahin, “Konfederasyon olarak yeni bir konfederasyon olduğumuz için mevcut eski sendika ve konfederasyonlar sahayı kapmışlar. Kendi tabirleriyle siyaseti ve sendikacılığı iç içe getirmişler. Siyaset ve sendikanın içi içe olmasında her ikisinin de kirleneceğini söyledik. Konfederasyon olarak siyasetin ve sendikacılığın ayrı ayrı işlemesini söyledik. Sendikacılıkta, işçi haklarını yasal yollarla arayan işçilere onurunu verecek bir sendikal bir harekete girmek istedik. Bu söylemlerimizin ardından önümüzde büyük bir set bulduk. Biz TÜM-İŞ Konfederasyonu olarak kendimizi güven almak istedik. Öncelikle güvenliğimizi sağlamak için Öztüm Güçlü Güvenlik ÖGG-İş Sendikası’nı kurduk. Bu sendikayla güvenliğimizi sağlamış olduk. Bu anlamda Türkiye’de yapılanma sürecine girdik” dedi.

resim3-002.JPG

ogg-is--(8).jpg

ogg-is--(10).jpg

GÜNEY: ELİMİZ TAŞIN ALTINA KOYDUK

ÖGG-İŞ Genel Başkanı Soner Güney, sendikanın kuruluşunu ve yapılanmasını anlattı. İlk şubelerinin Van’da kurulduğunu söyleyen Güney, Kayseri ve Konya’da kuruluşlarını kısa süre sonra tamamlayacaklarını dile getirdi. Türkiye’de tüm illerde şubelerini kuracaklarını söyleyen Güney, geçtiğimiz yıl kasım ayında ilk müracaatlarını yaptıklarını ve Aralık ayında da Genel kurulunu yaparak faaliyetlere başladıklarını ifade etti. Kuruluş aşamasını hızlı tamamladıkların sözlerine ekleyen Güney, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ülkemizde ciddi bir güvenlik zafiyetinin olduğunu anladıklarını için hızlı davrandıklarını söyledi. Güvenlik zafiyetine dikkat çeken Güney, “Güvenlik zafiyetine dikkat çekmek adına elimizi taşın altına koyma gerekliliği hissettik. Özellikle 15 Temmuz’da marjinal gruplar devletin güvenlik alanındaki zafiyetinden yararlanarak, devlete ve millete başkaldırmıştır. Biz milli ve manevi bir duruşa sahip olduğumuz için ülkemize sahip çıkmak istedik. Öncelikle bunun için bir STK oluşturmak istedik. Bunun için ilk iş olarak güvenlik sektöründe çalışanlarla bir araya gelerek sendika oluşturduk.”

TOPLAM 1 MİLYON GÜVENLİK GÖREVLİSİ VAR

Türkiye’deki güvenlik görevlisi çalışanlarına dikkat çeken Soner Güney, kamuda 330 bin olmak üzere toplamda 1 milyona yakın güvenlik görevlisi olduğunu söyledi. Kamudaki güvenlik görevlilerin sendikaya üye sayısının 120 bin olduğunun altını çizen Güney, “210 bin güvenlik çalışanı sendikalı değil. Mevcut sendikaların yaptıkları ülkemizde krallıklarını kullanarak hükümdarlıklarını sürdürmek istemişlerdir. Geçmiş yıllarda da ülkemizde birçok örneği bulunuyor. Özellikle 1970’li yıllarda sayı ve ekonomik güçlerini kullanarak aba altından hükümetleri tehdit etmişlerdir. Bu mantıkla geldikleri için bizim şu anda büyümemizi istemiyorlar. Kurulduğumuz  4 ay sürecinde ses getirmeye başladık. Konya’da da teşkilatımızı kuruyoruz. Konya’da çalışan bütün güvenlik görevlisi arkadaşlarımızı kendi çatımız altında toparlayıp, geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlamaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

ogg-is--(11).jpg

Özel güvenlik polisten fazla

Özel Güvenlik çalışan sayılarıyla ilgili konuşmasını sürdüren Güney, Türkiye’de 1 milyon güvenlik görevlisinin polis sayısından daha fazla olduğunu ifade etti. Sendikalaşmanın öneminin burada devreye girdiğini sözlerine ekleyen Güney, “Eğer bu sektöre sahip çıkılmazsa ilerleyen zamanlarda çalışan güvenlik arkadaşlarımızı terör örgütlerinin potansiyel bir güç olarak kullanabileceklerini düşündük. Biz burada devreye girerek 5188 sayılı yasaya bağlı özel güvelik görevlileri yasasındaki eksiklikleri de gördük. Sendika olarak, hem çalışan, hem iş veren hem de devlet arasında bir köprü oluşturmak istedik. Bizden önceki kurulan sendikalarda güvenlik sektörü adına hiç bir şey yapılmamış” dedi.

SENDİKALAR SİYASİ PARTİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMUŞ

Türkiye’de bu güne kadar kurulmuş sendikaların içinde kendisini siyasi partilerin arka bahçeleri haline getirdiğini söyleyen Güney, konuşmasını şu şekilde tamamladı, “Devleti devlet yapan ‘Eğitim, adalet ve güvenlik’ birimleridir. Eğer bu kurumlar milli değilse devlet  tehditlere açıktır. Bu noktada güvenlik alanında bizler elimizi taşın altına koyduk. Özel güvenlik arkadaşlarımıza seslenerek, “Siz varsanız sendikalar var. Siz olduğunuz sürece sendikalar ayakta durur. Doğru tercihi yaparsanız Türkiye’de size gerekli itibar verilir. Bu güne kadar bağlı olduğunuz sendikaları sorgulamanızı istiyoruz. Biz sizin her türlü haklarınıza sahip çıkmak için kurulduk”

Toplantı sonrası heyet gazetecilerin sorularını cevapladı.

resim35-002.JPG

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim