• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Konya 4 °C
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!
  • Gülen sigortada bakın ne olarak gösterilmiş!
  • Şamil Tayyar: Aziz Yıldırım devri bitmiştir! Ayak izlerinin silinmesi lazım!
  • FETÖ-PKK işbirliği yazışmalara böyle yansıdı!

Nur hizmeti ile FG grubu tahlili-2

Mehmet Kanmaz

oŞAHSIM; acizane bu tahlinin birincisini 03 cak tarihinde sizlerle paylaşmıştım, şimdi bir başka tahlilimi  yanlış algıyı kırmak adına;sizlerin engin görüşlerinize  havale ediyorum...

1-Nur hizmetinin tümünde Risale-i Nur külliyatı, Kur’an ve Sünnet’ten sonra dinin üçüncü başvuru kaynağıdır. Hatta Kur’an’ı ve Hz. Peygamberi anlamak için öncelikle Üstad’ın eserlerine başvururlar. Gülen grubunda  ise temel kaynak Fethullah Gülen  kitapları vaaz ve CD’leridir. Cemaatin eski abilerinin dışında Risale-i Nur Külliyatına hakim cemaat gönüllüsü sayısı çok azdır.

2-Nur cemaatı;ve Bediüzzaman’ın son talebeleri, Risale-i Nur’ların dilinin sadeleştirilmesine, karşıdır. Bu konuda açılan davalar ve yayınlanan deklerasyonlar bulunuyor. Buna rağmen Gülen grubunun bir yayınevi Risaleleri sadeleştirme gibi bir ihanetin içine girdi.(sonuç olarak ta devlet risale-i nurları koruma altına aldı)

3-Bediüzzaman Said Nursi 87 yıllık ömrünün 33 yılını hapis ve sürgünlerde geçirmiş, ama hiçbir zaman başka ülkede yaşamayı düşünmemişti.Nur hizmetindeki abilerde Bediüzzaman gibi zorlukları Türkiye’de göğüslemişti. FG. ise 28 Şubat döneminin ağır şartlarını bahane  ederek yurtdışına çıktı ve halen gelmeyi de düşünmemektedir.

4-Bediüzzaman“şeytan ve siyasetten Allah’a sığınırım” vurgusu yaparak hizmet ile siyaset arasında kalın bir çizgi çekmişti. Bediüzzaman ve Nurcular hiçbir dönemde siyaset yapma-mışlar ama siyaseti dine hizmet ettirmek için Demokrat Parti ve bu geleneği sürdüren partileri desteklemeyi bir metod olarak benimsemiş ama FG. ise ise bu sınırın ötesine geçerek siyasetin içine girdi,grubu siyasallaştırdı ve muhalefet partisi gibi hareket ediyor. 

5-Bediüzzaman 87 senelik ömründe;inancını tavizsiz yaşamıştır. Risale-i Nur Külliyatı bunun şahididir.Nur hizmetinde olanlar da bu konuda Bediüzzaman’ın metodunu  takip etmiştir. Gülen grubu ise bu konuda daha esnektir. Bugün AK Parti iktidarına niza eden bu grup, aslında geçmişde resmi otorite ile son derece barışıktır. Birçok meselede olduğu gibi başörtüsü dayatmasında da taviz vermişlerdir. “Başörtüsü füruattır” diyerek 28 Şubat’taki  başörtüsü direnişini kıran Hocaefendi’nin sözleri “Bu sarık bu başla beraber çıkar” diyen Bediüzzaman gibi tarihe geçmiştir.

6-“Nurcu” sıfatı Risale-i Nur Külliyatı’nda müspet manada kullanılmaktadır,Bediüzzaman’ın yolunu takip eden insanımız “Nurcu” olarak anılmaktan hiçbir zaman rahatsız olmadılar. FG. ise Sohbetlerinde Bediüzzaman ismini kullanmayı tercih etmemiş, mecbur kaldığı zamanda da “hz.pir”demiş ve“Nurcu” olarak anılmayı da her fırsatta reddetmiştir.

7- Bediüzzaman, kadının mahremiyeti, tesettürü, kadın-erkek ilişkileri meselesini Lemalar isimli eserinde ayrıntılı olarak anlatmıştır. Nur cemati ise, sosyal yapı değişse de inançdan kaynaklanan kadın-erkek mahremiyetine önem verir. Ancak FG.grubunda  ise Türkçe Olimpiyatları’nda bu mahremiyet duvarının yıkıldığı, şarkılar ve danslarla geleneksel İslam anlayışının sınırlarının çok zorlandığı da bir gerçek…

ELHASIL;1970’lerin başında temellerinin atıldığı Gülen Hareketi, kendisine yeni bir yol, üslup ve strateji belirledi. Bu yeni hareketin çıkış noktası aynı olsa da ana akım nur cemaatin’den farklıydı. Zaten farklı olmasa bu kopuş yaşanmazdı.Son dönemde yaşananlarla birlikte Nurculuk ile Gülen grubu  arasındaki makas, artık kapanmayacak kadar açılmıştır.Tahminim odur ki Sosyolojik araştırma yapanlar, 2014 yılı itibariyle, artık Gülen Hareketi’ni Nurculuk hizmetinden bağımsız farklı bir başlık altında değerlendireceklerdir……..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Merve KG
26 Ocak 2015 Pazartesi 02:55
02:55
Hala, biraz olsun araştırıp farkı farkedemeyenler, o gruba cemaati dahil etme yanlış algısında olanlara, kapsayıcı ve net bir tahlil sunumu.. Kaleminize sağlık. .
78.161.85.99
ertuğrul altıntaş
24 Ocak 2015 Cumartesi 13:05
13:05
birinci tahlili okumuştum ama ikincisi de müthiş bir tahlil olmuş toplumdaki yanlış kanaatleri kırmak...rabbim sizden razı olsun kaleminize sağlık.....
188.56.58.243
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim