• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 10 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Nur hizmeti ışığında toplum hayatı…

Mehmet Kanmaz

Toplum en basit tanımlama biçimiyle insanların oluşturduğu ilişkiler sistemidir. Risâle-i Nur'da bu ilişkiler sistemi, yani toplum hayatı için, "hayat-ı içtimaiye" tabiri kullanılır. İçtima, toplanmak ve cemaat olmak anlamındadır.

Toplumun temel özellikleri;Toplum hayatının zembereğinde birbirini tahrik eden, hazırlayan ve domino etkisi yapan farklı bağ ve fonksiyonlar vardır. Birbirini ardı sıra süreçler serisi halinde sürükleyen bu yapıyı, Bediüzzaman;Bir makinenin dişlileri ve dönen çarkları gibi, sağlıklı bir toplumun dişlileri hükmünde olan kaliteli bireylerin şahıs, aile, meslek, ülke ve dünya çapında farklı sorumlulukları da aynı maksada matuf bir bütünlük içinde görmekte ve yüzyılın yerel ve küresel özlemi olan "sulh-u umumi" ancak bu şekilde sağlanabilir demektedir.

 Toplumun ortak değerleri; Bireyi sınırsız hisleri ve sınırsız ihtiyaçları çerçevesinde      dizginleyecek olan toplumun ortak değerleridir. Ortak değerler bireyin ve toplumun olmazsa olmazlarıdır. Bunları dinî hissiyat, kardeşlik, hürriyet, yardımlaşma, gönül birlikteliği, millî ve manevî değerler, semboller ve ahlâkî değerler olarak sayabiliriz

İnsaniyet-i Kübra olan İslâmiyetin tesisi, toplum hayatında insanî değerlerin yaşatılmasından ve buna göre alt yapısının kurulmasından sonra mümkün olmaktadır. Ortak insanî değerler, İslâmiyet'in müesses nizamı ile mutabakat zemininde gerçek kıymetini bulmuş olacaktır.

Toplumda bireyin konumlandırılması; Toplum içinde bireyin konumlanması; "Her şey istidadı nispetinde terfi etmek lâzımdır" ölçüsü ile performansa göre belirlenecek kriterler çerçevesinde olmalıdır. Öncelikleri ve beceri alanı farklı olan her bireyin ayrı bir yetenek haritası vardır. Uzmanlığın esas alındığı meslekî yeterlilik arttıkça, "Herkes san’atında büyüktür" prensibi geçerli olmakta ve bireylerin konumları gereği bir büyüklük değeri oluşmaktadır..

Toplumu etkileyen faktörler; a-Eğitim Risâle-i Nur öğretisi, insanlara eğitime ilim ve hikmet penceresinden bakmayı öğreten, din ilimleri ile fen ilimlerini mezc ederek madden ve manen sağlıklı ve güçlü bireylerin yetişmesini, Yaratıcısını tanıyarak O'na hakkıyla kulluk etmesini sağlayan bir öğretidir.

b-Aile; Aile, toplum hayatının temel taşıdır. İnsanın zarurî bir ihtiyacı, küçük bir cenneti ve sığınağıdır. Toplum, büyük bir ailedir. Aile yapısı sağlam olmazsa, toplumun yapısında da birtakım çürümeler ortaya çıkar.

Birey, güzel ahlâkın esasları olan ihlâs, fazilet, hamiyet, fedakârlık, hürmet ve benzeri hasletlerle donatılmazsa yerine garaz, düşmanlık, kin, menfaat, aldatmak gibi haller meydan alır. Böyle bireylerden oluşan bir toplumun geleceği tehlikededir. Anarşi, kargaşa ve terör gibi huzur bozucu durumların baş göstermesi kaçınılmazdır.

  3-Sosyal çevre; Bediüzzaman, sosyal hayattaki, statü ve fazileti; "kamet ve kıymet" ile   tanımlamakta, Müslümanların sosyal hayattaki saadetlerinin anahtarının istişare olduğunu söylemekte, "beşerdeki telâhuk-ı efkâr" ile müşterekliklerin ve karşılıklı fikir paylaşımının toplum hafızasını oluşturacağını ifade etmektedir.

Bediüzzaman'ın, "...hakikatli ve taze bir ders-i içtimaî ve İslâmîdir" dediği ve 1911 yılının başında, Şam'da Emevi Camiinde yaptığı konuşmada; "Ben bu zaman ve zeminde, beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinde ders aldım ve bildim ki:" diyerek bizi maddî ilerlemede durduran, sosyal ve manevî hayatımızı tahrip eden altı hastalıktan bahseder.

Bunlar: 1- Ümitsizlik 2- Sosyal ve siyasî hayatta doğruluğun ölmesi

3- Düşmanlığı tohumları ekmek 4- İnananları birbirine bağlayan nuranî bağları bilmemek

5- Her türlü baskılar 6- Şahsî menfaatine odaklanmak

Bediüzzaman; bunlara karşı, önleyici ve tedavi edici çözümler olarak da şunları sunar:

1- Allah'ın rahmetine kuvvetle ümit beslemek ve maddi, manevî terakkiyi temin etmek.

2- İslâmiyet'in esası olan doğruluğu tesis etmek. 3- Muhabbete muhabbet etmek.

4- Hakikî milliyetimizi İslâmiyet milliyeti bilmek. 5- Meşveret etmek.

6- Gayretini millete vermek.

ELHASIL,Sağlıklı bir toplumun inşası için kamu yönetiminin ve buna bağlı idarî sistemlerin milletin hakimiyeti esasına dayalı demokratik seçimlerle gelen ve giden, katılımcı, şeffaf, denetlenebilir ve gerektiğinde değişebilir bir yapıya sahip olması gerekir. Bu yapıda seçilmişler de dâhil, yöneticiler ve çalışanlar Bediüzzaman'ın tabiriyle hizmetkârdır….Toplumdaki manevi hastalıkların tedavisi için bir nebze nokta atışları yaptım…..inşallah hisse alına….

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ali türkmen
10 Ocak 2015 Cumartesi 12:29
12:29
yazının son bölümündeki manevi hastalıklar ve çareleri çok önemli konular mehmet bey bunları hatırlattığı için büyük bir hizmet yapıyor.....
188.56.50.223
salih elvan
10 Ocak 2015 Cumartesi 10:49
10:49
toplum hayatı için çok güzel ölçüler konulmuş istifade etmek gerek
188.56.56.178
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim