• BIST 82.300
  • Altın 148,344
  • Dolar 3,8298
  • Euro 4,0711
  • Konya -4 °C
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!
  • Başbakan canlı yayında açıkladı: 'MHP'li bakan olabilir'
  • Reina dolandırıcılığında 185 bin liralık vurgun
  • AÖF’te devrim gibi uygulama!

Obama’nın Konuşması

Ufuk Karadavut

 

                Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama başkan seçildiğinden beri özellikler önceden belirlenecek bir İslam ülkesinde Müslümanlara yönelik olarak konuşma yapacağı söyleniyordu. Hatta bu ülke isimleri arasında Ürdün, Türkiye ve Mısır vardı. Anlaşılan Mısır’ın daha uygun olduğu anlaşıldı ve Mısır da bir konuşma yapıldı. Uzun zamandan beridir Amerika ile İslam dünyası arasındaki halkların arası açık durumda. Bunun düzeltilmesi için bir önceki başkan döneminde herhangi bir çaba sarf edilmediği gibi umursamaz bir tavır takınıldı. Amerikan devleti Özellikle Orta Doğuda tapmış olduğu eylemler nedeniyle adeta ‘şeytan’ olarak adlandırılmaya başladı. Elbette bu durum Amerikalı yöneticilerin hoşuna gitmedi. Bu imajı düzeltmek için bir şeyler yapılmalıydı. Bunun için en iti aday belirlendi. Afrika kökenli ataları muhtemelen Müslüman olan biri olan Barak Obama.

                Barak Obama Mısırdaki konuşmasında özellikle Müslümanların gönüllerini almak ve Amerikan devletine olan soğukluğu azaltmak için gayret sarfetti. Bunda ne kadar başarılı olacak zamanla göreceğiz. Başkan konuşmasında şu konuklara değindi; ABD ile Müslümanlar arasında bir gerginlik var ve bizler bu gerginlik döneminde bir araya geliyoruz. Bu her iki tarafın birbirine olan güvensizliği ve birbirlerine karşı olan korkuları azaltmak açısından gereklidir. Ben Hiristiyanım ama babam kuşaklarca Müslüman olan bir aileden geliyor. Yani Hıristiyan olsam da köken olarak sizdenim demek istiyor. Endonezya’da bulunduğu süre içinde yıllarca ezan sesi duymuş.  Bunun pek bir faydası olmamış anlaşılan. Halen daha Hıristiyan olduğuna göre. Üstelik ezan sesi duymayla bir şey olunsaydı ülkemizde vatan haini kalmazdı. Ama böyle değil.

                Sayın Başkan yenilikçi Müslümanların islamı yanlış anladığını ve bunun sonucu olarak şiddetin ortaya çıktığını ifade etti. Irak’a saldırırken, Afganistan’a girerken nasıl bir cebir kullanıldığını ve bunun haklı yönlerini ise anlatamadı. Çünkü haklı yönleri bize göre yoktu. Varsa da 1,5 milyon insanın ölümüne ve bir o kadar da insanın sürülmesini gerektirecek hangi gerekçe vardı. Onu öğrenemedik. Konuşmasına devamla; İslamın her zaman ABD tarihinin de bir parçası olduğunu ve İslam’ın ne olduğunu iyi bildiğini belirtti. Ama en ilginç kısmı ise islamın Amerika için ne anlama geldiğiydi. Başkana göre İslam; İslam kültürü bize şiir, müzik, mimari verdi. Yani başka bir şey vermemiş. Sadece şiir yazılmış şarkı söylenmiş. Ama islamın ruhu asla işlememiş. Layt islamın nereden ve hangi düşünceyle geldiği daha iyi anlaşılmış oldu.

                Bunların dışında yine çok şeylere değinildi. Özetle; Afrika kökenli bir ABD’linin başkan olması çok konuşuldu. Ama benim hikâyem o kadar da emsalsiz değil. ABD’deki özgürlük herkesin kendi dinini yaşaması üzerine kurulu. İslamiyet ABD’nin bir parçası. ABD kendi içinde ırk, din ayrımı olmadan, ortak özlemlere sahip. Bir domuz gribi, bir nükleer silah hepimizi etkiliyor. Üstünlük kurma üzerine kurulu dünya düzeni yenilenmeye mahkûmdur. Asıl olan ortaklıktır. Ankara’da dediğim gibi ABD hiçbir zaman İslamiyet ile savaş içinde olmadı. İlk görevim insanları korumak, ABD Afganistan’da kalıcı üs istemiyor. 11 Eylül’ü sorgulayanlar var. El Kaide o gün 3 bin masum kişiyi öldürdü. El Kaide kitlesel öldürme tehditlerinde bulunuyor. Aşırı güçlere karşı hoşgörü gösteremeyiz. Kuran, “kim ki tek bir kişiyi öldürmüştür, bütün insanlığı öldürmüş gibi suç işlemiştir der.” (Maide Suresi 32. Ayet). Afganistan’a 2.8 milyar dolar yardım yapılacaktır. Müslümanlar aşırı güçlere gereken tavrı gösterirse, o zaman güvenlik oluşur. Yahudiler zulüm gördü. Soykırımı inkâr etmek cehalettir, nefret dolu bir yaklaşımdır. Hamas şiddete son vermeli, İsrail’i tanımalı. 3 din için kutsal olan Kudüs’te kalıcı barış için hepimizin sorumluluğu var. İran kendisini ABD karşıtlığı ile tanımlıyor. Ortadoğu’da nükleer silahlanma yarışı durdurulmalı. Türkiye dâhil bazı Müslüman ülkelerde kadınların başbakan olduğunu gördük. Aradığımız dünyayı yaratma gücüne sahibiz. Ama bunun için yeterli cesareti göstermeliyiz. Allah’ın selamı üzerinize olsun.

                Başkanın konuşmasında dini motifler ağırlıklı olmuş. Oldukça ustaca ve başarılı bir konuşma hazırlanmış. Sürekli olarak İslam dini ve bu dinin faziletleri üzerine konuşulmuş. Sanki Müslümanlar bunu bilmiyormuşçasına ısrara edilmiş. Bunun yanında dünya kamuoyunun beklediği konularda elle tutulur bir şeyler söylemiyor. Hatta birileri ne kadar düşmanlık yapsa da onlara hoşgörü gösterin diyor.  “Aşırı güçlere karşı hoşgörü gösteremeyiz” diyerek müdahaleci tavrın devam ettiğini gösteriyor. Bizler her türlü şeyi yapabiliriz ama siz islamın hoşgörüsü ile bunu kabul edin deniliyor. İslamın yalnızca hoşgörü kısmını okuyan bu insanlara ne demeli…

                Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, Eleştiriden uzak, alkış almaya dönük, şov kısmı yoğunluk kazanmış bir konuşmaydı. Sorunlardan bahsedip bunların altını çizerek, bu sorunların çözülmesini isteyebilir, çözüm noktasında katkı sağlayabileceklerini söyleyebilirdi. Bunun yerine Kur'an'dan ayet okuyup insanların bildiği şeylerden bahsederek gönülleri fethetmeye ve alkış almaya çalıştı. Müslümanların bu söylenenlere inanacak kadar saf veya düşüncesiz olduklarını mı düşündü bilemiyorum ama Müslüman birinin bu tür konuşmalara inanması mümkün değildir. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim