• BIST 79.352
  • Altın 126,654
  • Dolar 3,1020
  • Euro 3,3875
  • Konya 16 °C
  • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
  • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
  • FETÖ'cüler vatandaşlıktan çıkarılacak
  • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
  • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
  • FETÖ'cüler vatandaşlıktan çıkarılacak

Nur hizmeti ve F.Gülen grubu tahlili…..

Mehmet Kanmaz

Bu Millet, inançlı ve nitelikli insan yetiştirmenin gereğine hep inandı,Bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Hz.Bediüzzaman’ın 20.asrın başından itibaren ısrarlı teklif ve takipçisi olduğu, din-bilim, akıl-iman ittifakına dayanan ve Medretez-üz Zehra kavramında sembolleşen “maarif” meş’alesi, insanların eğitime yönelmesinde ayrı bir ilham kaynağı oldu. Bu meş’ale, ülkelerin en ücra köy odalarından, uluslararası nitelikli üniversitelerin kürsülerine varıncaya kadar her yerde, artan bir ilgiyle akılları ve gönülleri aydınlatamaya devam ediyor.

Çeyrek asırdan bu yana, Türkiye’de ve dünyada açılan “Türk Okulları” gerçeği, bu toplum insanlarının eğitime himmetinin eseri olarak ortaya çıktı. Bu potansiyel, “Hizmet Hareketi” veya “Gülen Hareketi” isimleriyle tanındı ve tanınıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurulmasıyla 2002’de çıkılan yolda, siyasette oluşan büyük toplumsal koalisyonun da önemli sivil odaklardan birisi, şüphesiz Hizmet Hareketi idi. Onbir yıl boyunca da hep böyle oldu,devlettende en çok hizmeti ve imkanları bu grup aldı.

Ne var ki, “fethullah gülen grubu”, eğitim merkezli ve küresel boyutlu  hizmetleriyle ülkemizin yaşadığı değişim ve gelişim hamlesine katkılar yapmak, eksiklikleri tekmil etmek konumunda iken, siyasi otorite ile sürdürdüğü onbir yıllık sivil nitelikli pozitif ilişkiyi,terk ederek, siyasal boyutlu bir hareket kimliğine soyundu. Kendisine yakın bürokrasiyi siyasi maksatlı operasyonların aracı yaparak, iktidarla hesaplaşmaya girişti. Kendisini, durduk yerde siyaset kurumunun önüne attı. Bu tutum, halen yargı ve emniyet yoluyla karşılığını görmekte olduğu  tepkileri beraberinde getirdi.

Daha önemlisi, “manevi bir cemaat kimliğinin”, uluslararası partnerlere dayalı bir “siyasi örgüte ” dönüştüğü inancı, toplumda büyük bir hayal kırıklığına ve güvensizliğe yol açtı.

Daha da kabul edilemez olanı, FG.grubunun, iktidar hedefli siyasi bir projeyi, bürokrasinin labirentlerinden giderek, vesayet döneminin taktik ve stratejilerine benzer yöntemlerle hayata geçirme çabaları,çok haksız bir şekilde Risale-i Nur’a mal ediliyor.

Bu grubun siyaset kurumu ile hesaplaşmaya soyunmuş tutumlarının fikri dayanağı, sanki Risale-i Nurlar imiş gibi bir algı uyandırılıyor. Risale-i Nur hizmeti, sanki siyasallaşmanın malzemesiymiş gibi hak etmediği bir ithamla karşı karşıya bırakılıyor. Kimden gelirse gelsin bu yaklaşım, gerçek dışıdır ve Risale-i Nurlara büyük bir haksızlıktır,(27 Aralık c.tesi gününkü makalemdede nur hizmetinin genel  prensiplerini sizlerle paylaşmıştım)

Garazsız, ivazsız, hasbi bir İman Hizmeti olan Nurculuk, bu ithamı hiç hak etmiyor. Ve böyle bir algının muhatabı da olamaz. Bu  Bediüzzaman’ı ve hizmetini tanımamaktır,

***Şu mühim notuda sizlerle paylaymaşmadan geçemeyeciğim;fethullah gülenin geçmişde kendisi ile yapılan röportajdada ifade ettiği gibi”Ben bir çok alimin ve yazarın eserlerini okudum,said nurside bunlardan biridir,kendisini hayatta iken görmüş değilim,bana ‘nurcumusun’diyorlar ben şucu bucu değilim NURCUDA DEĞİLİM”ifadesi ile kim olduğunu zaten kamuoyuna açıklamış bulunmaktadır.

Şimdi netice ne oldu,17 VE 25 ARALIK operasyonlarından sonra;toplum Nurculuk hizmetinin esas ve hakiki sahipleri ile onu perde yapanları görmüş oldu,yani sapla saman ayrıldı ve”Beşer zulmetti  kader ise  adalet edip hükmünü” verdi.

“Risale-i Nur’un esas mesleği olan şefkat, hak ve hakikat ve vicdan, bizleri şiddetle siyasetten ve idareye ilişmekten men etmiş” ifadesinde de görüldüğü gibi,  Bediüzzaman’ın tesis ettiği “iman ve Kur’an Hizmeti”nin, siyasi iktidar odaklı bir öngörüsü kesinlikle yoktur.

 Risale-i Nur hizmetinin en bariz özelliği, iktidar odaklı siyasetin dışında kalmak ve iman dersine ihtiyaç duyan herkese kapısını açık tutmaktır. Bediüzzaman’ın, kendi ifadesiyle “yegane meselesi” budur. Bu yönüyle Risale-i Nur, “apolitik”tir. Risale-i Nur öğretisinin meşguliyet alanı, insan merkezli, iman eksenli, küresel boyutlu bir tebliğ hizmeti olmasıdır. Risale-i Nur’a bunun dışında bir kimlik biçmek mümkün değildir.

Bediüzzaman’ın öğretisinde, sosyal, siyasi ve ekonomik problemlerin çözüm yetkisi, çoğunluğun seçtiği iktidarlara aittir. İktidarların yapması gereken ise, adalet, meşveret ve hukuk devleti ilkeleriyle özgürlükçü ve çoğulcu yönetim tarzını benimsemektir. Halkın hakkı, genel oyla seçilmiş iktidarları denetlemek ve gerekiyorsa, hukukun tanıdığı meşruiyet içinde değiştirmektir.

Risale-i Nur’un engin tefekkür hazinesine talebe olmaya çalışan birisi olarak, yukarıda yazdıklarımı, bugün tarihe not düşmezsem, o hazineye sadakat görevimi yerine getirmediğimi düşüneceğim. Eğer, müellifinin ifadesiyle “Risale-i Nurlar, bu asrı ve gelecek asırları tenvir edecek bir mucize-i Kur’aniye” ise, ondan ders alan ve ona mensubiyet iddia eden herkes, bu sadakatin gereğini yapmalıdır……

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
M.ALİ ALKIŞ
03 Ocak 2015 Cumartesi 18:52
18:52
TOPLUMDA Kİ YANLIŞ ALGININ KIRILMASI ADINA ÇOK YERİNDE YAZILAN BİR MAKALE OLMUŞ TŞK.EDİYOR DEVAMIN BEKLİYORUZ....
188.56.41.121
Akın YAR
03 Ocak 2015 Cumartesi 16:26
16:26
FG Örgütünün bir planı varsa elbette Allah'ın da bir planı vardır. İktidarla çatışmasalardı belki de 3-4 yıl içinde tüm yönetimi ellerine geçirecek ve planlarını tek tek hayata geçireceklerdi.
178.243.245.63
NECMETTİN YAVAŞ
03 Ocak 2015 Cumartesi 14:20
14:20
NUR HİZMETİNİN SAMİMİ KAHRAMANLARINA YAPILAN HAKSIZLIĞI VE GENEL KABUL GÖREN TESPİTLERİ ORTAYA KOYAN MEHMET KARDEŞİME SAYGILARIMI SUNARKEN MEMLEKET GEZETESİNİDE TEBRİK EDİYORUM.
188.56.46.146
MUSTAFA SÖNMEZ
03 Ocak 2015 Cumartesi 12:12
12:12
RİSALE-İ NUR HİZMETİNİN TOPLUM ALGISINI YIKAN ÖNEMLİ BİR TESPİT YAPILMIŞ KALEMİNİZE SAĞLIK
188.56.55.166
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim