• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 11 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Nur hizmetindeki abilerin 07 haziran seçimi ile ilgili açıklamaları…

Mehmet Kanmaz

Muhterem kardeşlerimiz: Evvelen: Kıymettar şuhur-u selasenizi(üç aylar) ve içindeki leyali-i mübarekelerinizi (kadir gecesini)tebrik eder, umum Nurcular hakkında seksen sene bir ömr-ü makbul hükmüne geçmesini Cenab-ı Feyyaz-ı Mutlak’tan dua ve niyaz ederiz.

Sâniyen: Muazzez Üstadımız Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin Meyve Risalesinin Dördüncü Mes’elesi’nde ders verdiği üzere en ehemmiyetli hizmet-i imaniye ve Kur’aniyemizde ihlas ve ciddiyetle devam ederken geniş daireyle de alâkalı bir vazife ile  karşı karşıya kalıyoruz.

Çeşitli taviz ve tahrifler ile Risale-i Nur’u, din ve diyaneti tahrip ve bozmak için çalışan iç ve dış cereyanların ittifakına karşı; din, vatan ve millet hesabına bugünkü mevcut iktidarı muhafazaya çalışmak gerektiğini, Üstadımızın çok partili hayata geçildikten sonra yazmış olduğu ve Emirdağ Lahikası-2’de neşredilen aşağıdaki mektuplarından ve sair derslerinden anlıyoruz. Bunlardan bir ikisini nümune olarak kaydediyoruz:

“Üstadımızdan, ne için Demokrat Parti’yi muhafazaya çalıştığını sorduk, cevaben:

“Eğer Demokrat Parti düşse, ya Halk Partisi veya Millet Partisi iktidara gelecek. Halbuki Halk Partisi, İttihadcıların bozuk kısmının cinayetleri ve hem cumhuriyetin birinci reisinin Sevr Muahedesiyle ve çok siyasî desiselerin icbarıyla, onbeş senede yaptığı icraatının kısm-ı a’zamı tamamıyla eski partiye yüklendiği için, bu asil Türk milleti ihtiyarıyla o partiyi kat’iyyen iktidara getirmeyecek. Çünki Halk Partisi iktidara gelecek olursa, komünist kuvveti aynı partinin altında bu vatana hâkim olacaktır. Halbuki bir Müslüman kat’iyyen komünist olamaz, anarşist olur. Bir Müslüman hiçbir zaman ecnebilerle mukayese edilemez. İşte bunun için hayat-ı içtimaiye ve vatanımıza dehşetli bir tehlike teşkil eden bu partinin iktidara gelmemesi için, Demokrat Parti’yi, Kur’an ve vatan ve İslâmiyet namına muhafazaya çalışıyorum.” dedi. Emirdağ-2 ( 206 )

Yine Üstadımız buyurmuşlardır ki:“Ey dindar ve dine hürmetkâr Demokratlar! Siz bu iki partinin gayet kuvvetli ve zevkli ve cazibedar nokta-i istinadlarına mukabil, daha ziyade maddî ve manevî cazibedar nokta-i istinad olan hakaik-i İslâmiyeyi nokta-i istinad yapmaya mecbursunuz. Yoksa sizin yapmadığınız eskiden beri cinayetleri, nasıl eski partiye yüklüyorlarsa, size de yükleyip; Halkçılar ırkçılığı elde edip, tam sizi mağlub etmeye bir ihtimal-i kavî ile hissettim ve İslâmiyet namına telaş ediyorum.” Emirdağ Lahikası-2 ( 164 )

Bütün bunlarla beraber mesele-i siyaset Risale-i Nur’un mesleği itibariyle bir mesele-i fer’iyye iken efkâr-ı umumiyeyi alâkadar ettiği cihetiyle, siz muhterem kardeşlerimizin Kur’an ve vatan ve İslamiyet adına seçimlerde yapacağınız tercihte bir ölçü olması bakımından Üstadımızın bu mektuplarını nazar-ı mütalaalarınıza bir defa daha arz ettik.Bediüzzaman Hazretleri’nin talebelerinden Abdullah YEĞİN,Hüsnü BAYRAM OĞLU, Ahmet AYTİMUR

Elhasıl;Nur dairesi içinde bulunan kardeşlerimizin ;yukarda neşredilen abilerin açıkla  masına hiçbir itirazı olmaz,nazik bir dönemden geçen ülkemizin istikrarının devam et mesi,kalkınan bir ülke ivmesi kazanmışken ve milletimizin her bir ferdinin bu kalkınmış lık içinde hayatının her anında iktisadi manada gelişmeler gözlenmiş iken ve bütün mazlum milletlerin gözü bizim üzeremizde iken bu seçimdede bizlerin,sağduyu sahibi aziz halkımızın mevcut iktidarın devamı yönünde görevini yapacağından hiçbir şüphe miz yoktur,rabbim önümüzdeki zamanı bizler için hayırlı eylesin inşallah…….        

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mehmet durmuş
16 Ekim 2015 Cuma 16:21
16:21
Eminim ki Üstad Hazretleri makamından mahsun ve kederli bir halde bu yazınızı görüyor ve hakiki ve ihlaslı talebelerine dua ediyordur.
Saygılarımla
37.155.208.31
m.ali çiftkaya
14 Haziran 2015 Pazar 14:30
14:30
sayın yazar birileri 1905-1906 diyarbakır nutku falan diyor,üstadın kürtçü olmadığını anlatacak cevabınız yokmu bu okuyuculara.köşe yazısı yazmakla iş bitmez.selamlar.
78.161.97.228
mahmet al
07 Haziran 2015 Pazar 14:44
14:44
sn editör bu kadar iktidar yalakası olmaya gerek varmı gün gelir devran döner.yorumları niye yayınlamıyorsun.yazıklar olsun.yorumlarımızı size beğendirmek zorundamıyız.demokrat kafa bumu.siz kim demokratlık kim.
78.161.108.27
Mehmet Al
07 Haziran 2015 Pazar 03:00
03:00
sn.yazar,hangi sıfatla bu köşe size tahsis edilmiş bilmiyorum ama,hangi niyetlerle davanızı siyasete alet ettiğiniz anlaşılabiliyor.yazıklar olsun.bediüzzaman hazretlerinin mektuplarını işinize geldiği gibi yorumlayarak Demokratlıkla alakası olmayan bir parti lehine tevil etmeniz içler acısı bir durum olmuş. dini siyasileştiren,milleti kutuplaştıran,muamelei keyfiyeyi uygulayan tek adamlığı millete dayatan bir irade nasıl demokratların devamı olur.biraz insaf biraz izan.
78.161.212.221
Yamtar
06 Haziran 2015 Cumartesi 00:50
00:50
Yazar mevcut hükümeti destekleyelim diyor ama Eğer yaşasaydı Said-i Kürdi 1905 veya 1906 Diyarbakır'daki Kürtçülük nutkundan anladığımız kadarıyla bugün oyunu Selahattin'in temsil ettiği PKK'nın gıravatlı uzantısına verirdi.
88.252.230.183
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim